Hlavní obsah

Vás potěší, ptáčkům pomůžou: Originální krmítka!

Foto: thinkstock

Péče o ptáčky bude bavit i vaše děti!

27. 12. 2013

Jak venku klesá teplota, stoupá naše ochota více se starat i o poletující opeřence. Že nemáte zahradu? Nevadí, budku nebo krmítko si můžete pořídit i na mini balkon nebo je pověsit za okno.

Článek

Ty tam jsou doby, kdy si lidé vyráběli krmítka či budky výhradně podomácku. Dnes se jim věnují nejen truhláři se svými originály, také hobbymarkety s masovou výrobou, ale třeba i designové značky. Výběr v materiálech i tvarech je velice pestrý.

Záleží na velikosti?

„Ptačí budka je určená na hnízdění, a aby se vám lépe čistila, vybavuje se praktickým uzavíratelným otvorem,“ uvádí truhlář František Woitha, který se specializuje na výrobu budek a krmítek. Budky doporučuje zavěsit ve výšce 2 až 4 metry nad zemí a vletový otvor orientovat jižně nebo jihovýchodně.

Naopak krmítko je výhradně určené k tomu, abychom ptáčkům hlavně v zimě „přilepšili“ zrním či semínky, případně i kouskem jablka či lojem a podobně, a je vhodné ho vybavit odtokovým kanálkem; pak se v něm nebude držet voda nebo tající sníh.

1. Klasika (nejen) na zahradě

Tradiční provedení krmítka? Otevřený „domeček“ se sedlovou stříškou. V tomto případě jde o březové dřevo, které doplnila další přírodní „krytina“ – rákos. Krmítko o velikosti 26 x 26 x 24 cm stačí zavěsit v zahradě na strom nebo na balkoně na háček.

Foto: hornbach

Přírodní krmítko za 299 Kč

2. Domečky pro sýkorky

Co myslíte, kdyby si sýkora modřinka mohla vybrat, které budce by dala přednost? Modrá varianta má plechovou stříšku (26 x 25 x 18 cm), hnědá je doplněná plexisklem (29 x 20 x 22 cm).

Foto: Truhlářství Woitha

Modrá za 440 Kč, hnědá za 450 Kč

3. Designové zobání

Zapíchnout, nebo zavěsit? Vyberte si podle svých možností. Zapichovací „půlměsíc“ značky Blomus je vysoký 139 cm, samotné krmítko má rozměry 13 x 5 cm (nerez ocel). Další dvě krmítka patří pod značku Eva Solo: závěsná verze Bird Table je rovněž z oceli, byť sněhově bílé (25 x 17 cm, ocelové lanko 80 cm) a zapichovací s baňkou kombinuje ocel s ručně foukaným sklem (v tomto případě se krmení dávkuje automaticky, díky vyvýšené hraně nepadají semínka na zem, obsah baňky je 5 litrů, průměr 30 cm a výška krmítka 150 cm).

Foto: krásný domov

Na foto zleva: zapichovací za 1215 Kč, závěsné za 1931 Kč, zapichovací se sklem za 3475 Kč

4. Dva v jednom

Dřevěná ptačí budka s plechovou stříškou a krmítkem výrobce Nostalgie nabídne opeřencům jak zázemí, tak i něco dobrého. Na zadní straně najdete dva háčky, takže budku snadno upevníte třeba i na balkon.

Foto: apropos-shop

O rozměrech 27 x 8 x 19,5 cm, za 308 Kč

5. Barvy se smějí

Pokud si chcete pořídit budku, kterou nikdo nepřehlédne, pak jsou tyto veselé modely sázkou na jistotu. Vyrábějí se ze dřeva. Domeček GL3213 má rozměry 14 x 14 x 20 cm, „kadibudka“ GL3227 pak 16 x 13 x 24 cm.

Foto: Budky krmítka – SEKR

Domeček za 399 Kč, kadibudka za 499 Kč

6. Oválné tvary

Přírodní provedení budky Bird House se hodí všude, počítejte s průměrem 11 cm a výškou 20 cm. Více vzduchu ovšem ptáčkům dopřejete v klícce – krmítku z pletiva Bird Cage (průměr 18 cm, výška 28 cm).

Foto: almara-shop

Bird House za 333 Kč, Bird Cage za 465 Kč

7. Houba, kterou si ptáčci zamilují

Netradiční keramické krmítko nabízí praktické poutko na zavěšení a také bidýlko pro malé opeřence. Dovnitř stačí nasypat zrní, a uvidíte, že se k vám ptáčci budou rádi vracet. Díky svým rozměrům se vejde i na opravdu miniaturní balkon.

Foto: decodoma

Houba o průměru 12 c a výšce 13 cm, za 169 Kč

8. Pohled z výšky

Dřevěné Grey a B&B (Bed & Breakfast) ozdobí zahrádku stejně jako balkon. Model Grey má vzadu dvířka na západku a je vysoký 43 cm, kdežto u B&B doplněného plechovou stříškou lze potravu sypat do otevřeného dolního prostoru, současně se však v zadní části nacházejí dvířka (zde počítejte s výškou 51,5 cm).

Foto: bella rose

Grey stojí 784 Kč, B&B pak 1094 Kč

9. Na vysoké noze

Pokud se v okolí vašeho domova vyskytují ptáčci v hojném počtu, jedno malé krmítko by jim nestačilo. Pak vám, či spíše jim přijde vhod větší provedení (50 x 53 x 25 cm), které stojí na třech nohách, čímž se podporuje stabilita. Výška stojanu je 100 cm.

Foto: Hornbach

Březové krmítko s rákosem za 849 Kč

10. Šťastná sedmička

Provedení tohoto krmítka dostalo od svého tvůrce číslo sedm. Počítejte s přírodním materiálem, jen na střechu se použila pískovaná lepenka. Užitečná dekorace je velká 21 x 37 x 29 cm.

Foto: Truhlářství Woitha

Krmítko č. 7 pořídíte za 290 Kč

11. Ptačí „čaj o páté“

Chcete-li ptáčkům jejich zobání podávat stylově, máme pro vás tip – co třeba v šálku? Samozřejmě také s podšálkem! Neobvyklé pojetí krmítka, jehož stojan stačí zapíchnout do většího květináče, pochází z dílny značky Lisbeth Dahl.

Foto: Apropos-shop

Je libo stylový šálek i s podšálkem? Dáte za něj 465 Kč

Jak jinak ještě vyšperkovat balkon či terasu? Posviťte si na ni! Světelné vánoční dekorace: Vytvoří tu pravou atmosféru!A pokud dumáte i o zeleni, máme pro vás bezvadný nápad. Úžasná zahrádka do bytu i na balkon? Ta vertikální!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.