Hlavní obsah

Zahrádkáři, vstávejte! Víte, do jakých prací se pustit na zahradě hned v únoru?

Foto: PEPPERSMINT; Shutterstock.com

Na zahradách sice ještě leží sníh, dny už se však začínají prodlužovat a za chvíli začne ve vzduchu vonět jaro. Jakmile skončí mrazy, příroda se začne probouzet. Je čas připravit se na začátek zahradní sezony.

Článek

Nenechte se zmást množstvím sněhu a teplotami pod nulou, které zatím stále vládnou skoro celé zemi, a začněte se věnovat zahradě. Máte posledních pár týdnů času udělat práce, na které jindy nemáte čas – sluneční paprsky rychle začnou přibývat na síle, a pak nebudete vědět, kam dřív skočit. Některé práce je navíc potřeba udělat ještě teď, než se příroda probudí k plnému životu.

Opravte vše, co můžete, a připravte cestičky

Pokud jsou ještě vaše záhonky přikryté sněhovou čepicí, prohrňte cestičky a sníh naházejte ke stromům. Máte čas věnovat se zahradnímu nářadí. Pokud jste to neudělali před zimou, tak je pořádně očistěte od hlíny či rzi, zkontrolujte kovové části i násady, utáhněte šroubky.

Komplikovanější zahradní techniku, například sekačky, křovinořezy či motorové pily odvezte do servisu a svěřte jejich údržbu odborníkům. Až budete nářadí potřebovat, bude už na řešení údržby pozdě. Zkontrolujte také podpěry okrasných rostlin a opravte je.

Ošetřete stromy, keře a okrasné traviny

Jakmile přestanou silné mrazy, seřízněte odolné trávy, okrasné traviny a bambusy až k zemi. Prořezat potřebují i popínavé rostliny a keře, které rostou u zdí. Z kmenů stromů seškrabte starou zničenou či odlupující se kůru a hned ji zlikvidujte. Zpravidla totiž ukrývá množství škodlivého přezimujícího hmyzu.

Kmeny ovocných i okrasných stromů natřete vápenným roztokem, čímž je ochráníte před ničivými následky kombinace denního slunce a nočních mrazů. Jakmile přestane mrznout, postříkejte kmeny a silné větve vhodným zimním postřikem, broskvoně chemicky ošetřete proti kadeřavosti.

V druhé polovině února odstraňte ze stromů i keřů všechny suché a poškozené výhony, můžete začít i s výchovným i zmlazovacím řezem a tvarováním korun stromů. Pozor, peckoviny touto dobou ještě neřežte. Prořezejte také rybíz, maliník a ostružiník a vinnou révu. V bezmrazém počasí také můžete začít řezem tvarovat živé ploty.

Foto: wideonet; Shutterstock.com

Stávající trávník pohnojte, pro nový připravte terén

Pokud je trávník ještě zmrzlý, nevstupujte na něj. Poškodili byste velice křehké základy nových stébel. Na tající sníh bez obav rozhoďte komplexní hnojivo nebo kompost. Voda živiny zvolna zapraví do půdy. Jakmile sníh roztaje úplně, vyčistěte trávník od zbytku listí, suché trávy a mechů.

Pokud se chystáte trávník teprve zakládat, je nejlepší čas připravit si pro něj terén. Zrytou plochu zbavte kamenů, všech kořenů a zbytků plevelů, hroudy roztlučte tak, aby zemina byla jemná, propustná a lehce prohnojená.

Zryjte záhonky a vysejte semínka

Po roztání sněhu je také čas, abyste urovnali zeleninové záhony a připravili je pro výsev kořenové zeleniny. Ještě před výsadbou ošetřete půdu vápněním, můžete také přeházet kompost a rozvézt ho na záhony.

Pokud již není půda v teplém či poloteplém pařeništi promrzlá, můžete do něj vysévat rané odrůdy ředkviček. V nevytápěných sklenících a pařeništích položte na záhon průsvitnou fólii či netkané textilie, zahřejete tím půdu. Do výsevních misek začněte vysévat semena zeleniny i choulostivých letniček a trvalek. Předpěstovat můžete třeba salát, ranou košťálovou zeleninu, rajčata, papriky, letní pór, z bylinek bazalku a majoránku.

Foto: sauletas; Shutterstock.com

Nezapomeňte na muškáty

Muškáty, které úspěšně přezimovaly, můžete v únoru seříznout o jednu či dvě třetiny u každého výhonu. Díky řezu budou košaté, rozvětvené. Na přelomu února a března jim můžete zkrátit kořeny a přesadit je do nového substrátu. Přemístěte je na světlé místo, kde se teplota pohybuje mezi 10° až 15 °C, budou potřebovat dostatek světla, aby zesílily.

Jak vidíte, zahradních prací, které můžete v únoru dělat, je více než dost. Nicméně, to že se příroda začíná probouzet, ještě neznamená, že je zcela samostatná. Sledujte předpovědi počasí a plán prací dle toho upravte.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek