Hlavní obsah

To nejděsivější, co vás může dnes potkat? Žádný čert, ale krampus! Podívejte se na ty nejhorší

Foto: Martin Veselý / MAFRA / Profimedia

Foto: Martin Veselý / MAFRA / Profimedia

Krampus je děsivá postava. Pochází z alpské lidové tradice, která je rozšířená zejména v německy mluvících regionech střední Evropy. Obvykle je spojován s obdobím adventu a vánočních svátků a vystupuje jako protějšek svatého Mikuláše nebo Santy Clause. Už jste se s „krampusáky“ setkali osobně?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Na rozdíl od svatého Mikuláše, který odměňuje hodné děti dárky, krampus má za úkol potrestat ty nezbedné a neposlušné. Popisuje se jako démon nebo zlý společník a obvykle se zobrazoval coby strašidelná postava s rohy, drápy, koňským ocasem a s tělem porostlým hustou srstí. A během tradičních vánočních průvodů (nazývaných krampuslaufy) oblékají lidé kostýmy krampusů, chodí ulicemi a vytvářejí zábavné i trochu strašidelné scény.

Krampusové v PrazeVideo: Novinky

Kde se vzal krampus…

Tato tradice pramení z pohanských zvyklostí a později byla integrována do křesťanských vánočních zvyků. Její kořeny jsou ale mnohem brutálnější. Za předlohu krampuse se někdy považuje folklorní ženská postava Perchta. Ta podle pověstí obcházela zhruba 12 dní před Vánocemi spící děti, a když byly hodné, dala jim do boty minci. Když však zlobily a nedodržovaly tradiční adventní půst, rozpárala je a břicho jim vycpala slámou a kamením.

Rozdíl mezi čertem a krampusem

I když mají podobnou funkci, několik odlišností se najde. Dalo by se říct, že krampus je čert „dotažený do extrému“. Třeba krampus v Rakousku nedává zlobivým dětem brambory, ale rovnou rákosky. Český čert je „pohádkovější“ a má s sebou pytel, ve kterém odnese zlobivé děti do pekla. Zato krampus tahá necky s vodou, kde malé nezbedy rovnou topí.

Není čert náhodou krampus?

Jak už napovídá podobný vzhled i charakter těchto postav, může se původně jednat o stejnou, jen časem a odlišnou tradicí pozměněnou bytost. Ve slovanských zemích se také věřilo, že když se pravé jméno démona s rohy a ocasem napíše, anebo dokonce vysloví, přivoláte ho přímo na sebe. Proto naši předkové zvolili náhradní označení čert. Jak to ale bylo doopravdy? To už se asi nedozvíme – ale bát se můžeme.

Vše o Vánocích

Vrchol českých Vánoc připadá na Štědrý den 24. prosince, kterému předchází období adventu. V kruhu rodinném trávíme i prvnídruhý svátek vánoční. Máte vánoční dárky? Upečte si vánoční cukroví a připravte štědrovečerní večeři podle našich receptů. Víte, jak uplést vánočku?

Recepty na cukroví

Jak na štědrovečerní menu

Načítám