Hlavní obsah

Triky, jak správně čistit vlněné koberce

Foto: Thinkstock

Vlněné koberce při čištění nikdy nemáčejte. Hrozí, že se zvlní a zůstanou na nich fleky

Máte doma vlněný koberec? Nejlépe jej vyčistíte vyklepáním. Jenže – klepadla, která kdysi bývala vybavením každého dvora, z nich dávno zmizela. Poradíme vám, co dělat.

Článek

Vlněný koberec, ať v klasické nebo moderní podobě, je originálním kouskem, který zaujme v každém interiéru. Od nepaměti patří, stejně jako obrazy, k investicím, které násobí svou hodnotu. Aby ji neztrácel, je třeba se o něj dobře starat.

Běžná péče – vysávání a klepání

Vlna má duté mastné vlákno, proto odpuzuje tekutiny a špínu. Stačí šetrné vysávání, ale musíte ji udržet v kondici. To znamená, že nesmí ztratit obsah lanolinu z vláken. Pokud se tak stane, vlákna se začnou lámat, ztratí na kráse i na hodnotě.

Foto: Thinkstock

Použijete-li kartáč, netlačte na něj a kartáčujte po směru vlasu, abyste ošetřované místo nevydřeli

Objevuje se vám vlněné chmýří i na novém kousku? „To není problém, jde o zbytky po zastřihávání vlasu při výrobě, koberec neztratí na objemu ani na kvalitě,“ vysvětluje Adam Subhan ze společnosti Buchara, s. r. o. a dodává: „Důležité je, abyste jak na ručně vázané, tak na strojově vyráběné vlněné koberce nepoužívali vysavače s rotačními kartáči, nebo hubicemi s hrubými nástavci, které by mohly trhat vlas.“

Foto: Thinkstock

Světlé třásně jsou součástí osnovy a špiní se rychleji. Některé perské koberce mají zapošitý lem

Koberec vysávejte po směru vláken, pokud možno jej občas vyklepejte, třeba přehozený přes zábradlí, nebo zahradní houpačku. V mrazech, kdy je suchý sníh, se doporučuje položit jej vlasem do sněhu a vyklepat. A co babské rady a kysané zelí bez šťávy, rozsypané po koberci? Kyseliny sice osvěží a rozjasní barvy, ale zápachu se hned tak nezbavíte.

Foto: Orsei

Abyste se vyvarovali zatěžování vlněného koberce na frekventovaných místech, měli byste jej pravidelně otáčet. Zamezte také dopadu slunečních paprsků na koberec, může dojít ke změně barvy

Odolnost a karamboly

Vlna s obsahem lanolinu ve vláknech je velmi odolná i ohni. Pokud vám na plochu upadne popel z cigarety nebo vyletí jiskra z krbu, stačí je setřít a místo překartáčovat. A co dělat, když se podaří zašpinit koberec třeba červeným vínem?

Foto: Thinkstock

Při odstraňování skvrn použijte hadřík, který nepouští chlupy, a prostředek nanášejte od vnějšího okraje skvrny do středu

„Doporučuji víno odsát, hadřík nebo bílé papírové ubrousky vložit i pod koberec, místo zasolit a koberec vespod podložit, aby rychle větral. Nesmí zůstat mokrý, protože se osnova může zkrabatit," radí Adam Vomáčka ze společnosti Buchara, s. r. o.

Foto: Ikea

Než začnete s odstraňováním jakýchkoli skvrn, vyzkoušejte, jak barva na prostředek reaguje. Nejlépe na méně viditelném místě

„Na skvrny od kávy nebo od jídla použijte tučné jádrové mýdlo. Houbičkou vytvořte pěnu, naneste na místo, po vlase vytřete, přejeďte čistým vlhkým hadříkem a opět rychle vysušte,“ doplňuje Adam Vomáčka. Aby na koberci nevznikly světlejší fleky, je lepší i po okamžitém zásahu přivolat odborníky. Existují i firmy, které provádějí nonstop rychlou pohotovost.

Foto: Habitat-CZ

Doma by neměl chybět čisticí ubrousek naimpregnovaný tak, aby rychle, jemně a důkladně zasáhl proti skvrnám. Na vlněné i umělé koberce. 5 kusů stojí 200 Kč

Hloubkové čištění

Celkové profesionální vyčištění běžně zašpiněného vlněného koberce postačí jednou za deset let nebo podle aktuální potřeby. „Firma si ručně vázaný nebo tkaný koberec odveze a až 12krát za sebou vyčistí přírodními prostředky, šetrnou, stoletími ověřenou ruční metodou, která z vláken neodstraní lanolin. I starožitný kousek pak bude vypadat jako nový," vysvětluje Michal Filipiak z provozovny Čištění perských koberců. Cena za ruční čištění se obecně pohybuje od asi 350 do 700 Kč/m2.

Foto: Ikea

Upatlaly děti koberec od žvýkačky? Nejprve se postarejte, aby ztuhla, místo přejeďte ledem v mikrotenovém sáčku, poté rozdrobte a zbytky vykartáčujte a vysajte

Doma nikdy na čištění peršanů nepoužívejte chemii v podobě pracích prášků nebo podlahových čističů a opatrní buďte i u prostředků, určených na koberce (Vanish, Mr. Teppich, Peršan, Wool, Koralan). Přečtěte si také články Jak dostat z koberců zápach či otlaky? nebo Čištění koberců: Tohle zabere!.

Jak vlněné koberce čistíte vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek