Článek
Na unavené nohy platí pohyb, voda a vhodná léčba
Problémy s nohama v podobě chronického žilního onemocnění (CHŽO) jsou velmi často spojeny s věkem. Zatímco kolem dvacátého roku života jsou příznaky chronického žilního onemocnění poměrně výjimečné, kolem šedesátky je těmito obtížemi postiženo zhruba padesát až šedesát procent populace. Ženy bývají v tomto případě zasaženy nemocí dvakrát až třikrát častěji než muži. Je to spojeno především s hormonálními změnami, těhotenstvím či menopauzou. Velmi často jsou tyto obtíže i dědičné.
Častou příčinou bývá dlouhodobé sezení či stání, časté „tvrdé“ doskoky, zatěžování dolních končetin a zvedání či nošení těžkých břemen. Jako u mnoha dalších zdravotních potíží hraje i tady velkou roli obezita. A pochopitelně i nevyvážená strava či nedostatečný přísun tekutin.
Co to vlastně je chronické žilní onemocnění?
Lékaři mluví o tom, že je při tomto onemocnění dlouhodobě narušen návrat žilní krve z dolních končetin. Hovoří o narušení mechanismů správného proudění krve, dlouhodobém zvýšení žilního tlaku, o přenosu tlaku na žilní stěny a nedomykavosti chlopní. Důsledkem pak je tlak a pocit tepla v končetinách, křeče, mravenčení a bolesti nohou. Tyto stavy pak doprovázejí otoky, rozšířené žilky, křečové žíly, kožní změny v podobě ekzémů či bércové vředy.
Jak problémům předcházet?
Důležitý je především pravidelný pohyb, boj s obezitou a případně i nošení kompresních punčoch. A pokud ani tato prevence nepomáhá, je vhodné poradit se s lékařem. Ten zcela jistě doporučí v případě opakujících se problémů vhodnou léčbu například takzvanými venofarmaky. Většina z nich je dostupných bez receptu v lékárně. Lékaře je pak nutné navštěvovat pouze v rámci jím doporučených pravidelných kontrol či zhoršení obtíží.
A jak zabránit opakování problému?
Pokud se onemocnění objeví, má téměř vždy tendenci se zhoršovat. Jako poslední stadium chronické žilní nedostatečnosti jsou označovány bércové vředy, jejichž hojení je zdlouhavé a pro pacienta představuje značné problémy. Je tedy důležité věnovat pozornost již prvním příznakům. Pokud se totiž onemocnění zachytí včas a zahájí se komplexní léčba zahrnující terapii, užívání venotonik a úpravu životního stylu, je velká pravděpodobnost, že se progrese onemocnění výrazně zpomalí.