Hlavní obsah

Rýma: Jak vyzrát na nejčastější podzimní nemoc?

Foto: Dragana Gordic, Shutterstock.com

Místo nosu bambule, skelné oči a hlas jak po bujarém večírku – někdy rýma zazlobí jen těmito příznaky, jindy přinese riziko širší infekce dýchacích cest či uší. Existuje ovšem účinná léčba i prevence.

Článek

Traduje se, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní. Nevzdávejte to předem, taková beznaděj to není. Ulevit si a urychlit kurýrování můžete hned několika způsoby.

Když pomineme alergickou rýmu, u níž nákaza nehrozí, infekční rýma se šíří agresivně všude tam, kde kýchá a smrká nemocný. Přenáší se vzduchem i přes neumyté ruce. Zatímco alergickou rýmu zaženou nejlépe antihistaminika, mírnící reakci těla na alergen, na virovou lze vytasit vícero zbraní.

1. Horká pára umí divy

Inhalování páry nad mísou s horkou vodou plus pár kapek tea tree oilu, dýchací cesty pročistí a zvláční (také si můžete pořídit do květináče rýmovník). Pro maximální efekt téhle ozdravné kúry si přes hlavu přehoďte ručník. Pozor na opaření.

2. Čaj, voda, polévka

Rýma odvádí z těla tekutiny, doplňujte je proto během celého dne. Voda hydratuje, bylinný čaj léčí a vývar zahřeje, uvolní nos a dodá organismu živiny. Kladivem na bacily je také poctivá česnečka.

Foto: borzywoj, Shutterstock.com

Česnečka jsou tři výhody v jednom. Doplníte tekutiny, živiny a vitaminy

3. Vitaminový doping

Imunitu a přirozené léčení nastartuje zvýšená dávka vitaminů C a D. Vitaminu D má většina Čechů v zimě nedostatek (z čeho ho rychle načerpat). Zhoršená obranyschopnost organismu je pak jedním z důsledků. Rychlým řešením jsou vitaminové doplňky stravy z lékárny, v případě déčka je skvělou volbou rybí tuk, jímž tělu dodáte také omega 3 mastné kyseliny a vitamin A. Na vitamin C jsou  pak z běžně dostupných potravin bohaté borůvky, jahody, kiwi či citrusy a ze zeleniny jsou výborným zdrojem rajčata, brokolice nebo růžičková kapusta.

4. Chemii vyměňte za sůl

Šetrnější než spreje a kapky s dekongestivy, která při delší než týdenní aplikaci mohou způsobit chronickou rýmu, jsou výplachy nosu solným roztokem či spreji s mořskou vodou. Výplach solným roztokem se provádí speciální konvičkou, ve které se smíchá voda o tělesné teplotě (200–300 ml) s kuchyňskou solí (1,8–2,5 g). Slaná voda propláchne nejen nos, ale i dutiny.

5. Vyzrajte na ucpaný nos 

Není nic otravnějšího než usínání s ucpaným nosem. Účinným pomocníkem jsou bylinné masti, kupříkladu s eukalyptem. Mažte si je kolem nosu i na spánky.

Foto: sebra, Shutterstock.com

Kapky proti ucpanému nosu byste moc často používat neměli, ničí sliznici

Barva hlenu mnohé napoví

Barva hlenu napoví, jestli stačí domácí léčba, nebo nastal čas vyhledat lékaře. Infekci dýchacích cest doprovází čirý, bílý až nažloutlý hlen. Obvykle postačí smrkání a výše zmíněné způsoby léčby.

Pokud na kapesníku objevíte zelený hlen, tělo se snaží zbavit rozsáhlejší infekce dýchacích cest. Jestliže přetrvá déle než dva týdny nebo je spojen s několikadenní teplotou, konzultace s lékařem není od věci. Může jít o zadní rýmu usazenou v dutinách, při níž hrozí rozšíření bakteriální infekce do uší nebo očí.

Alarmující je hnědý hlen, protože mívá souvislost s bronchitidou. Neprodleně navštivte lékaře, pokud si všimnete černého hlenu. Ten v některých případech značí selhávání imunity.

Nejlepší lék je prevence

Práce v open space kanceláři a každodenní cesty MHD vyžadují v zimě prevenci. Účinné je pravidelné čištění nosu sprejem s mořskou vodou, zvýšený přísun vitaminů C a D a pokud to jde, větrání v místnostech s větší koncentrací lidí. Kondici přispívá i kvalitní strava a dostatek spánku, ideálně v ložnici s teplotou kolem 18 stupňů a vlhkostí vzduchu mezi 45 a 60 procenty, což jednoduše ohlídáte pomocí digitálního interiérového teploměru s funkcí vlhkoměru. Pro zvýšení vlhkosti někdy postačí  mokrá osuška na topení, při velmi nízkých hodnotách zvažte pořízení zvlhčovače vzduchu.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek