Hlavní obsah

Zahradní nábytek jako nový. Jak ho udržet ve formě?

Foto: JFs Pic Factory, Shutterstock.com

shutterstock_659104117

22. 6. 2017

S létem přichází vůně grilovaného masa a příjemné posezení na zahradě. Každý rok tak ke slovu přijde zahradní nábytek. Co dělat, když už zdaleka nevypadá jako nový? A jak vlastně o tento nábytek pečovat, aby nezestárnul a sloužil vám dlouhá léta?

Článek

Pokud nechcete mít na zahrádce obyčejné plastové židle a křesílka, pamatujte, že za dřevěný zahradní nábytek si musíte připlatit. Pokud ovšem zvolíte nábytek kvalitní a dopřejete mu pravidelnou péči, bude vám sloužit i několik desítek let. A to rozhodně stojí za zvážení i prvotní investici.

Výběr kvalitního materiálu

Zahradní nábytek je běžně dostupný z tuzemských materiálů, jako je například borovice či smrk. Další možností je exotické dřevo, které je dražší, ale snadněji se o něj pečuje, a navíc je mnohem tvrdší a odolnější. Z exotického dřeva se nejběžněji používá mahagon, teak, eukalyptus a jatoba. Exotické dřevo na rozdíl od tuzemského má už samo o sobě velmi zajímavou kresbu, z tohoto důvodu je většinou ošetřeno pouze speciálními impregnačními oleji. Naopak tuzemské dřevo není tak výrazné, proto se ošetřuje nejdříve impregnací a poté tónovanými lazurami.

Péče o zahradní nábytek z tuzemských dřevin

Pokud jste si pořídili nový nábytek z tuzemského dřeva, zjistěte si při koupi, zda je ošetřen impregnací a případně i lazurou. Na trhu je běžnější již impregnovaný nábytek, ale můžete zakoupit i ten bez povrchových úprav.

Foto: Archiv
 • Xyladecor, impregnační nátěr Xylamon, 0,75 l, 255 Kč
 • Xyladecor, silnovrstvá lazura Oversol, 0,75 l, 355 Kč
 • Primalex, lazura tenkovrstvá, 0,75 l, 123 Kč
 • Osmo, jednorázová lazura HS Plus, 0,75 l, 981 Kč
 • Lazurol, tenkovrstvá lazura Topdekor, 0,75L, 170 Kč
 • Soudal, silnovrstvý lazurovací lak, 0,75 l, 149 Kč

Jak na to?

Nový nábytek je nejprve třeba ošetřit impregnačním nátěrem, poté můžete dřevo nalakovat bezbarvým lakem či použít tónovací lazury. Oblíbené jsou například tóny pinie, mahagonu, teaku, modřínu či palisandru. Pokud zahradní nábytek již máte a potřebuje pouze renovaci, musíte nejprve alespoň částečně obrousit starý nátěr a znovu nanést vrstvy nové lazury. Počet vrstev záleží na zakoupené lazuře, postupujte podle pokynů na obale. Vybírejte vždy kvalitní nátěry – odolné vůči UV záření, vodě i povětrnostním vlivům. Pokud chcete, aby byl váš nábytek stále jako nový, měli byste postup opakovat dvakrát ročně, a to na začátku a na konci sezony.

Péče o zahradní nábytek z exotických dřevin

Exotické dřeviny jsou mnohem tvrdší a také odolnější vůči působení vnějších vlivů. Nábytek z exotického dřeva se může pyšnit svou dlouhou životností a s pravidelnou péčí vám bude sloužit i několik desítek let. Někteří výrobci se pyšní i 30letou zárukou.

Foto: Archiv
 • XYLADECOR, Oil Reiniger, 0,5 l, 210 Kč
 • Osmo, terasový olej, 0,75 l, 839 Kč
 • CARLSON GARDEN, olej na dřevěný nábytek, 0,5 l, 149 Kč
 • Osmo, sprej na zahradní nábytek, 0,4 l, 701 Kč
 • Garland, olej teakový, 1 l, 299 Kč
 • SOUDAL, napouštěcí olej na dřevo, 0,5 l, 216 Kč

Jak na to?

U exotického dřeva oceníte nenáročnou péči. Klidně můžete zapomenout na broušení, které vyžaduje tuzemské dřevo, máte tedy hned o starost méně. Další výhodou exotického dřeva je, že vám k údržbě postačí pouze jeden přípravek, a to speciální impregnační olej. Můžete použít klasický teakový olej nebo alternativní olejové impregnace, které jsou o něco levnější.

Výhodou těchto bezbarvých olejů je, že nemusíte řešit, zda vám někde kápnul či stéká, všechen olej se vsákne do dřeva a nezanechává žádné nevzhledné mapy či kapičky. Dokonce si můžete aplikaci usnadnit a zakoupit olej ve spreji.

Olej proniká hluboko do dřeva a chrání zahradní nábytek před povětrnostními vlivy. Výrobci doporučují exotický nábytek ošetřit olejem alespoň jednou za rok. Případně můžete olej použít i dvakrát ročně, před a po sezoně.

Pozor! Na exotické dřevo nepoužívejte jiné přípravky, nemusely by k povrchu přilnout a nábytek by se začal loupat. Poté by opravdu potřeboval přebrousit.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek