Hlavní obsah

Renovace dřevených oken není věda. Sledujte ji krok za krokem

Foto: Alexandra Fráňová

Říkáte si při pohledu na dřevěná okna vaší chalupy či chaty, že už by jim slušel nový nátěr, ale netroufáte si do renovace sami? Pak vězte, že se obáváte zbytečně! S námi proměníte stará a oprýskaná okna v okrasu, kterou vám budou závidět všichni sousedi!

Článek

Navíc sami budete překvapeni, jak je taková renovace dřevěných oken snadná. Nemusíte volat ani sklenáře, ani lakýrníka. Stačí vám základní výbava, trochu trpělivosti a alespoň špetka šikovnosti (a věřte, že tu máme všichni).

Nejprve si připravte:

Foto: Alexandra Fráňová
 • ředidlo (A)
 • papírovou lepicí pásku (B)
 • sklenářský tmel (C)
 • barvu/lak na okna (D) - na trhu najdete řadu výrobků pro tento účel – pokud si nebudete jisti, který je pro vás ten pravý, požádejte o radu pracovníka hobbymarketu
 • brusný papír (E) - hrubost 60–100
 • hadřík (F)
 • špachtli nebo dláto (G)
 • 2 štětce (H)
 • mističku na rozmíchání barvy (I)
 • odstraňovač starých nátěrů (J) - opět jich je na trhu spousta, je na vás, jaký zvolíte
Foto: Alexandra Fráňová

1.

Ještě než se pustíte do natírání, je nutné pečlivě odstranit starý nátěr (pokud jej neodstraníte opravdu dokonale, hrozí, že se vám nový nátěr začne velmi brzy odlupovat). Pokud je okno staré a má na sobě silnou vrstvu starého nátěru, je třeba odstranit všechen nátěr až na dřevo. Pokud je okno novější a má jen drobné nedostatky, stačí odstranit jen odlupující se barvu pomocí brusného papíru, aby byl povrch zcela hladký.

Zatímco dříve bylo jedinou možností opalování starého nátěru (a dodnes se tento způsob používá), dnes je k dispozici velmi šikovný pomocník v podobě odstraňovače starého nátěru.

Foto: Alexandra Fráňová

2.

Odstraňovač starého nátěru naneste na okenní rám (postupujte podle návodu výrobce), nechejte působit a poté jej s pomocí špachtle či dláta oškrábejte i se starým nátěrem. Vyplatí se nanášet jej postupně, na menší kousky okna. Vyhnete se tak nebezpečí, že vám odstraňovač zaschne a vy jej budete muset aplikovat opakovaně.

Foto: Alexandra Fráňová

3.

Starý nátěr odstraňte opravdu až na dřevo.

Foto: Alexandra Fráňová

4.

Nyní rám okna ještě osmirkujte – nejprve použijte hrubší a poté jemnější brusný papír.

Foto: Alexandra Fráňová

5.

Odstraňte z okna zbytky starého tmelu, který drží okenní tabulku.

Foto: Alexandra Fráňová

6.

Nyní přichází na řadu nový sklenářský tmel. Nemusíte se práce s ním bát – je v podstatě podobný dětské modelíně. Stačí jej chvíli promnout v ruce a tvarovat dle potřeby.

Foto: Alexandra Fráňová

7.

Při aplikaci tmelu se samozřejmě řiďte pokyny výrobce. Pro většinu tmelů nicméně platí, že zatvrdnou přibližně po 24 hodinách po nanesení. Pokud jej budete chtít přetřít barvou, budete muset počkat, často až 14 dní.

Foto: Alexandra Fráňová

8.

Nyní přichází na řadu příprava na lakování okna. K té můžete přistoupit poté, co máte rám dokonale očištěný, a tmel je možné překrýt nátěrem. Kraje okenní tabulky přelepte papírovou lepicí páskou – usnadníte si mytí oken (případné cákance barvy se zachytí na pásce, pokud přeci jen stříknou až na sklo, otřete je ihned hadříkem, po zaschnutí budete muset barvu ze skla oškrábat). Při nátěru je důležité, aby vám barva vytvořila těsnění. Proto papírovou lepenku nalepte cca 2–3 milimetry od rámu či tmelu.

Foto: Alexandra Fráňová

9.

Okenní rám pečlivě natřete. Barvu pokaždé ode dna pořádně promíchejte. Nikdy do barvy nenamáčejte celý štětec (pouze asi na 1 cm štětin), jinak hrozí, že vám barva poteče všude okolo.

Foto: Alexandra Fráňová

10.

Rám natírejte vždy křížem, abyste dobře rozprostřeli barvu. Poslední tah vždy dělejte směrem po létech dřeva, čímž vznikne krásně ucelený nátěr. Vyhněte se prašnému prostředí, vše co létá kolem vás, se na lepivém nátěru snadno přichytí.

Foto: Alexandra Fráňová

11.

Po prvním nátěru rám lehce přebruste velmi jemným brusným papírem. Tím srovnáte menší nerovnosti a další vrstva barvy lépe chytne. Na venkovní stranu rámu se zpravidla aplikují 3 vrstvy nátěru (tedy pokud výrobce barvy nedoporučuje jiný postup, pak se řiďte jeho pokyny). Papírovou pásku odstraňte ještě před tím, než barva zcela zaschne – jinak hrozí, že s ní nechtěně strhnete i část nátěru.

Foto: Alexandra Fráňová

12.

Jednotlivé vrstvy nátěru nechejte vždy zcela zaschnout. Jak dlouho barva schne, je napsáno na návodu použití (záleží na jejím typu). Výrobce by vám měl také sdělit, za jak dlouho po sobě můžete jednotlivé vrstvy nanášet.

Po skončení práce vyperte štětce v ředidle (či v jiném rozpouštědle doporučeném na obalu barvy).

Malé tipy na závěr

 • Pokud nejste se štětcem zrovna profesionál a bojíte se šmouh, můžete na větší plochy použít úzký pěnový váleček, kterým natřete rám okna snadno, hrany pak už zvládnete štětcem.
 • Před lakováním oken můžete rámy impregnovat či penetrovat. Zatímco impregnace brání růstu plísní, hub a zabraňuje pronikání vody do dřeva, penetrace slouží ke snížení nasákavosti podkladu (pokud chcete okna nejprve penetrovat, stačí použít stejnou vrchní barvu, ale řidší – naředíte ji v mističce ředidlem, dle návodu na obalu).
ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek