Hlavní obsah

Řádí u vás ponožkožrout? 5 skvělých nápadů, jak využít zbylé ponožky

Foto: Eva Malúšová

Nikdo zatím nedokázal vysvětlit, kam se ztrácejí ponožky a proč z nejoblíbenějšího páru zůstane během pár týdnů jen jedna opuštěná. Dobrou zprávou je snad jen to, že i tu jednu můžete využít a nemusí skončit v koši.

Článek

Máme pár tipů pro ty, kterým doma řádí ponožkožrout, tedy ty, kterým na dně koše s prádlem pravidelně zůstávají opuštěné ponožky. Než se naštvete a vyhodíte je, můžete jim ještě nabídnout jinou roli. Opět jsme se snažili, aby vše zvládly i méně zručné osoby, které přesto baví něco vytvářet.

Když máte ssssspoustu opuštěných ponožek

Otáleli jste dlouho s vyhazováním opuštěných ponožek, takže jich teď máte pěknou kupičku? Skvělé! Využijte je na výrobu hada, který poslouží jako polštářek do postýlky, ale klidně si rád najde i jiné využití – dejte ho například do auta, kde může sloužit nejen na hraní dětem, ale i jako nákrčník, který se osvědčí při delších cestách místo polštářku.

Ponožky rozstříhejte na proužky, tedy kroužky, a seřaďte je podle barev tak, jak se vám to líbí. Z jedné ponožky si ponechejte špičku – stane se hlavičkou hada. Kroužky z ponožek přišívejte kus po kusu k sobě tak, že z nich vznikne dlouhá roura, na jedné straně s hlavičkou ze špičky ponožky. Až se vám bude zdát roura dostatečně dlouhá, naplňte ji buď vatou, nebo odstřižky z ponožek či zbytky látky. Použít můžete i papírové kousky ze skartovačky nebo výplň do polštářů. Záleží na tom, kam hada hodláte umístit a co máte nejsnáze k dispozici. Až bude had vyplněný, smotejte volný konec do špičky a sešijte. Na hlavičku přišijte knoflíky místo očí a z proužku ponožky vystřižený hadí jazyk.

Foto: Eva Malúšová

Hada můžete vyplnit jen tak lehce, aby byl měkký a příjemný, ale můžete ho pořádně naducat, to záleží jen na vás

Obal na brýle či mobil

Chcete do recyklace ponožek zapojit i děti? Pak jim klidně svěřte výrobu futrálu na brýle nebo mobil. Je totiž tak snadná, že to zvládnou i bez vaší pomoci. Stačí jen vybrat dostatečně širokou a dlouhou ponožku z měkkého materiálu, ustřihnout z ní rovnou část s elastickým okrajem a spodek sešít – předtím si ponožku dejte na rub. Poté se jen otočí zpět na lícovou stranu a je hotovo.

Foto: Eva Malúšová

Futrál můžete dozdobit buď našitím, nebo nalepením knoflíků, korálků a dalších drobností, ale poslouží i jen tak

Hajánek

Z ponožky můžete velmi snadno vyrobit i hračku – medvídka, myšku, kočičku… Anebo něco mezi tím. Stačí, když špičku ponožky po krajích svážete a sešijete nití do tvaru oušek, našijete očka a z odstřižku ponožky vytvarujete a přišijete čenich. Pak už jen vycpete ponožku vatou či výplní do polštářů a sešijete spodek. Tvar uší, který se vám podaří vyrobit, určí většinou to, o jaké zvíře půjde – ale proč se upínat na konvence, klidně si můžete vyrobit vlastní druh…

Foto: Eva Malúšová

Z proužku ponožky lze velmi snadno vyrobit i ocásek – stačí sešít proužek do dutinky a tu vyplnit vatou či jinou výplní. Přišití k tělíčku je hračka

Ponožková váza

Také na jaře často neodoláte a koupíte si narcisky, hyacinty nebo modřence v malém květináči? Jestli pak marně sháníte nádobu, ve které byste je mohli postavit na stůl, poradíme vám malý ponožkový fígl. Použijte na květiny klidně jen kelímek od jogurtu, starý hrnek nebo jinou méně vzhlednou nádobu – a oblečte ji do ponožky, ze které jste ostřihli jen rovnou část s elastickým zakončením. Samozřejmě je lepší, když zvolíte ponožku s veselejším motivem.

Foto: Eva Malúšová

Ponožkový převlek sluší i samotnému květináči – jen ho musíte obalit například plastovým sáčkem, abyste mohli květinu zalévat a voda neprotekla

Hrneček ve svetru

Potřebujete darovat třeba ručně dělané pralinky? Nebalte je do krabičky, ale místo ní vyrobte dárkový hrneček – posléze může posloužit jako stojánek na tužky nebo na hřebeny v koupelně. Obyčejný hrnek, třeba i ten, který se vám nelíbí barvou či vzorem, převlékněte odstřiženou ponožkou. Nejdřív v ní vyrobte díru na ouško, a až ponožku na hrnku usadíte, zašijte ji kolem ouška zase zpět k sobě – a je hotovo!

Foto: Eva Malúšová

Kdybyste chtěli z takového hrnku pít, pak ponožku dejte alespoň dva centimetry pod okraj a smiřte se s tím, že ho budete muset pečlivě umývat ručně a jen opatrně zevnitř a na volném kraji – a když se ponožka namočí, budete muset pečlivě sušit. Proto hrnek v ponožce doporučujeme spíš jako dekoraci

Také se vám neustále ztrácejí ponožky? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek