Hlavní obsah

Potřebujete nové talíře? Poradíme, které vydrží nejdéle!

Foto: Ikea

Budete je mít na očích každý den, proto se vyplatí vybrat si kvalitní i krásné – řeč je samozřejmě o talířích

Domácnost bez talířů si snad nikdo neumí ani představit. Většinou je dokonce radost vybírat nové kousky. Jestli jste právě v téhle fázi výběru, máme pro vás pár tipů, podle čeho byste se měli řídit.

Článek

Ještě naše babičky měly poměrně striktně oddělené sváteční a „obyčejné“ nádobí a na každé z nich měly jiné požadavky – v případě toho svátečního se dbalo na vzhled, na každý den převažovala hlavně funkčnost a odolnost.

Dnes už to je trochu jinak – po talířích chcete, aby zvládaly obojí, tedy zdobit i odolávat. „Dnes je hlavním kritériem nadčasovost, tedy radíme vybírat kvalitní nádobí v bílé barvě, s jednoduchými tvary. To pak lze, s pomocí dekorací a doplňků, přizpůsobit každé příležitosti,“ doporučuje Tereza Polcarová z Ikea.

Mnohým mohou bílé či jednobarevné talíře připadat nudné. „V poslední době sledujeme stále vyšší zájem o jídelní sady a talíře s výraznými vzory a veselými barvami. Pokud o nich také uvažujete, jako o oživení, je třeba přizpůsobit i jejich údržbu – měla by být šetrnější, neboť intenzivní mycí programy v myčce mohou barvy poškodit a ovlivnit jejich stálost,“ varuje Gabriela Kaizrová z e-shopu 4Home.

Vyberte si z nabídky obchodů

Vybíráte talíře a nádobí obecně v první fázi spíš očima? Pak vám ukážeme, co najdete na trhu:

Foto: archiv firmy

Talíře Ikea 365+ sází na jednoduchost a kvalitu – zaujmou podlouhlé servírovací talíře, živcový porcelán, odolný proti nárazu, stohovatelné, průměr mělkého talíře je 27 cm, cena klasického talíře: 69 Kč

Foto: La Almara

Oblíbený styl Provence v romantickém stylu, porcelán, průměr 27 cm, nadčasový, vhodný do myčky, cena: 249 Kč

Foto: Luxurytable

Kompletní sada Casale Blue od Villeroy & Boch, jemný porcelán, vhodné do myčky nádobí i mikrovlnné trouby, středomořský styl, cena mělkého talíře o průměru 27 cm: 600 Kč

Foto: archiv firem

Eureka Louka BB od Bohemia porcelán, talíř mělký průměr 31,5cm, český porcelán, vhodné do myčky i mikrovlnné trouby, cena: 264 Kč. Jídelní souprava Thun Sylvie, 25 kusů, mělký talíř průměr 26 cm, cena: 3649 Kč

Foto: archiv firem

Domestic jídelní sada Margita, 18 kusů, mělký talíř 25 x 25 cm, kvalitní porcelán, do mikrovlnky i myčky, prodává e-shop 4Econ za 899 Kč. Jídelní sada Authentic Black od Luminarc, 19 kusů, tvrzené sklo, mělký talíř průměr 25,5 cm, do myčky i mikrovlnky, cena: 1764 Kč

Foto: archiv firmy

Purple Banquet sada talířů, 18 dílů, porcelán, dekor na glazuře – do myčky, ale ne intenzivní program, mělký talíř průměr 24 cm, prodává e-shop 4home za 699 Kč

Foto: archiv firem

Obědový talíř Susie, keramika, 4 dekory, mělký talíř průměr 25 cm, neudává, zda vhodný do myčky a mikrovlnné trouby, prodává e-shop Bella Rose za 529 Kč. Skleněný talíř Verona od Vetro-plus, průměr mělkého 23 cm, do myčky i mikrovlnky, cena: 33 Kč

Na co pozor při výběru?

Sáhnout tedy po bílém, či barevném? „Pro denní používání jsou ideální talíře jednobarevné nebo v barevnosti odpovídající zařízení bytu. Vyhněte se zlacení či zdobení kovy – pokud jsou kvalitní, lze je už mýt v myčce, ale nemůžete je použít do mikrovlnné trouby,“ radí Eva Lapešová, majitelka prodejny Villeroy & Boch. Pestrobarevné vzory odvádějí pozornost od jídla – i proto se při degustacích používají hlavně bílé.

Odborníků jsme se zeptali, na co by dali pozor oni – tady jsou jejich odpovědi:

Jestliže hodláte do talířů investovat, vyhledejte značkového výrobce, který garantuje kvalitu odolávající běžnému provozu, myčce, mikrovlnce, někdy i zapékání v troubě či zmrazení. „I přes to, že výrobce doporučuje používání v myčce a mikrovlnné troubě, radíme talíře s potiskem mýt raději ručně a měkkou houbičkou či hadříkem, bez agresivních mycích prostředků či drátěnek. K lesklému vzhledu a vybělení zašlých míst pomůže citron,“ radí Tereza Vašíčková z e-shopu La Almara.

V módě jsou opravdu velké talíře, ale pozor – pokud mají průměr nad 30 centimetrů, nemusí se vejít do myčky ani skříněk, tak si to předem změřte. Stejný problém může nastat u netradičních geometrických tvarů porcelánu. Praktické je nádobí stohovatelné, které zabere co nejméně místa.

„Vyšší okraje talířů zabrání tomu, abyste se spálili nebo něco rozlili, když jídlo v talíři přenášíte. Osobně se mi líbí i talíře s přídavným okrajem, na který můžete dát krutony, ale klidně i odložit pecky či slupky z jídla,“ říká návrhářka Maya Ganszyniec z Ikea.

Pokud kupujete celou sadu talířů, vyplatí se přikoupit jeden či dva kusy navíc. „Kvalitní talíře budou sloužit pár let, a když se pak jeden rozbije, nemuseli byste ho už sehnat a sada by byla nekompletní,“ doplňuje Tereza Vašíčková.

Jaké talíře máte doma vy? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek