Článek
Dobrá zpráva pro začátek? Pro souboj s ucpanými odpady nemusíte být kutil v sukni, ale leccos zvládnete, i když si to asi nemyslíte. A je kupodivu jedno, že netušíte, jak velký je průměr odpadu, jeho vedení, co se týká úhlů kolen a případně spádu a spojů.
Mechanicky poprvé
Pokud víte, že vám něco spadlo do sifonu, kupte si pružinu asi 60 cm dlouhou, na jejímž konci je trojdrapák. S ní se dá menší předmět vyjmout.
Netušíte, co je příčinou ucpání? Zkontrolujte sifon. Odmontujte jeho spodní část (víčko či díl mnohdy ve tvaru písmene U – vypadá jako mistička) a odstraňte případné nečistoty. „U sprchové vaničky je tato operace složitější, záleží na tom, jaký je k sifonu přístup po vyčištění sítka, které brání vniknutí nečistot,“ říká Milan Vondra z hobbymarketu OBI.
Andělské zvonění
Nefunguje to? Teď použijte mechanický zvon (mají různé průměry a prodávají se v domácích potřebách nebo třeba železářstvích), s nímž pročistíte odtok umyvadla, sprchového koutu, vany, dřezu a někdy funguje i na toaletu.
Jak na to? Například řešíte umyvadlo. Zazátkujte ho, napusťte do poloviny vodou, mokrým hadrem utěsněte otvor přepadu (suchý by nasával vzduch). Odstraňte zátku, hned nasaďte zvon na výtok a „pumpujte“. Zvonem nečistotu mnohdy vytáhnete nebo porušíte její konzistenci a ona se pak proudem vody vyplaví do kanalizace.
Sáhněte po chemii
Možná nepomohl ani zvon. Nyní nastupují čističe odpadů. „Tyto přípravky se dělí na tekuté, granulované a syntetickou jedenatřicetiprocentní kyselinu chlorovodíkovou. Všechny výrobky jsou na bázi uvedené kyseliny s různými přísadami.
Tekuté čističe nalejte v objemu podle návodu do odpadu a asi po 30 minutách propláchněte teplou vodu, případně opakujte a nechte bez propláchnutí působit do rána. Nebo do odtoku nasypte 2 až 3 polévkové lžíce granulovaného čističe (ne více), hned zalijte 0,2 až 0,4 teplé vody, nechte asi půl hodiny působit, a znovu prolejte teplou vodou. I tento postup je dobré opakovat,“ uvádí Milan Vondra.
Na co si dát pozor
U každé chemie platí – dodržujte bezpečnost při práci. Vyplatí se mít rukavice, roušku a brýle a při jejím nalévání či nasypávání do sifonu odkloňte hlavu stranou. Bezpečnost dvojnásobně dodržujte u samotné kyseliny chlorovodíkové. „Kyselinu zásadně nalévejte do vody, ne opačně, jinak by ,vyprskla´. Práce s ní je však nejvíce nebezpečná; nemáte-li zkušenosti s tímto rozpouštědlem, raději ho nepoužívejte,“ nabádá Milan Vondra.
Stále nic? Vsaďte na péro
Odšroubujte sifon tak, abyste se dostali až k odpadnímu svodu ve zdi. Může se stát, že to někdy nepůjde u sprchové vaničky, záleží na její instalaci, další problém představuje vana komplet obezděná (řemeslník zapomněl na dvířka). Kde jsou dvířka, tam se dá se sifonem, byť hůře, manipulovat.
Jak na to
Jsme tedy u odpadní trubky, kam vede voda ze sifonu – umyvadla, dřezu, sprchové vaničky či vany a nyní se čistící pružinou (lidově se jí říká instalatérské péro) snažte prorazit potrubí a tím zprůchodnit cestu odpadu do kanalizace. „Pružina vypadá jako hadice, která má na konci očko, jež se zavrtá do nečistoty a buď ji rozruší, nebo vyjme. Otáčejte jí směrem doprava za pomoci kliky na jejím konci a postupně pružinu zasouvejte a povytahujte,“ radí odborník.
A pokud ani to nepomohlo, nezbývá než volat odborníka.