Článek
Kvalitní vybavení je předpoklad rychlé a efektivní práce při odklízení sněhu. Nemusíte mít široký arzenál náčiní, ale kvalitní lopata či hrablo jsou základ. Tam, kde je sněhu víc, pomůže fréza a pro ty nejpohodlnější elektrické topné kabely.
Pořádné hrablo
Vyplatí se investovat do kvalitního nářadí, které práci ulehčí a vydrží po několik zimních období. Velice důležitá je správná výška násady, použitý lehký, ale odolný materiál a správný pracovní úhel. Jedině tak vás po úklidu sněhu nebudou bolet záda.
Rozhodně byste měli mít speciální lopatu na sníh – má hliníkový břit, který jí ochrání před prasknutím při odstraňování ledu či udusaného sněhu. Kromě lopaty můžete použít některý typ hrabla. Bývají lehká, plastová či hliníková. Pokud sníh přimrzne nebo ztvrdne oceníte škrabku.
Jde to i bez námahy
Když je sněhu opravdu jen poprašek nebo na chodníku vrstva ledu, můžete se manuální práci vyhnout pomocí posypové soli či speciálního rozmrazovače, kterými sněhovou vrstvu posypete.Efektivnější rozmrazovače působí až osmkrát rychleji než sůl a po aplikaci vydrží na povrchu ještě další tři dny. Jsou ekologické, šetrné k rostlinám, zvířatům i povrchům.
Jakou sněžnou frézu vybrat?
Ve městech, kde nasněží párkrát za sezonu opravdu využijete hrablo, ale ve výše položených oblastech je nutností sněhová fréza.
„Sněžné frézy se liší podle výkonu motoru, šíře a výše záběru, typu šneku, který nabírá sníh, vzdálenosti odhozu sněhu, a především podle množství a kvality sněhu, se kterým si poradí. Zejména na základě těchto kritérií frézu vybírejte," říká Radovan Bureš ze společnosti Briggs.
Pro pohodlí i bezpečnost
Pokud pracujete se sněžnou frézou, je potřeba věnovat péči správnému výběru oblečení. Dejte pozor, aby oděv nebyl příliš volný. Hrozí, že se zachytí do běžícího stroje. Také pevná obuv s protiskluzovou podrážkou by měla být samozřejmostí.
Chraňte si i ruce. Nejlepší jsou speciální zimní pracovní rukavice s teplou vložkou. Jsou ušité přesně tak, aby ruka měla zachovaný dostatečný cit, ale přesto byla chráněna.
Bezpečně i na cestách
Každý motorista ví, jaké to je, přijít k autu, které je schované pod vysokou bílou čepicí. Škrabka a smetáček by proto měly patřit k povinné výbavě, ale to nejenom vzhledem k novele zákona, kdy mají motoristé přímo povinnost vyjíždět s perfektně očištěným autem. V kufru se vyplatí mít i praktickou skládací lopatu, kterou oceníte v okamžiku, když zapadnete do závěje.
Komfortně s elektřinou
Někdy vyvstane nutnost chránit vnější systémy (okapy, střechy, cesty) před sněhem, ledem a námrazou nadstandardně. Díky jednoduchosti řešení a v podstatě nulovým požadavkům na údržbu zde mají výsadní postavení elektrické topné kabely.
Vyhřívání lze provést z topného okruhu i topné rohože. Topný prvek umisťuje do pískového lože nebo do betonové desky, u schodů, teras, apod. do lepícího tmelu. „Pro vyhřívání venkovních ploch se instaluje plošný příkon 300 W/m^2 . Takto vysoký výkon je nutný, aby systém mohl správně fungovat i při teplotách hluboko pod bodem mrazu." radí Pavel Kudelka ze společnosti Fenix group.
Do které skupiny patříte vy? Vrháte se s nadšením do každé závěje nebo jsou pro vás záplavy sněhu noční můrou?