Hlavní obsah

Výchova dětí podle znamení: Opravdu to funguje!

Foto: THINKSTOCK

Zkuste děti vychovávat podle toho, v jakém se narodily znamení!

9. 4. 2013

Pochopením rysů povahy svého dítěte můžete ušetřit dost času a nervů jemu i sobě. Chcete trochu poradit s výchovou? Zeptali jsme se hvězd, jak vaše malé ratolesti zkrotit. Podle znamení!

Článek

Co na vašeho syna nebo dceru platí? Vůči jakým metodám je hodně citlivé a s jakou výchovnou praktikou u něj naopak naprosto narazíte? Hledali jsme tipy podle slunečních znamení. Tady jsou!

Beran (21. 3.–20. 4.)

Veselé, dominantní dítě. Potřebuje naučit kázni, slyší na požádání o pomoc, službu, soutěž. Je zbrklé, proto mu někdy věci nejdou, utěšte ho. Musí hodně spát, často přepne síly. Neposmívejte se mu, s výsměchem neumí zacházet, jeho obranou je krutost.

Býk (21. 4.–21. 5.)

Nekomplikované, hravé dítě. Ale je to býček. Netlačte ho ke zdi, nenuťte ho k něčemu za každou cenu ani s ním nelaškujte ve smyslu dráždění. Narazíte. Ze stavu „zabýčení“ ho dostanete jen laskavým klidem. Přikazujte srozumitelně, se zdůvodněním. Například namísto „umyj si ruce“ v jinou dobu, než je zvyklé, dodejte proč – na korunkách je hodně bacilů a podobně.

Foto: thinkstock

Každý potomek má specifické nároky na vaši pozornost a platí na něj jiný způsob motivace

Blíženci (22. 5.–21. 6.)

Tohle bystré, veselé dítě musíte naučit jen to, aby nepřeskakovalo z myšlenky na myšlenku a pochopilo skutečný obsah toho, co říká nebo se učí. Nešvar může být i skákání do řeči, musí se naučit domyslet. Přizpůsobte se jeho živosti a učte ho trpělivosti.

Rak (22. 6.–22. 7.)

Vždy miluje rodiče, je poslušné, bere vážně všechny vaše názory. Vychovávejte ho s láskou, nechte se vést při výchově srdcem, aby vaše starostlivé, někdy uplakané až náladové dítě nepropadalo v dospělosti smutným chvílím. Váš Ráček vám bude oporou do stáří a ani se nebude pro svět zabydlovat ve své ulitě.

Lev (23. 7.–22. 8.)

Tohle zářící dítě dostane svým kouzlem osobnosti, co chce, potřebuje však mírnou a nepřetržitou kázeň. Taktně kočírujte jeho předvádění se okolí, neslužte mu, když ho popadne lví lenost. Nikdy ho neponižujte, spravedlivě uplatňujte cukr a bič, potřebuje zkrotit, ale ne zlomit (ztratilo by velkorysost), nenarovná se, může z něj být až krutý individualista.

Foto: thinkstock

Chvalte, chvalte, dodávejte sebevědomí. A hledejte příležitosti, kdy je za co dítě ocenit

Panna (23. 8.–22. 9.)

Toto dítě k vývoji potřebuje upřímnou pochvalu a řád. Nafoukanost nehrozí, je stydlivé a sebekritické. Má osobní rozvrh a potřebu věcí na svém místě, jinak propadá chaosu a tomu odpovídá výsledek. Zdůrazňování jeho chyb může vyústit v nemoc, letargii, agresi.

Váhy (23. 9.–23. 10.)

Váha se těžko rozhoduje a nesnáší spěch. Snažte se dítěti nedávat na vybranou, co kdy udělat, opakovaně mu jemně navrhněte řešení. Pro svou niternou potřebu harmonie a spravedlnosti strká nos do věcí, do kterých mu nic není, učte je, kdy to je vhodné a kdy ne.

Štír (24. 10.–22. 11.)

Respektujte soukromí dítěte, ale dejte jasně najevo, že jste to vy, kdo diktuje pravidla. Učte ho nést porážku, úctu k autoritě a schopnost odpouštět i tomu, kdo mu ublížil. Potřebuje umět zacházet se svým egem, aby mu nepřerostlo přes hlavu, nebo naopak netrpělo fobiemi.

Foto: thinkstock

Rodina by měla držet pevně pohromadě, i když je každý přirozeně jiný. Individualitu nelze potlačovat, ale umění vzájemných kompromisů je nezbytně důležité

Střelec (23. 11.–21. 12.)

Autority moc neuznává, vy trvejte na svém, ale vysvětlete mu, proč co chcete. Doma toto dítě nutně potřebuje pocit bezpečí a společnosti, vaši přítomnost, aby se učilo žít bez úrazů. Je to věčný optimista, snílek a idealista, vždy bude zkoušet bořit dogmata a formality.

Kozoroh (22. 12.–20. 1.)

Posílejte dítě co nejvíce ven, na vzduch a slunce, i když je raději doma, prospívá mu to víc než jiným. Svoje úspěchy považuje za samozřejmost, o to víc potřebuje pochválit, aby z něj nevyrostl uzavřený nevrla a umělo pochválit v dospělosti druhé.

Vodnář (21. 1.–20. 2.)

Pomozte dítěti v tom, jak mít myšlenky v logickém sledu a že je to důležité. Chtějte po něm tělesnou aktivitu, sport. Skutečně umí dělat tři věci najednou a současně myslet na tři věci jiné, a to je dar i kámen úrazu. Musíte mu pomoci vše uspořádat tak, aby dokázalo své povinnosti plnit naplno. Navíc se neumí vyrovnat s nevyřčeným napětím. Jsou u vás doma hádky na denním pořádku? Musíte je uklidnit!

Ryby (21. 2.–20. 3.)

Chce-li svoje, je mistr manévrů, tak nepodlehněte. Ryby rády unikají do světa snů. Ano, dopřejte jim tento svět pohádek, ale klidně a důsledně trvejte na svém. Dítě nesmí ztratit kontakt s realitou! A stáhne-li se do své uzavřené nálady, nechte je v klidu, ozve se samo, není nutné se tím znepokojovat. A ještě jedna důležitá rada – povzbuzujte ho, není si jisté svými schopnostmi.

Podívejte se na svoje dítě. Z padesáticentimetrového člověka se díváte na sto centimetrů a víc. Jste na něj pyšní? A na sebe? Já ano.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.