Hlavní obsah

Psací stůl - od školky až k maturitě

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

U stolu musí být světlo,vzduch a trocha klidu

11. 11. 2008

V žádném dětském pokoji by neměl chybět pracovní kout. Nezáleží na tom, zda si v něm dítě s vyplazeným jazykem kreslí postavičku panáka, nebo se připravuje na maturitu. Základ zůstává stejný.

Článek

Podoba dětského pracovního koutu se samozřejmě v průběhu let mění. Tři věci by však měly - kromě základního vybavení - zůstávat stejné: dostatek světla, vzduchu a alespoň relativní klid.

Ve školce to začíná

Pracovní kout by neměl chybět už v pokoji předškoláka, který stále potřebuje především dostatek místa k odpočinku a na hraní. Stůl stejně jako židle musí mít správné rozměry, jinak ubližují páteři dítěte. Vzhledem k tomu, že děti rostou jako z vody, jsou nejvhodnější výrobky s nastavitelnou výškou pracovní a odkládací plochy stolu a sedáku židle. Výšku dětských stolů lze například nastavovat v rozmezí 50 až 75 centimetrů. A jak poznat správnou výšku židle? Jednoduše - i při opření by musí chodidla dítěte spočívat celou plochou na podlaze.

Nábytek do pracovních koutů nejmenších se nejčastěji vyrábí z masivu a měl by mít zakulacenou hranu, aby nedocházelo k úrazu.

Foto: Ikea

V malých pokojích lze umístit pracovní kout do stěny

Nároční školáci a studenti

Větší pozornost i prostor věnujeme pracovnímu koutku školáka, který k plnění svých povinnosti už potřebuje více než jen pastelky a čtvrtku. A pokud vybereme správně, máme navždy po starostech. Kvalitní a vhodně zvolený nábytek totiž vydrží potomkům od první třídy do maturity i ke státnicím. Náležitou pozornost bychom opět měli věnovat vhodnému sezení. Naprostou samozřejmostí by mělo být nastavení optimální výšky sedací plochy a sklonu opěradla. Područky zvyšují pohodlí, ale pro zdravý sed nejsou nezbytné. Co se týče tvrdosti sedáku, platí pro něho stejná pravidla jako pro matrace - neměl by tlačit ani být příliš měkký.

Pracovní stůl umístíme v bezprostřední blízkosti okna. Denní světlo by mělo na plochu dopadat pravákům zleva a naopak levákům zprava, nebo zepředu. Pro přehled a pohodlí je nezbytná hloubka stolu alespoň 60 centimetrů. Pokud nám to místo dovoluje raději volíme 70 až 80 centimetrů. Doporučená délka stolu je 140 a výška 75 centimetrů.

Když přibude počítač

Prostorově náročnější jsou stoly, na kterých se musí najít místo pro počítač. Za nejvhodnější se považují sestavy ve tvaru písmen U nebo L, které se však vejdou pouze do prostornějších místností. Počítačové pracoviště i odrostlého školáka by mělo být vybaveno i vhodnými úložnými prostory, nejlépe zčásti otevřenými a zčásti uzavřenými. V malých pokojích mohou mít podobu mobilního kontejneru.

Počítačové pracoviště musí mít i vhodné osvětlení. Nejvhodnější jsou svítidla umožňující nasměrování toku světla dle aktuální potřeby. Při osvětlení monitoru se naopak využívá nepřímé světlo - aby nedocházelo k odrazu - mělo by být nasměrováno na stůl, nikoliv na obrazovku.

Foto: Ikea

Pod lůžko v patře se vejde i psací stůl

Kam s ním?

Mnohem složitější situaci mají rodiče tam, kde na pracovní kout nezbývá místo. Ti potom musejí pečlivěji měřit, kombinovat a vybírat. Přesto i v této situaci lze vybírat z několika možností. Pracovní kout lze například umístit pod takzvané spací patro. Ovšem to platí pouze pro místnosti s vysokými stropy. Protože pochozí výšku pod lůžkem, tedy takovou, kde mohou chodit všichni členové rodiny vzpřímeně, musí ještě doplňovat minimální prostor 65 centimetrů mezi lůžkem a stropem.

Stůl lze také umístit i do stěny, v níž jsou zakomponovaná dvě vyvýšená lůžka, přičemž pod jedním z nich je právě místo určené na počítač. Tam, kde školák či student nevyužívá počítač denně, ho lze umístit například do skříně.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.