Hlavní obsah

Ucpaný odpad? Vyřešte ho i bez odborníka!

Foto: Thinkstock

Povedlo se vám ucpat odpad v koupelně? Nevěste hlavu, poradíme vám co s tím

Občas se to stane v každé domácnosti – najednou se ucpe odtok a voda třeba z umyvadla neodtéká. Než zavoláte instalatéra, zkuste si nejprve pomoci samy. Nebo raději s námi!

Článek

Dobrá zpráva pro začátek? Pro souboj s ucpanými odpady nemusíte být kutil v sukni, ale leccos zvládnete, i když si to asi nemyslíte. A je kupodivu jedno, že netušíte, jak velký je průměr odpadu, jeho vedení, co se týká úhlů kolen a případně spádu a spojů.

Mechanicky poprvé

Pokud víte, že vám něco spadlo do sifonu, kupte si pružinu asi 60 cm dlouhou, na jejímž konci je trojdrapák. S ní se dá menší předmět vyjmout.

Netušíte, co je příčinou ucpání? Zkontrolujte sifon. Odmontujte jeho spodní část (víčko či díl mnohdy ve tvaru písmene U – vypadá jako mistička) a odstraňte případné nečistoty. „U sprchové vaničky je tato operace složitější, záleží na tom, jaký je k sifonu přístup po vyčištění sítka, které brání vniknutí nečistot,“ říká Milan Vondra z hobbymarketu OBI.

Foto: Hornbach

Při instalaci sprchového koutu myslete i na to, abyste se dostali i k sítku vaničky, jež je třeba pravidelně čistit. Vlasy a mastnota vytvoří knot, přes který odteče voda ze sifonu a ve spojení s kanalizací způsobí zápach v koupelně

Foto: archiv autorky

Spadlo vám něco menšího do odpadu? Zkuste to vytáhnout Prodlouženou rukou – pružinou s trojdrapákem (za 44 Kč)

Andělské zvonění

Nefunguje to? Teď použijte mechanický zvon (mají různé průměry a prodávají se v domácích potřebách nebo třeba železářstvích), s nímž pročistíte odtok umyvadla, sprchového koutu, vany, dřezu a někdy funguje i na toaletu.

Foto: jika

Někdo vám poradil, abyste zanesený odpad „prošťouchli“ silným proudem vody? Pokud nepomohl zvon ani chemie, a ještě jste odpady nečistili pružinou (pérem), pak budete mít doma potopu. Samozřejmě existuje tlakové čištění potrubí, ale to je už práce pro odborníka

Jak na to? Například řešíte umyvadlo. Zazátkujte ho, napusťte do poloviny vodou, mokrým hadrem utěsněte otvor přepadu (suchý by nasával vzduch). Odstraňte zátku, hned nasaďte zvon na výtok a „pumpujte“. Zvonem nečistotu mnohdy vytáhnete nebo porušíte její konzistenci a ona se pak proudem vody vyplaví do kanalizace.

Foto: archiv autorky

Mechanický zvon nebo ruční pumpička – v obchodech pátrejte po názvu Čistič odpadních rour – by měly být v každé domácnosti (zvon v různých velikostech, například od 79 Kč, pumpička za 119 Kč)

Sáhněte po chemii

Možná nepomohl ani zvon. Nyní nastupují čističe odpadů. „Tyto přípravky se dělí na tekuté, granulované a syntetickou jedenatřicetiprocentní kyselinu chlorovodíkovou. Všechny výrobky jsou na bázi uvedené kyseliny s různými přísadami.

Foto: IKEA

Jak předejít ucpání odpadů? Kde to jde, použijte sítka pro zachytávání nečistot. Do dřezu ani umyvadla nevylévejte mastnotu – s tou jděte raději na klozet. Obecně však platí: vlasy s mastnotou a vodním kamenem jsou úhlavními nepřáteli odpadů

Tekuté čističe nalejte v objemu podle návodu do odpadu a asi po 30 minutách propláchněte teplou vodu, případně opakujte a nechte bez propláchnutí působit do rána. Nebo do odtoku nasypte 2 až 3 polévkové lžíce granulovaného čističe (ne více), hned zalijte 0,2 až 0,4 teplé vody, nechte asi půl hodiny působit, a znovu prolejte teplou vodou. I tento postup je dobré opakovat,“ uvádí Milan Vondra.

Foto: Keramika Soukup

Zleva: sifon umyvadlový A403 (za 1335 Kč), vanový sifon automat A51CRM (za 492 Kč)

Na co si dát pozor

U každé chemie platí – dodržujte bezpečnost při práci. Vyplatí se mít rukavice, roušku a brýle a při jejím nalévání či nasypávání do sifonu odkloňte hlavu stranou. Bezpečnost dvojnásobně dodržujte u samotné kyseliny chlorovodíkové. „Kyselinu zásadně nalévejte do vody, ne opačně, jinak by ,vyprskla´. Práce s ní je však nejvíce nebezpečná; nemáte-li zkušenosti s tímto rozpouštědlem, raději ho nepoužívejte,“ nabádá Milan Vondra.

Foto: Siko Koupelny, RAVAK, Hornbach

Čističe odpadů zleva: HG tekutý čistič odpadů (1 litr za 109 Kč), RAVAK Turbo Cleaner (1 kg za 115 Kč), Mr. Muscle čistič odpadů (1 litr za 89 Kč)

Foto: Henkel

Čisticí prostředek Bref Tornado Active Powder ve formě prášku se snadno používá a funguje také pod hladinou vody, kde mimo jiné odstraňuje i vodní kámen (například 4 sáčky za orientační cenu 85 Kč)

Stále nic? Vsaďte na péro

Odšroubujte sifon tak, abyste se dostali až k odpadnímu svodu ve zdi. Může se stát, že to někdy nepůjde u sprchové vaničky, záleží na její instalaci, další problém představuje vana komplet obezděná (řemeslník zapomněl na dvířka). Kde jsou dvířka, tam se dá se sifonem, byť hůře, manipulovat.

Foto: Thinkstock

Sifon je pouze prostor, kde zůstane vždy voda po vypuštění a stane se pachovou zátkou mezi koupelnou a zapáchající kanalizací

Jak na to

Jsme tedy u odpadní trubky, kam vede voda ze sifonu – umyvadla, dřezu, sprchové vaničky či vany a nyní se čistící pružinou (lidově se jí říká instalatérské péro) snažte prorazit potrubí a tím zprůchodnit cestu odpadu do kanalizace. „Pružina vypadá jako hadice, která má na konci očko, jež se zavrtá do nečistoty a buď ji rozruší, nebo vyjme. Otáčejte jí směrem doprava za pomoci kliky na jejím konci a postupně pružinu zasouvejte a povytahujte,“ radí odborník.

Foto: archiv autorky

Nečistoty v odpadním potrubí můžete zkusit prorazit takzvaným pérem (prodává se o různém průměru i délkách, cena k doptání v obchodě)

Foto: Thinkstock

Čím menší je spád trubek, tím častěji odpady čistěte preventivně (alespoň jednou měsíčně), například kuchyňskými surovinami, které zmiňujeme v babských radách. Pak se vyhnete pracnému zprůchodňování potrubí

A pokud ani to nepomohlo, nezbývá než volat odborníka.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek