Hlavní obsah

Proměňte svůj balkon v mini zahrádku

Foto: Tchibo

Pokud se na váš balkon vejde kromě rostlin i posezení, můžete si tu pak v klidu vychutnat třeba ranní kávu

Nemáte zahradu? Nevadí, i na balkoně si můžete vypěstovat půvabné květiny nebo třeba rajčátka do zeleninového salátu. A začít můžete už v dubnu! Jak na to a jaké druhy zvolit?

Článek

Teoreticky lze na balkoně pěstovat skoro všechno, realita však může být složitější. Nepatříte-li mezi zkušené zahrádkáře, držte se raději při zemi a volte květiny, bylinky a některé druhy zeleniny. Přichystali jsme pro vás i seznam těch, které vám na balkoně vydrží!

Připravte si podmínky

Nejprve zajistěte rostlinám zázemí – vyberte vhodné nádoby, substráty pro konkrétní druhy rostlin (například pro balkonové, pro zeleninu a podobně), myslete na zálivku. „Čím více zeminy nádoba pojme, tím lépe. Velkým pomocníkem jsou rovněž samozavlažovací truhlíky. Do všech nádob doporučuji přidávat složku, která pomáhá udržet vlhkost v půdě, například hydrogel,“ radí Mirka Paclová z firmy Hortiservis CZ. Semínka a sazenice se dají koupit ve specializovaných obchodech – semenářstvích, v některých zahradnictvích, v zahradnických prodejnách a centrech i v hobby marketech.

Foto: Kordes

Podmínkou úspěšného pěstování růží v nádobách je dostatečná hloubka květníku – růže mají hluboko rostoucí kořeny. To platí i pro mnohokvětou Garden of Roses

Foto: Kordes

Při výsadbě růží v dubnu se můžete na první květy těšit už za dva měsíce. Jak se vám líbí miniaturní Mandy?

Vybíráme květiny

Na balkoně můžete pěstovat spoustu okrasných rostlin. „Například rovnou lze vyset do truhlíku nízké aksamitníky neboli afrikány, lichořeřišnice, hrachory i nízké slunečnice,“ dává tipy odbornice. Kdo chce květy v nejčasnější možné době (tento údaj najdete na sáčku se semínky), může teď některé rostliny předpěstovat ze semínek doma, na okenním parapetu, a sazenice pak vysadit ven.

Foto: Černý Jaroměř

Do závěsných nádob se hodí skupina převislých macešek Cool Wave, které nedávno obohatily náš trh. Mezi ně patří i Wing F1 s krémově bílými květy a vínovým okrajem

Stejně tak si však sazenice nebo už celé rostliny můžete koupit. Zkuste například aksamitník drobnokvětý žlutý, červený nebo i oranžový, lichořeřišnici Bijou Double, slunečnici Pacino mix... Pro všechny sazenice – ať okrasných, nebo užitkových druhů – a hotové rostliny platí, že ven by měly přijít až „po zmrzlých“, ve druhé polovině května.

Foto: Černý Jaroměř

Begónie má ráda stín, proto ji lze s úspěchem pěstovat i na místech, kde není za celý den žádné přímé slunce, což platí i pro převislou Chanson Creamy Yellow F1

Foto: SEMO

Nízká lichořeřišnice Tom Pouce v pestré paletě barev patří k nejvytrvaleji kvetoucím letničkám

Čím se řídit?

Květiny si vybírejte i podle jejich nároků na slunce nebo stín. Například muškáty, petúnie (třeba neobvyklé tmavé barvy Debonair Black Cherry F1) nebo bidens patří na slunce, kdežto do polostínu fuchsie, zvonečky, kejklířky, bakopy. A stín zvládnou hlíznaté a převislé begonie (například odrůda Chanson F1). Ty tedy lze využít na severně orientovanou stranu, stejně jako třeba břečťan, popínavé hortenzie, bohyšky, psí víno, konvalinky nebo moud (Plectranthus).

Foto: SEMO

Šrucha velkokvětá Margarita miluje slunce a vynikne v místech, kde jinak mnohé letničky vadnou v poledním žáru

Zelenina a bylinky

Zkušený pěstitel zvládne i menší ovocný stromek, naopak začátečník listové saláty. Pokud už máte saláty za sebou, pokročte dále a zkuste pěstovat podle doporučení Mirky Paclové. Hledejte odrůdy, které jsou vhodné k hrnkovému pěstování.

Foto: Hornbach

Pod značkou FloraSelf najdete semínka nebo sazenice bylinek i zeleniny v bio kvalitě

 • rajčata = výsadba ze sazenic (odrůda Tumbling Tom Yellow)
 • papriky = ze sazenic (odrůda Hamík)
 • kedlubny = ze sazenic
 • feferonky = předpěstovat ze semínek nebo výsadba ze sazenic (odrůdy Foxta, Kordara)
 • tykve = přímý výsev od konce dubna, sazenice od května
 • keříčkové fazole = přímý výsev od konce dubna
 • baby karotka = přímý výsev v dubnu i květnu
 • baby červená řepa = přímý výsev v květnu
 • ředkvičky = přímý výsev v dubnu
 • petržel naťová i kadeřavá = přímý výsev od dubna, nebo ze sazenic
 • kopr = odrůda Compact, přímý výsev od dubna
 • saláty (směs Salátová mísa) = přímý výsev od dubna, sazenice ve druhé půlce května.
Foto: Moravoseed

Malá rajčátka Aztek jsou určená pro pěstování v truhlících na balkonech a zaujmou barvou svých plodů

Foto: Moravoseed

Pálivá paprička Foxta patří společně s odrůdami Figura a Kordara mezi letošní novinky

Foto: Moravoseed

Velmi úrodná odrůda Venus vhodná pro drobné pěstitele potěší už jen svým dekorativním vzhledem

A na co hlavně myslet? Na zálivku a slunce. Každý den kontrolujte zeminu, nesmí proschnout, a slunce potřebuje všechna zelenina i bylinky. Polostín zvládnou některé bylinky, ale stín nemá rád nikdo – vy snad ano?

A co se povedlo vám vypěstovat na balkoně?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.