Článek
„Já jsem naděje a Rick je bolest. Nakonec jeden z nás vyhraje,“ říká ve třetí sérii seriálu Bílý lotos sladce naivní Chelsea, kterou snaha o záchranu životem zlomeného přítele přivede až… Ne, děj prozrazovat nebudeme. Ale pokud jste to viděli, tak víte, že tahle dvojice může naprosto skvěle působit jako předobraz nerovných párů, kde to žena odskáče.
Dívka plná života se zamiluje do postaršího smutného muže, který vůbec nemá zájem být jí oporou ani rovnocenným partnerem. Jeho bolest je hluboká a on řeší jen sebe. Přesto má v partnerce nadšenou obdivovatelku plnou podpory, útěchy i bezmezné lásky. Navzdory tomu, že si ani jedno nezaslouží. V čem to vězí?
Náprava není láska
„Ženy, které jsou přitahovány ke zlomeným, zraněným či nezralým mužům, se vůči nim samy nastavují do role pečovatelky a zachránkyně, která pokaždé přiběhne a pofouká bebínko,“ říká psycholožka Umay Wolf z portálu Terapie.cz. Pletou si lásku s nápravou a přebírají za partnerovy pocity i chování plnou zodpovědnost. „Nejsou pak kvůli tomu v pozici skutečné partnerky, tedy rovnocenné bytosti, která si dokáže nastavovat zdravé hranice a budovat vztah založený na vzájemném respektu.“
Úzkost, závislost a nadřazená role
Ve chvíli, kdy nežijete ve vztahu, v němž se partneři podporují a nalézají útěchu, pomoc i podporu v sobě navzájem, se snadno dostanete do stavu permanentní úzkosti. Víra, že je vaším údělem či úkolem partnera uzdravit či napravit, vede jen k nezdravé závislosti i touze po odměně a úspěchu, které nepřicházejí. A nakonec vás zcela vyčerpá. Navíc, a to je podstatné, vděku se rozhodně nedočkáte.
„Tím, že máte potřebu partnerovi stále pomáhat, se stavíte do nadřazené role,“ vysvětluje Umay Wolf. A dodává, že tak svému muži de facto jen ubíráte sílu a potenciál. Za to vás rád mít nebude. „Dáváte mu svým přístupem najevo, že se o sebe není schopen nebo ochoten postarat sám. Dynamika takového vztahu je nezdravá a destruktivní. Je to závislostní, toxická vazba, ve které postupně umírá sexualita a vášeň. Vždyť kdo by chtěl žít se svou ‚matkou‘?“ upozorňuje psycholožka.

Příliš starostlivosti vztah ubíjíFoto: Srdjan Randjelovic, Shutterstock.com
Co prozradí výběr partnera
Výběr partnera o člověku napoví víc, než si obvykle připouští. Zní to tvrdě, ale pokud setrváváte v nerovném vztahu, který vám víc bere, než dává, není to chyba partnera, ale pouze vaše. To vy jste dovolily, aby taková situace nastala – a jen vy ji můžete změnit. „Je třeba si uvědomit, že v takovém případě zapomínáte na sebe a obětujete se pro druhého na svůj úkor,“ říká Umay Wolf.
- K podobnému jednání často inklinují ženy, které jsou samy hodně nejisté či nespokojené. A při řešení cizích problémů se cítí lépe, je to pro ně jednodušší než řešit ty své. Roli může sehrát i to, že v minulosti něco podobného zažily. A tím pádem muži, kterého milují, rozumějí „jako nikdo jiný“.
Převezměte odpovědnost
Každý by ale měl převzít odpovědnost sám za sebe. „Pro kohokoliv platí, že je nutné dávat sebe na první místo, být k sobě laskavý a vybírat si v životě partnera, který přispívá k vašemu klidu, pohodě, seberozvoji a stabilitě,“ vyjmenovává psycholožka. S tím, že jen tak můžete sdílet svůj život se stejně netoxicky nastavenou bytostí. To je jediná cesta k rovnocennému, zdravě fungujícímu vztahu, jiné verze vedou k destrukci a tragédii. A fanoušci Bílého lotosu jistě vědí, co se může stát…