Hlavní obsah

Srovnání: Mámou dnes a před 30 lety

Foto: Thinkstock

Dnešní maminky to mají jednodušší

10. 3. 2011

Papírové plenky, monitory dechu, video chůvičky, vibrující lehátka, odsávačky hlenů na lux nebo sterilizátory do mikrovlnky. To je jen nepatrný zlomek vymožeností, které používají dnešní novopečené maminky. Berou je téměř jako samozřejmost... Jak se ale mohly bez toho všeho obejít jejich matky před třiceti lety? Zeptali jsme se jich.

Článek

Výhody a nevýhody mateřství dnes a před třiceti lety vidí každá generace trochu odlišně. A rozdíly začínají hned u těhotenství. V 80. letech totiž neexistovala žádná lízátka na ranní nevolnosti, natož 3D ultrazvuky. „Za nás se dělal i obyčený utrazvuk jen ve výjimečných případech. Na gynekologické prohlídky jsme chodily sice také každý měsíc, ale informovanost ze strany doktorů byla skoro nulová,“ vzpomínají dnes maminka Iva Radilová (56) i Jana Vejtrubová (52).

Avšak dnešní doba internetu a „všeinformovanosti" může mít i svá úskalí. „Troufám si říct, že na škodu mohou být i některá prenatální vyšetření – dříve nedostupná. Jak se ukazuje, spousta maminek je někdy zbytečně stresovaná testy, které jsou, jak ukazují poslední výzkumy, dost nepřesné. Je jasné, že v mnoha případech je pokrok výhodou, mohou se odhalit různé poruchy a lecčemu se dá předejít, ale těhotenství může být také daleko víc stresující než před 30 lety,“ domnívá se Hana Nejedlá (31).

Výhody: Jednorázovky i přístup společnosti

„U mě jako největší výhoda vítězí na celé čáře papírové pleny, to ostatní je, řekla bych, někdy až zbytečný luxus – výběr kočárků, výživ, všelijaké pochutiny a další věci. Výhodou je ale samozřejmě i to, že společnost je k maminkám daleko vlídnější,“ domnívá se maminka Hana Nejedlá. A s ní souhlasí i třicetiletá Lucka Hadravová z Prahy, maminka dvou synů, Jonáše a Šimona: „Obecně si myslím, že máme nyní vše, co se týká těhotenství, mateřství a dětí jednodušší, hlavně v oblasti péče a služeb. Můžeme si vybrat doktora, porodnici, máme širokou nabídku oblečení i hraček. Navíc je k dostání vše, na co si člověk vzpomene, a to v jakoukoli dobu.“

Foto: archiv čtenářky

Čtenářka Jana s miminkem

Foto: archiv čtenářky

Její dcera Lucka je už také maminkou

Maminka Lucky, Jana, má pochopitelně odlišné zkušenosti: „Za nás bylo oblečení v obchodech velmi omezené, takže se cenila ruční výroba. Příprava dětského vybavení byla celkem jednoduchá, jelikož vše bylo stejné, sehnat něco trochu jiného se dalo jen výjimečně. Postýlky existovaly snad ve dvou typech a bez nebes. Dětské deky byly zas jen s medvídky – růžová pro holčičky a modrá pro chlapečky.“ A stejné to tehdy bylo i s kočárky. Kdo by z maminek v 80. letech neměl ten od značky Liberta? Ostatní kočárky se totiž sháněly pouze přes známé „pod pultem“.

Nespornou úlevu však maminkám v dnešní době přinášejí i předporodní kurzy, kde se seznámí s prostředím nemocnice, přítomnost otců u porodu i návštěvy v porodnici. „To za nás vůbec nebylo. Porodily jsme, doktoři na nás byli nepříjemní, děti jsme skoro neviděly, nosili nám je pouze na kojení a já jsem se vlastně například až při odchodu z porodnice dozvěděla, že má dcera byla při porodu přidušená,“ vzpomíná Iva (56) a dodává, že tatínkům se děti ukazovaly jen z balkonu porodnice. A v čem vidí Iva další výhody dnešních maminek? Jednoznačně v tom, že mohou jezdit s dětmi na dovolené, chodit s kamarádkami na kafíčko nebo navštěvovat různé dětské koutky.

Foto: archiv čtenářky

Kočárek Liberta byl jedinou volbou

Foto: archiv čtenářky

S houpacími kohouty vyrostlo několik generací

Nevýhody: Vymoženosti něco stojí

Dětské kluby, kurzy plavání, mluvící hračky, odrážedla i různé dobroty pro děti, které dnešním maminkám předchozí generace občas závidí, však něco stojí. „Dnes se skoro každý dívá skrz prsty na matku, která s dítětem nechodí do nějakého kurzu či na cvičení. A i já to už beru jako samozřejmost, protože je to fajn zábava pro děti i příležitost, jak se dostat do kolektivu. Ale chápu, že si to někdo nemůže dovolit z finančních důvodů,“ říká Lucka Hadravová a dodává, že je na dnešní maminky možná vyvíjen větší tlak společnosti. Všude se píše, jak správně vychovávat děti, jak s nimi komunikovat, jak si s nimi hrát, co jim vařit, ale to může vést k tomu, že pak některé maminky mají pocit, že to všechno nezvládají, a pochybují o sobě.

Foto: Thinkstock

Za největší výhodu považují maminky jednorázové pleny

Jana to vidí trochu jinak. V 80. letech prý pobírala po ukončení mateřské pouze přídavek na dítě 120 Kčs, jinak nic. Takže jí ani nevadilo, že nemá možnost koupě lehátek a různých jiných vymožeností dnešní doby, protože na to většina rodin stejně neměla. A tak maminky alespoň netrávily tolik času v nákupních centrech. To potvrzuje také Iva: „Chodila jsem s dětmi častěji na procházku. Dopoledne i odpoledne, což si myslím, že pro ně bylo zdravé, stejně jako čerstvá jídla, která jsme musely denně vařit, protože nebyly žádné mikrovlnky, hotové příkrmy ani pořádné instantní kaše a sunarky. Všechno se pasírovalo přes sítko, aby nevznikly hrudky.“

Výhod i nevýhod být matkou dnes a před třiceti lety by se určitě dala ještě najít velká spousta. Každá maminka je ale jistě šťastná a pyšná na to, jak své děti vychovala a trávila s nimi čas, ať už s technickými vymoženostmi nebo bez nich. Vždyť děti zlobí i dělají svými rodičům radost pořád stejně, a to je asi v mateřství všech generací nejdůležitější.

A jaké zkušenosti máte vy? Pochlubte se ostatním maminkám v diskusi pod článkem.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.