Hlavní obsah

Typologie podle barev: Přitahuje vás červená nebo tmavě modrá?

Foto: Thinkstock

Na odstínu záleží! „Zelená" nebo „modrá" jsou pojmy, které používají snad jen muži. Ženy (a psychiatři) rozlišují jedlovou, hráškovou, safírovou, petrolejovou, tyrkysovou, královskou...

3. 12. 2014

Barvy vás ovlivňují víc, než si myslíte. Dokážou vám zrychlit tep, zvýšit chuť k jídlu, vyvolat agresivitu. A s některými chronickými nemocemi byste se měli určitým barvám dokonce vyhýbat!

Článek

Pocity, které jednotlivé barvy vyvolávají, jsou stejné u lidí nejrůznějších kultur. Červené lucerny v Evropě znamenají totéž jako červené korálky, kterými oznamuje africký domorodec své vyvolené: „Silně po tobě toužím!“ Červená je všude na světě barvou sexuálního vzrušení, sebevědomí a aktivity.

To, čím se od sebe lidé odlišují, je ale osobní vztah, který k té které barvě mají. Líbí, nebo nelíbí? Přitahuje, nebo odpuzuje? Z toho se dá poznat spousta věcí!

Máš rád červenou? Povím ti, kdo jsi

Právě vztah k barvám můžou lékaři využít k posouzení tělesného i duševního stavu svých pacientů. Červená pozitivně působí na někoho, kdo je silný a plný života; v ustrašeném nebo nemocném člověku naopak probouzí neklid a pocit ohrožení.

Využitím barev v psychologii a medicíně se zabýval švýcarský psychiatr Max Lüscher. Výsledkem jeho výzkumu je test osobnosti, založený na řazení barev podle sympatií nebo nesympatií, které k nim zkoumaný pociťuje. Při testování se používá speciální vzorník s přesně odstupňovanými odstíny barev. Jiný význam má totiž třeba svěží jarní zelená s příměsí žluté (naděje, otevřenost, touha po kontaktu), a jiný tmavá jedlová zeleň (stabilita, pevná vůle, hrdost).

Foto: Thinkstock

Vínová barva je klidnější starší sestrou červené. Místo vzrušení má v sobě klid, sebevědomí a důstojnost

Šťastní čtyřbarevní

Spokojeného, psychicky vyrovnaného jedince označuje Lüscher obrazně jako „čtyřbarevného člověka“. Čtyřem základním barvám spektra přiřazuje čtyři základní varianty vnímání sám sebe: zelená představuje sebeúctu, červená sebedůvěru, modrá spokojenost a žlutá vnitřní svobodu. Právě tyto vlastnosti charakterizují plnohodnotnou osobnost, schopnou kvalitního života.Nejde ale jen o pocity. Na barvy lidé reagují i fyzicky.

Proč mít jídelnu červenou a ložnici modrou

Červená nebo červenooranžová barva zvyšuje puls, krevní tlak, rychlost dýchání a chuť k jídlu. V prostředí s převahou červené mají lidé sklon zvyšovat hlas a chovat se agresivněji. U některých nemocných (například s postižením malého mozku) ale může červené světlo způsobit nesnesitelnou úzkost.

Tmavě modrá naopak nervový systém zklidňuje. V jedné norské studii se uvádí, že pokusné osoby v místnosti vymalované na modro nastavovaly termostat ústředního topení o tři stupně výš než lidé v červeně zařízené místnosti. Fyzické změny, které barvy vyvolávají, se dají změřit – a fungují dokonce i u zvířat!

Foto: Thinkstock

Teplé přírodní tóny, jako je hnědá, béžová a okrová vyvolávají pocity klidu, bezpečí a domova. Snad proto jsou tak často využívané při zařizování bytu

Komu hrozí infarkt

„Lidé, kteří jsou pro svůj vnitřní stresový postoj ohroženi infarktem,“ píše doktor Lüscher v knize Čtyřbarevný člověk, „dávají v testu přednost barvě červené (aktivita) a modrozelené (vypětí vůle). Pak následují barvy, které odrážejí aktuální tělesný stav. U osob ohrožených infarktem je to šedá a hnědá, barvy vyčerpání. Ještě vyšší nebezpečí signalizuje současné odmítání tmavomodré, barvy klidu. Vyjadřuje vnitřní postoj „klid si nemohu dovolit“!

Mohou barvy skutečně léčit?

Lüscherův test barev slouží výhradně k diagnostice, k určení aktuálního psychického stavu pacienta. Mnozí léčitelé ale tvrdí, že je možné pomocí barev i uzdravovat. Máte-li zdravotní obtíže, radí snažit se o obnovení rovnováhy například nošením oblečení a kamenů v příslušné barvě nebo pojídáním pokrmů této barvy.

Ať už léčitelům věříte nebo ne, každý občas mívá období, kdy ho některá barva neodolatelně přitahuje. Která je momentálně ta vaše?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek