Hlavní obsah

Rozsviťte okna, stromeček i celý byt. Ve vánočním duchu!

Foto: Ikea

Během Vánoc byt prozáří světýlka ve všech možných podobách

Ve většině domácností se během adventu a Vánoc zapalují svíčky a k tomu ještě byt zdobí elektrická světýlka na stromečku, v oknech i na nábytku. Co nabízí trh? Napovíme.

Článek

Jaké by to byly Vánoce bez svátečních světýlek? Jestli se právě chystáte si nějaká pořídit, věnujte pozornost výběru. V tržnicích jistě najdete velmi levné různě blikající řetězy a dekorace. Dejte ale přednost bezpečnosti.

Co si můžete pořídit

Vánoční světýlka mohou mít mnoho podob. Jde o rozmanité světelné řetězy a krápníky, záclony, rampouchy – neboli padající sníh, světelné dekory, girlandy a různé figurky; drobnou světelnou dekoraci tvoří řetězy s kouličkami, hvězdičkami, krystalky v různém provedení či malé baňky a podobně. Velkou oblibu zaznamenávají LED svíčky a svíce.

Foto: Tchibo

Vločka s 25 LED žárovkami v teplé bílé barvě. Ledový krystal má kabel dlouhý přes tři metry. Cena 599 Kč

Foto: Ikea

Sträla, závěsná lampa s LED zdrojem. V červené, bílé a zlaté barvě. K mání jsou dvě velikosti. Cena od 199 Kč

Foto: DecoLED

Interiérový světelný řetěz je osazen LED diodami s teplým bílým světlem. Matné hvězdičky mají jednu LED diodu a jsou napájeny tužkovými bateriemi (2x AA). Cena 190 Kč

Foto: OBI

LED osvětlení na stromeček. Má 50 žárovek a 8 funkcí. Cena 449 Kč

LED výrobky mají levný provoz

„K velice žádaným v posledních letech patří LED světelné řetězy, které mohou zdobit nejen váš stromeček, ale například i okna či schodiště. Díky své LED technologii nevytváří teplo, a nepředstavují tak žádné riziko. Navíc jsou energeticky velmi úsporné, a tak vám nebude nic bránit v tom, užít si světelnou výzdobu ve velkém. Díky možnosti přepínání jednotlivých režimů lze u mnoha řetězů či sítí měnit dynamičnost světelné podívané,“ říká Alena Pobudová z hobbymarketu OBI.

Foto: Jysk

Interiérové osvětlení se 6 LED žárovkami. Cena 229 Kč

Foto: Zoot

Řetěz Cable & Cotton je určen pro celý rok a je variabilní. Koule se dají zavěsit, položit nebo naaranžovat podle potřeby a vkusu. Různé barvy a délky. Cena od 999 Kč

Foto: Exihand

Vyřezávaný dřevěný vánoční betlém-svícen SDV-501, výška 30 cm, šířka 39 cm, 10 čirých žárovek 24V/0,035A. Určen pouze do interiéru, 230 V/50 Hz 399 Kč

Foto: OBI

Interiérové světelné závěsy. V nabídce je mnoho druhů. Cena 549 Kč

Jak si vybrat

V první řadě je rozdíl, zda hledáte vnitřní, nebo venkovní vánoční osvětlení. „Na trhu se vyskytují výrobky, které jsou údajně vhodné pro venkovní prostředí, ale mnohdy tomu tak není a špatný výběr může ohrozit vaši domácnost. Specializovaní prodejci s několikaletou historií a bohatými zkušenostmi nabízejí spolehlivé LED vánoční osvětlení s inovativními technologiemi,“ říká Mgr. Eva Poláčková z Vánočního dvora Dobrovíz, společnosti, která vyrábí vánoční osvětlení DecoLED.

Zákazníci mohou často zakoupit vánoční řetězy pouze pro vnitřní použití s ujištěním, že jej mohou klidně instalovat i na venkovní stromek. „V nejhorším případě může vánoční osvětlení způsobit požár. Nezapomeňte, že se jedná o zařízení pod elektrickým proudem. Pro venkovní použití hledejte výrobky v gumovém kabelu s dvojitou izolací a s bezpečnostním krytím minimálně IP44," radí odbornice.

Foto: OBI

Sob – výška 100 cm, 80 LED žárovek, 24 V. I pro venkovní použití. Cena 1299 Kč

Foto: Jysk

Venkovní závěsné svítidlo Byggvir. 144 žárovek. Cena 349 Kč

Foto: Vánoční dvůr

Vánoční světelný anděl. Je vysoký 122 cm. Cena 4489 Kč

Foto: Jysk

Stromek Heimdal s LED osvětlením má výšku 86 cm a 126 LED světýlek. Cena 749 Kč

Svíčky a lucerny

Tradiční vánoční osvětlení interiéru představují svíčky. Při jejich používání je nutné dbát na zvýšenou opatrnost.

„Svíčky musí být pevně přichycené k nehořlavému materiálu, aby mohly dohořet až do konce. Důležitá je jejich stabilita a umístění kolmo k povrchu. V žádném případě nesmí být v blízkosti plamene žádné hořlavé materiály,“ upozorňuje Alena Pobudová z hobbymarketu OBI.

V posledních letech se i v interiéru prosazují rozmanité lucerny a svíčky ve skleněných nádobách, které plamen chrání před zhasnutím třeba při průvanu a vaši domácnost před požárem.

Foto: Apropos

Skleněný svícen ve stříbrné barvě s výraznou patinou na povrchu. Cena 709 Kč

Foto: Tchibo

Vánoční svíčky 4 kusy s pěknými plstěnými přívěsky za 299 Kč

Foto: Bella Rose

Balení 6 kusů kratších svíček, barva světle zelená. Převázáno bavlněnou stuhou, kovová ozdoba není součástí setu. Průměr 2,2 cm, délka 11 cm. Cena za 6 ks je 79 Kč

Foto: Luxurytable

Jednoduché a decentní svícny a dekorace z porcelánu. Cena od 240 Kč za kus

Foto: Nordic Day

Lucerna Vintage v sobě kombinuje jak minimalistické tvary a linie, tak i jemnost zároveň. Cena 999 Kč

Hledáte raději tipy na vánoční dekorace? Podívejte se na článek Vyzdobte byt ve vánočním duchu. Jaké ozdoby a dekorace vybrat?. Pečete? Bude vás zajímat Kam s vánočním cukrovím: Přece do stylové krabice nebo dózy.

Jaké vánoční osvětlení doma používáte vy? Pokud máte špatné zkušenosti, poraďte čtenářům, čemu se vyhnout.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.