Hlavní obsah

O polyamorii sní lidé napříč generacemi! Všechno, co potřebujete vědět o soužití s více partnery

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Jen málokdo se k tomu veřejně přizná, a jen někdo najde odvahu to opravdu praktikovat. Ale ve svých představách sní o polyamorii kdekdo. A ne, není řeč jen o mladé generaci, tenhle trend láká i mnohem starší ročníky. Ale víte, že není polyamorie jako polyamorie? Existují různé druhy, takže je z čeho vybírat…

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Možná si myslíte, že polyamorie, tedy udržování více milostných vztahů souběžně, je jen výstřelek mladých. Ale možná se mladí prostě jen nebojí nahlas říct, že je to minimálně láká, kdežto starší ročníky tyhle touhy drží hezky pod pokličkou.

Polyamorie láka mladé i starší

Nejrůznější průzkumy ukazují, že polyamorie je trend, který zajímá a láká lidi napříč generacemi. Průzkum seznamovací aplikace Tinder z roku 2023 třeba zjistil, že ačkoli 52 procent členů generace Z (lidé narození mezi lety 1997 až 2010) touží po klasickém monogamním vztahu, 41 procent jich je otevřeno vztahu nemonogamnímu. A to není malé číslo. Průzkum randící aplikace Feeld zase zjistil, že polyamorie je v určitém aspektu přitažlivá i pro další ročníky. Sní o ní prý až 80 procent mileniálů (lidé narození mezi roky 1981 až 1995), lidí z generace X (narození mezi lety 1965 až 1980) a baby boomerů (lidé narození v letech 1946 až 1964).

Takže i když polyamorii většina z nás nepraktikuje, v myšlenkách ji máme. A když už o něčem přemýšlíme, měli bychom mít alespoň základní informace. Tohle jsou druhy polyamorie.

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Většina lidí o polyamorii jen sní, ale nemálo ji opravdu praktikujeFoto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Hierarchická versus rovnostářská polyamorie

Jak už názvy napovídají, v hierarchické polyamorii mají členové uskupení určité postavení, v rovnostářské si jsou všichni rovni.

V první jmenované polyamorii mají některé ze vztahů jednoduše silnější a významnější postavení než jiné. Často to bývá tak, že na pomyslném vrcholu stojí třeba jeden manželský pár, který k sobě přibírá další partnerky a partnery. Vztah daných manželů je takzvaně primární a všechny ostatní vztahy sekundární. „Často se diskutuje o tom, zda je tato forma polyamorie etická, protože podporuje mocenskou pozici jednoho vztahu nad ostatní,“ píše se na webu Nemonogamne.cz. Základní myšlenka polyamorie je totiž ta, že vztahy v ní si jsou rovné.

A právě tak to funguje v rovnostářské polyamorii. Ať v ní figuruje jakýkoli počet lidí a ať jsou mezi nimi jakékoli vztahy, všechny jsou si rovny. To, že vy spíte s Jiřím, má prostě stejnou váhu a důležitost jako to, že Jiří spí i s Marií a vy třeba s Antonínem.

Polyamorie kuchyňského stolu

V předešlém odstavci byla řeč o významnosti jednotlivých vztahů uvnitř polyamorního vztahu, nikoli však o tom, jak spolu jednotliví členové fungují a vychází. Tedy nejen ti, kteří spolu mají intimní vztah, ale i ti, mezi nimiž žádný sex není.

Pokud jste všichni velmi dobří přátelé, blízcí kamarádi, v podstatě něco jako rodina (byť spolu všichni nebydlíte pod jednou střechou), vídáte se velmi často, jedná se o takzvanou kitchen-table polyamorii (v překladu polyamorie kuchyňského stolu). Symbolika jídelního stolu je jasná – i když vy sami spíte třeba jen s Annou a Marií, máte velmi vřelé vztahy i s dalšími členy skupiny, s nimiž mají sex ony, nikoli vy. A to tak dobré, že se klidně každý den můžete sejít u jednoho stolu a bude vám fajn.

Polyamorie zahradní party

Zjednodušeně řečeno, tohle je opak polyamorie kuchyňského stolu. S lidmi, s nimiž nespíte, se sice znáte, nemáte mezi sebou žádné spory, umíte spolu vyjít, ale super kamarádi jednoduše nejste. Vídáte se jen občas (třeba na zahradní party, narozeninové oslavě…), příjemně si popovídáte, ale když se delší čas neuvidíte, nebude vás sžírat stesk.

A pak je tu tedy ještě jedna varianta a tou je takzvaná paralelní polyamorie, v níž spolu členové uskupení, kteří spolu nemají intimní vztah, nijak nekomunikují, nevídají se, jen o své existenci vědí.

Základní slovníček polyamorie

  • Polykula – Když jste dva, jste pár, když je vás víc, jste polykula. Je to termín pro polyamorní uskupení bez ohledu na to, kolik do něj patří osob.
  • Metamour (či paramour) – Je to vlastně partner vašeho partnera, tedy někdo, kdo má intimní vztah s osobou, s níž máte sex i vy.
  • Nesting partner – V překladu vlastně partner na hnízdění, tedy protějšek, s nímž nejenže udržujete intimní vztah, ale také s ním máte v plánu založit rodinu.
  • Dyáda – Tak polyamoristi označují tradiční monogamní vztahy.
  • Kometa – Partner, s nímž udržujete intimní vztah v rámci polyamorie, ale vídáte se opravdu jen zřídka.

Zdroj: Nemonogamne.cz

Načítám