Hlavní obsah

Pro letní stolování: Vyrobte si mozaikový podnos

Foto: Greta Blumajerová

Foto: Greta Blumajerová

Různobarevné čtverečky jsou základem mozaiky, která se používá do koupelen nebo za kuchyňskou linku. Ovšem kostkovaný vzor se báječně vyjímá i na podnose. Ukážeme vám, jak obyčejný tác vlastnoručně proměnit v dekorativní skvost.

Článek

Rukodělné věci, které mají duši a je na nich znát, že si s nimi dal někdo práci, jsou opět v kurzu. Dokonalých plastových výlisků si můžete koupit spoustu, ale vlastnoručně vyrobená dekorace má něco do sebe. Když se přidá praktická stránka věci, jde o skutečný klenot. A může se jím stát i sklem vykládaný podnos.

Mozaika z různých kousků keramického obkladu nebo skla je prastarou formou zdobení – možná ji měla vaše babička na desce terasového stolku. Skládání kousků do celku je opět v módě, i když v trochu „učesaném“ provedení se čtverečky místo nepravidelných úlomků.

Co budete potřebovat

Mozaikové čtverečky můžete pořídit v kutilských obchodech i na internetu. Prodávají se v jednobarevných nebo míchaných sadách, přičemž cena se odvíjí od kvality – lisovaných větších kostiček pořídíte 200 kusů asi za padesát korun, průhledné broušené díly stojí i dvě stovky.

Foto: Greta Blumajerová

Podnos je základ, mozaiku a spárovací hmotu si obstarejte předem, zbytek snad najdete doma Foto: Greta Blumajerová

V regálu poblíž mozaikových kostiček většinou najdete i spárovací hmotu – obkládači ji používají v koupelnách, vy si jen pořídíte trochu menší balení. K podnosu budete kostičky lepit běžným disperzním lepidlem.

Jako podklad pro mozaiku jsme použili obyčejný bílý podnos z překližky. Počítejte s tím, že výsledný tác bude trošku mohutnější a těžší, takže by měl mít pevně ukotvené úchyty. Zkoušeli jsme skleněné kousky lepit i na korkové prostírání a využít mozaiku coby podložku pod džbán a výsledek mile překvapil.

Varianta A: podnos

Nejprve si alespoň zhruba rozmyslete, jaký dekor budete vytvářet. Pak po částech (přibližně deset na deset centimetrů) nanášejte na podnos v tenké vrstvě lepidlo a na něj pokládejte mozaikové čtverečky. Mezi díly nechávejte přiměřené mezery, aby výsledek nevypadal jako strojově vyrobený.

Foto: Greta Blumajerová

Lepidlo nanášejte po částech, aby nezaschlo rychleji, než vyskládáte čtverečkyFoto: Greta Blumajerová

Část jsme skládali v horizontálních a vertikálních liniích a střed jsme zdánlivě ledabyle „poházeli“ kostičkami – vznikla tak vodní vlnka.

Foto: Greta Blumajerová

Spárovačka by neměla být moc tuhá ani by neměla stékat Foto: Greta Blumajerová

Jakmile vyplníte celou plochu, nechte lepidlo dobře zaschnout – asi hodinu. Pak si v kelímku od jogurtu rozmíchejte podle návodu spárovací hmotu. Vodu do prášku přidávejte po kapkách – konzistence by měla být hustě kašovitá, aby nestékala.

Foto: Greta Blumajerová

Podklad musí být dokonale zaschlý, aby se čtverečky ani nehnuly, až po nich budete přejíždět špachtlí Foto: Greta Blumajerová

Špachtlí nebo starým příborovým nožem naneste na celý povrch tlustější vrstvu spárovačky. Zatírejte ji do všech mezer a zároveň rovnoměrně stírejte z povrchu.

Foto: Greta Blumajerová

Složený papír je tak akorát měkký, abyste jím zatáhli malé nerovnosti Foto: Greta Blumajerová

Nechte chvíli zaschnout, a až uvidíte, že je povrch celistvý, špachtli vyměňte za papír složený do čtverečku. Přejížděním ze strany na stranu povrch mírně očistěte.

Na finální leštění poslouží jednorázový vlhčený ubrousek nebo kus látky. Po povrchu přejíždějte jemně – cílem není vytřít spárovačku z mezer, ale uhladit povrch a otřít skleněné kousky.

Foto: Greta Blumajerová

Nakonec hadříkem nebo vlhčeným ubrouskem vyleštěte sklo Foto: Greta Blumajerová

Po dalších deseti minutách vše zaschne a vy naposledy vyleštěte povrch a odstraňte zbytky bílého prášku ze čtverečků. Dílo je hotovo a můžete servírovat.

Varianta B: podložka na stůl

Místo podnosu můžete pro mozaikování využít jakoukoli tvrdší podložku – korkovou či plastovou. Nalepením a vyspárováním sklíček se dobře zpevní a není třeba se obávat kroucení či ohýbání.

Foto: Greta Blumajerová

Vystřihněte z obarveného korku kruh a můžete začít lepit skleněné dílkyFoto: Greta Blumajerová

Foto: Greta Blumajerová

Podklad bez okrajů se spáruje trošku lépe - máte více prostoru po stranách Foto: Greta Blumajerová

Postup je úplně stejný jako u podnosu, jen si nejprve připravte podklad, na který budete skleněné kousky lepit. Starší korkové prostírání nastříkejte z obou stran barvou podle libosti, abyste zamaskovali dezén korku. Čtverečky pokládejte na lepidlem natřený povrch, nechte zaschnout a spárujte.

Podlehnete kouzlu mozaiky? 

Reklama

Související témata: