Hlavní obsah

Vyhazujete lógr? Děláte chybu, zabírá na slimáky i komáry!

Foto: Mila Supinskaya Glashchenko, Shutterstock.com

Jestli u vás stále hraje prim překapávaná káva nebo pořádný „turek“, pak asi často řešíte, co že pak s lógrem. Chceme vám ukázat, proč by tahle cenná surovina neměla končit v koši!

Článek

Ať už vám zbude trochu lógru v hrnku nebo vyklepete pěknou hromádku kávové sedliny z překapávače, vyplatí se na chvíli zabrzdit, než je nasypete do koše. To je až poslední možnost. Lógr je totiž vítanou surovinou a má mnoho zajímavých využití. Nevěříte? Pokusíme se vás přesvědčit!

Co je v kávě?

I když mletou kávu zalejete vodou a vyluhujete, zůstane v ní kofein, ale i mnoho minerálů, jako je hořčík, draslík, dusík – také fosfor a měď. Právě její složení ji předurčuje k mnoha využitím na zahradě. Její struktura, ale i vůně ji zas předurčují k využití v kosmetice a péči o domácnost. Ale dost teorií, nabídneme vám konkrétní příklady.

Na zahradě

Káva a i její sedlina, čili lógr, vyloženě nevoní slimákům, ale ani mravencům a broukům. Pokud mohou, tak se jí vyhnou. Stačí ho tedy nasypat kolem cestiček, na kraj záhonů. A mimochodem – když posypete záhonek lógrem, nebudou na něj chodit kočky zahrabávat své hromádky. Když ho dáte do plechovek kolem terasy, nebudou vás při letním posezení tolik otravovat komáři.

Foto: Look Studio, Shutterstock.com

Zbytek kávy i s lógrem můžete občas nalít klidně i do truhlíků s letničkami, když to nepřeženete, poslouží jako hnojivo

Větší porce sedliny můžete nasypat do kompostu, který obohatí dusíkem a urychlí jeho zrání.

Pokud byste nasbírali opravdu větší množství lógru, lze v něm pěstovat například hlívu ústřičnou nebo jiné houby.

Můžete ho vylít i se zbytkem kávy na růže, které pak lépe kvetou. Líbí se také hortenziím, jejichž květy pak mají sytější modrou barvu. Protože dělá půdu kyselejší, bude se v ní líbit i borůvkám, jahodám, angreštu nebo rajčatům. V záhonech navíc přiláká žížaly, které ho milují a nakypří za to půdu. Pokud ho budete přidávat do zeminy v květináčích, zvolte ten z neslazené kávy, sladký může kvasit a přitahovat mušky.

Když lógr zalejete vodou a necháte vylouhovat, pak získáte hnojivo, kterým můžete občas zalévat i pokojové květiny. Po nastříkání na listy funguje jako přípravek proti mšicím.

V domácí kosmetice

Mletá káva má přesně tu konzistenci, která je vhodná na peeling pokožky. Díky svému složení pleť také tonizuje a pomáhá proti celulitidě. Lógr můžete pro potřeby masáže nebo peelingu smíchat s medem nebo trochou olivového oleje.

Někdy vyzkoušejte před mytím vlasů zábal z vlhkého lógru. Pokud máte problém s jeho zbytky ve vlasech, pak stačí vlasům před mytím dopřát zábal z vychladlé kávy. Nechejte ji dvacet minut působit a pak omyjte – pozor ale, rozhodně se nehodí pro světlé vlasy!

Trocha lógru vám pomůže i s peelingem rukou, lze ho použít i v případě, že vám ruce načichly třeba při krájení ryby. Ostatně lógr pohlcuje pachy i vůně tak pěkně, že ho lze využít jako „čistič“ nosu od množství vůní, když si vybíráte třeba parfém.

Foto: RAORAOR, Shutterstock.com

Lógr, třeba ve spojení s medem, poslouží i jako skvělý peeling na pleť

Do domácnosti

Jestli máte rádi vůni kávy, můžete si lógr přidat do mýdlové hmoty nebo do vosku doma odlévané svíčky. Můžete ho dát také do skleničky a postavit do chladničky či do spíže jako pohlcovač pachu.

Až vám dojde čisticí přípravek na citlivé materiály, můžete ho nahradit právě kávovou sedlinou – dejte trochu na houbičku a zbavíte pánvičku i dveře od trouby mastnoty.

Ještě mokrý lógr můžete také nanést v tenké vrstvě do rýh v tmavém dřevěném nábytku – po zaschnutí je stačí lehce vymést a škrábance nebudou tolik vidět.

Lógr se bude hodit i v případě, kdy budete vymetat z krbu popel nebo zametat prach – lehce vlhký je na sebe naváže a nebudou prášit.

Máte zkušenosti s dalším využitím této suroviny? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek