Hlavní obsah

S očkováním za exotikou - jak na to?

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Užijte si exotiku bez obav

22. 6. 2009

Je to krása, moci se konečně podívat do Thajska, Japonska, do Austrálie... Jenomže! Odtamtud si člověk může přivést nechtěný exotický suvenýr v podobě nemoci, se kterou se našinci špatně zápolí. Už jste zaslechly, že se předem nějak očkuje, ale jak to vypadá ve skutečnosti - co musíte udělat, než vyrazíte poznávat cizokrajné pláže?

Článek

Podařilo se vám najít tak úžasné pracovní místo, nebo tak skvělého přítele, že si právě chystáte plavky, potápěčskou výstroj a opalovací krém? Ale musíte se taky připravit tak, abyste dovolenou svých snů nestrávila v cizokrajných ordinacíh nebo si exotiku po návratu nepřipomínala návštěvami u lékaře.

Nechci si to odstonat!

Začátek je jasný - nejméně měsíc před plánovanou cestou zajděte za svým lékařem, který přesně podle destinace kam se chystáte, vymyslí individuální očkovací plán. Účinek jednotlivých vakcín se dostaví během čtrnácti dní a můžete pociťovat reakce, které je lepší „vystonat" před odletem. Pro výjezd do některých zemí Afriky a jižní Ameriky je povinné očkování proti žluté zimnici. Jinak je to vcelku na vás, co si u lékaře „dopřejete", ale určitě se vyplatí třeba malarická profylaxe (prevence, při které vám lékař dá potřebné léky).

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Zjistěte si, která očkování jsou povinná

Lékař by vám měl doporučit očkovací plán, ve kterém většinou nechybí očkování proti hepatitidě A a B, tetanu, záškrtu, břišnímu tyfu, meningokokové meningitidě A a C, japonské encefalitidě. Antimalarika se berou nejen týden předem, ale i měsíc po návratu! S tím, jak se nám otevřely hranice, se zkrátka otevřely i brány nákaze a rozhodně se vyplatí vydržet pár "včeliček", než dlouhodobé stonání.

Jedu jenom k sousedům a nestrašte mě!

Mluvíme o exotických zemích, ale nezapomeňte, že neviditelné „kamarádíčky" si můžete přivézt třeba z Balkánu nebo z Ukrajiny. Bylo by chybou myslet si, že jste v bezpečí v pětihvězdičkovém hotelu - i tady stačí „drobně" nakažený zaměstnanec, který vám třeba na pokoj přinese šampáňo. I tam, kde nešumí moře, šumí mračna bacilů! Nepředstavujte si, že při výletu do Afriky se obejdete bez moskytiéry, v romantice stanu a při svíčkách. Hezká představa, ale nedejte na staré filmové dojáky, vážně to potom není legrace.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Nemoc může čekat i v hotelovém pokoji

Co si určitě přibalte na dovolenou:

 • náplasti, obinadlo
 • antiseptikum (peroxid vodíku,septonex)
 • klasiku na bolest kloubů, svalů a proti horečce (aspirin, paralen, panadol, ibalgin...)
 • framykoin
 • léky proti zvracení (kinedryl...)
 • léky proti průjmu (imodium, živočišné uhlí, endiaron)
 • léky proti alergii
 • repelentní přípravky, fenistil gel na kousance
 • něco na popáleniny (panthenol)
 • něco na opary, plísně, zásyp, dezinfekci a prevenci na úpravu vody
 • ataralgin na bolest hlavy a zubů

Plus všechno, co vám doporučí lékař a co vy samy víte, že potřebujete (nebudete pak shánět hygienické vložky, prezervativy...).

Zdá se to složité a skoro se vám nechce vláčet s sebou kufr s polovinou lékárny, ale nepodceňujte to! Běhání po vyšetřeních a pobyt v nemocnici by vás stál o hodně nervů navíc. Nechceme vás strašit, chceme jen, abyste si  dávaly na sebe pozor, protože nám na vás záleží!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek