Hlavní obsah

Těhotná na aerobik? Proč ne!

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Kondici si udržujte i v těhotenství

30. 7. 2009

Nádherně prožitých devět měsíců, na jejichž konci je vrnící uzlíček v náručí. Spolu s ním ale také hrozba - nabraná těhotenská kila. Často za únosnou hranicí doporučovaných 12 kg. A velmi těžko se jich zbavuje. Jak se tomu vyhnout? Co když má své na svědomí i genetická zátěž, a ne jen uvolněné mravy ohledně jídla ve stylu „jím za dva“?

Článek

Časopis Uzlíček

Řešením může být cvičení i během těhotenství. Fyzická kondice a štíhlá postava jsou velkým plus pro zátěž v podobě porodu a starostí o miminko. Vše má ale svá pravidla, aby maminka prospěla sobě i miminku. Pojďme se s nimi seznámit.

Proč cvičit v těhotenství?

Obecně platí, že cvičení je prospěšné vždy. Není tedy důvod je v těhotenství zavrhovat nebo se ho bát. K čemu konkrétně je ale dobré během čekání na miminko?

  • Snižuje bolest - Cvičení v těhotenství redukuje bolesti páteře a zlepší držení těla. Stačí si jen dopředu představit desetikilové zatížení břicha a je jasné, že zpevněné tělo se bude velmi hodit.
  • Zamezuje vzniku nadváhy - Díky cvičení nedojde k nadměrnému přírůstku tělesného tuku.
  • Bojuje s hemoroidy - Cvičení je výborná prevence proti hemoroidům, které se v těhotenství a po porodu často objeví.
  • Zabraňuje otokům - Pohybem lze bojovat také proti otékání nohou, zvyšuje fyzickou i psychickou kondici.
Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Velmi vhodné je cvičení na míčích

Nejprve k lékaři, pak do posilovny

„Cvičení v těhotenství by měla vždy určitě předcházet konzultace s lékařem,“ upozorňuje majitelka fitness klubu a držitelka 1. třídy české školy aerobiku Mgr. Monika Hronová. „Rozhodnutí o tréninku ovlivňuje kromě zdravotního stavu i to, zda ženy sportovaly před otěhotněním,“ doplňuje. Za pravidelné cvičení se považuje to, které probíhá minimálně dvakrát týdně. Většina lékařů pak rozhodně nedoporučuje začínat hodně sportovat během těhotenství těm ženám, které dosud maximálně chodily do kanceláře do schodů a posilovnám se zdálky vyhýbaly. Pro ty je pak vhodnou alternativou třeba svižná chůze nebo plavání.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek