Hlavní obsah

Porozvodové peklo: V klidu se rozešli, ale teď se nemohou cítit. Proč?

Foto: Profimedia

To, že jste ustáli rozvod v relativním poklidu, neznamená, že máte vyhráno

Nevyšlo jim to, skončili u rozvodu. Ten proběhl klidně, slušně a bez hádek. Jenže teď se rozpoutala čirá válka! Nedohodnou se na ničem, dělají si naschvály, prostě peklo. Proč? A jak z toho ven?

Článek

Rozvod nikdy není příjemný, ale jsou lidé, kterým se podaří ho zvládnout slušně. Byl to i případ Marcely (35) a Jirky (38). Na všem se dohodli bez problémů včetně finančních věcí a péči o pětiletého syna.

Ale když bylo po všem, jejich doposud relativně přátelský vztah se změnil ve válku. „Všechno je najednou problém. Hádáme se o každou korunu, vyčítáme si, kdo co synovi koupil, kdo s ním jak tráví čas, a nakonec vždycky skončíme u toho, že se obviňujeme z konce našeho vztahu,“ popisuje Marcela.

Jak je možné, že rozvod ustáli, ale teď spolu nejsou schopni vyjít? A má to nějaké řešení?

Došly síly

Rozvod, při němž se lidé na všem dokážou v klidu domluvit, bývá skoro svatořečen. Jenže jde o to, zda je ten klid upřímný. „Může být jen hraný, a celý nashromážděný konflikt je stále někde pod kobercem. Ten klid lze nějakou dobu hrát, ale udržet přátelský poker face, když ten druhý vás ve skutečnosti pěkně štve, je velmi těžké,“ vysvětluje psychoterapeutka Katarína Filasová z Centra zvyšování psychické odolnosti.

Foto: Profimedia

Pro dítě je traumatizující už jen samotný rozchod rodičů, natož když mezi nimi zuří válka

Mezi Marcelou a Jirkou se tak vlastně nemuselo ani nic pokazit, spíš jim jen došly síly na sebezapírání. Oba se soustředili na samotný rozvod, urputně se snažili vše zvládnout v klidu, ale ve chvíli, kdy rozvodový soud vše ukončil, zmizel důvod, proč se ovládat. „Bývá to i v situacích, kdy rozvod chce jedna strana, a ta druhá na něj kývne jen z rozumu, protože se nechce ponižovat. Po nějakém čase ovšem přijdou na scénu emoce a v tu chvíli bohužel přichází silná touha tomu druhému znepříjemnit život,“ říká koučka mezilidských vztahů Lucie Mucalová.

Spouštěčem pak také může být okamžik, kdy se jeden z páru dozví, že si jeho ex našel nového partnera či partnerku.

Jak spolu fungovat?

Faktem je, že už jen kvůli malému synovi by se Marcela a Jirka měli naučit spolu fungovat. „Vždy svým klientům říkám, že se na sebe můžou zlobit jako partneři, kterým to nevyšlo, ale ne jako máma a táta, že tam by měli hledat cesty plné úcty, respektu a porozumění. Protože vše, co dítě vidí a prožívá, se mu velmi silně nahrává do podvědomí,“ říká Lucie Mucalová.

Vrátit se ale do stavu při rozvodu, tedy snažit se ovládat, není nejlepší způsob. „Vlastně bychom tím říkali, aby lidé víc popírali sami sebe,“ vysvětluje Katarína Filasová.

Foto: Profimedia

Emoce a bolest dokážou v člověku vyvolat opravdu silnou touhu po pomstě

Důležité je se doopravdy rozvést. A k tomu vám žádný papír nepomůže. „Je potřeba se od toho druhého fakticky oddělit, přestat s ním počítat, přestat od něj cokoli očekávat, přestat na něm stavět, prostě ho vypustit ze svého systému fungování. A to není vůbec snadné, když byl velkou součástí, kolikrát jedním ze zásadních pilířů vašeho života,“ vysvětluje Katarína Filasová s tím, že od věci rozhodně není nějaká psychologická konzultace.

A dalším krokem je nesnažit se házet vinu za rozpad vztahu na partnera. „V šarvátkách hraje významnou roli jakási bitva o to nebýt ten špatný. Naházet veškerou špínu na toho druhého, protože unést svůj podíl viny je hrozně těžké," říká Katarína Filasová.

A dodává: „Chce to si svou spoluúčast na vzniku situace připustit, ale zároveň se za to netrestat.Není osobní prohra, že vám to nevyšlo, nikde není psáno, že byste museli vědět, jak s tím druhým fungovat, jak s ním vyjít.Můžete se nad tím donekonečna vztekat, zůstat stát na jednom místě, nebo si říct: Tak tohle nevyšlo, zkusím to s někým jiným a jinak, třeba mi to půjde lépe.“

Máte za sebou rozvod? Jak jste ho ustáli vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama