Hlavní obsah

Stavba domu v roce 2020? Čekejte přísnější pravidla

Foto: JRP Studio, Shutterstock.com
12. 3. 2019

Jestli plánujete stavbu rodinného domu, neměli byste příliš otálet. Rok 2020 má být přelomový. Na nově postavené domy budou kladeny přísnější nároky na energetickou spotřebu, než mají ty dnešní. Má to své výhody i nevýhody.

Článek

Pokud chcete stavět ještě „postaru“, musíte si do konce roku kompletně vyřídit stavební povolení, což obvykle trvá dva až čtyři měsíce. V případě, že se obrátíte na stavební firmu, která tyto záležitosti často vyřizuje, možná už budete mít smůlu. Zájem je opravdu velký.

Pravidla hry

Přísnější předpisy se odvíjí od nové směrnice o energetické náročnosti budov, která požaduje, aby počínaje rokem 2020 byly nové budovy v zemích EU přibližně o pětinu energeticky méně náročné než současné.

Tomuto dostojí především takzvané pasivní domy, které mají minimální spotřebu energie na vytápění či ohřev vody a získávají ji například ze země pomocí tepelných čerpadel. Kromě nich existují ještě domy nulové a domy s téměř nulovou spotřebou energie. Pro nulový dům je zásadní splnit přísná kritéria a mít roční energetickou bilanci dodané energie rovnou nule.

Na stavby zahájené do roku 2020 se toto opatření nevztahuje, pokud se v rámci jejich rekonstrukce nebude jednat o zásadní přestavbu. Jak se bude postupovat v případě nevyhovujících projektů, zatím není známo. „Dle současné legislativy to stavební úřady zatím neřeší, není to totiž jen věcí projektu, ale i kvalitní realizace,“ říká Hana Jechová, marketingová manažerka Purlive. Následně se u těchto domů dělá se tzv. Blower-door test, což je detekční metoda na zjišťování vzduchotěsnosti obálky budovy. Tento test tak pomůže ke zjištění energetické náročnosti domu.

Foto: Lisa S., Shutterstock.com

Klíčem k energeticky úspornému domu je dobře promyšlený projekt a kvalitně provedená realizace

Ekologické i ekonomické ?

Pokud jste nakloněni ekologii, jistě se vám nová legislativa zamlouvá, po stránce počátečních nákladů to ovšem už tak veselé není. Čekají vás nejspíše vyšší vstupní investice. „Očekáváme, že se nám stavba s nástupem nových pravidel prodraží o 200 až 300 tisíc korun. Mluvíme zde o domech v ceně do tří milionů korun,“ komentuje Jiří Pohloudek, obchodní ředitel RD Rýmařov. Prodražení se odvíjí od kvalitnějšího zateplení budovy, instalace oken s trojskly či efektivnějším řešením větrání.

Václav Šváb z portálu Nulovedomy však namítá, že i energeticky méně náročné domy lze postavit za cenu srovnatelnou s průměrnou cenou výstavby v ČR. „Pokud však porovnáváme dva domy – nulový a ,standardní' – shodné velikosti, postavené stejnou firmou za stejných podmínek, nulový dům ve většině případů ale dražší bude,“ dodává Václav Šváb.

Vynaložené náklady by se vám ale postupem času měly vrátit ve formě úspor na celkový provoz. Na celkové roční energii můžete ušetřit i desítky tisíc korun. Ovšem bude záležet na konkrétní realizaci. „U každé stavby je potřeba komplexně zvážit ekonomiku celé výstavby, od nákladů na přípravu, provedení stavby a následný provoz domu. Ekonomická návratnost investice je tak u každého domu jiná,“ upozorňuje Martina Povalačová, projektantka dřevostaveb Purlive.

Další možnou nevýhodou je možné omezení z hlediska výběru tvaru domu. „Například tvarově složitý dům s mnoha výstupky není pro pasivní výstavbu příliš vhodný. Už v přípravné fázi je nutné precizní provedení projektu, a následná stavba by měla probíhat pod odborným dohledem,“ vysvětluje Martina Povalačová.

Foto: pixinoo, Shutterstock.com

Nízké náklady na provoz domu hrají čím dál větší roli i při rozhodování, jakou nemovitost si pořídit. Do budoucna význam energetické náročnosti budov ještě získá na váze

Klady nízkoenergetických staveb

Nulové nebo také pasivní domy vynikají rovnoměrnou a konstantní teplotou po celý rok. „Díky výborné tepelné izolaci jsou všechny vnitřní povrchy (stěny, skla oken) teplejší než ve standardním nebo starém domě. Teplejší povrchy na vás vyzařují teplo a vy se v takovém domě cítíte výrazně lépe než ve špatně tepelně izolovaném domě. Říkáme, že v takovém domě je větší tepelná pohoda,“ vysvětluje Václav Šváb.

Také kvalita vzduchu je díky filtrům a řízenému větrání výrazně vyšší než v klasických stavbách. Ve většině případů jsou totiž vybaveny řízeným větráním, které zajišťuje průběžný přívod čerstvého vzduchu do domu. V takovém domě pak není problém se zápachy, škodlivinami uvolňovanými například z vnitřních nátěrů, nábytku a podobně a není zde zvýšená koncentrace oxidu uhličitého, který vydechujete. Ten jinak přispívá k únavě, bolestem hlavy a podobně,“ dodává Václav Šváb.

Dá se tedy shrnout, že ve stavbách s využitím nových technologií je bydlení výrazně kvalitnější, nicméně musíte počítat s vyšší investicí.

Chystáte se stavět? A stihnete to ještě letos, nebo jste se rozhodli pro ekologičtější řešení, a tudíž nespěcháte?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek