Článek
Pokud nás přepadne náhlá nevolnost, zvracení či průjem, řekneme si: „Asi jsem něco špatného snědla!" Ano, může jít opravdu jen o přejedení nebo jsme snědly něco, co náš organismus špatně tráví. Takové potíže můžeme ztlumit běžnými léky. Pokud náš stav ale trvá déle než dva dny a nelepší se, měly bychom vyhledat lékaře.
K doktorovi jdeme okamžitě, jestliže:
- Stejnými příznaky trpí současně celá rodina (a jedli jsme před tím třeba houby).
- Máme konkrétní podezření na „čerstvá" vajíčka nebo zmrzlinu.
- Pokud tyto příznaky (zvracení, průjem) postihne malé děti nebo staré lidi (tam je nebezpečí dehydratace už po několika hodinách).
Jak snížit riziko otravy:
Pokud se chystáme někam do exotiky, požíváme jen potraviny, které jsou bezpečné: vodu pouze převařenou, a to i na čištění zubů, horký čaj a horkou kávu. Pozor na šťávu vymačkanou z čerstvého ovoce - bezpečnější potraviny jsou ty, které byly upraveny s teplotou nad 60 stupňů. Pokud si ale šťávu vymačkáme samy z ovoce a zeleniny, kterou jsme si samy oloupaly a omyly, tak by to mělo být v pořádku. Chléb je lepší ten balený.
Když jíme mimo domov a musíme navštívit závodní jídelnu, bufet nebo restauraci, určitě si nedáme vaječná jídla. Vyhněme se syrovému masu, neriskujme mléko a šlehačku. Majolku a tatarku také raději vynecháme. Vybereme si něco vařeného či pečeného, co prošlo úravou při vysoké teplotě - tu salmonela nepřežije.
I doma číhá nebezpečí:
- Před přípravou jídla si pořádně umyjeme ruce.
- Pečlivě umýváme také prkénko, desku a nůž, kterým jsme krájely maso.
- Nemilosrdně vyhodíme každé jídlo, které se nám nezdá - je na něm kousek plísně, je slizké nebo víme, že bylo delší dobu v ledničce - taková šetřivost by se nám nevyplatila.
- Mezi rizikové suroviny patří mořští živočichové a drůbež, proto vždy dbáme na dostatečnou tepelnou úpravu.
- Není správné rozmrazovat potraviny příliš rychle.
- Jednou rozmrzlé jídlo už znova nezmrazujeme.
- V ledničce uchováváme čisto a jídlo uklizené v jednotlivých obalech.
- Pořádně zkontrolujeme vejce před použitím a nakřáplá bez milosti vyhodíme. Přesto ještě celé skořápky spaříme horkou vodou.
- Při nákupu i před použitím si vždy zkontrolujeme datum trvanlivosti.
- Jakoukoli podezřelou konzervu je lepší oželet a vyhodit ji tak, aby ji třeba z koše nevyhrábl náš pejsek.
Zdánlivě jsou to jednoduchá pravidla, která běžně dodržujeme, ale ostražitosti nikdy nezbývá. A pokud nás ta trocha námahy a pár vyhozených zbytků ochrání před nepříjemnými otravami, stálo to za to.