Článek
Květiny působí na děti pozitivně už jen tím, že je v pokojíčku mají. Prokázalo to několik seriózních výzkumů: „Hrnkové rostliny například čistí vzduch a zachytávají prach a další nečistoty. Zvyšují také vzdušnou vlhkost,“ vyjmenovává Denisa Lexová z Holandské květinové kanceláře.
Navíc podle psychologů mohou vést děti i k větší odpovědnosti. Často totiž považují vlastní rostlinku za něco jako domácího mazlíčka, který je potřebuje, a proto se o něj starají. Je to nejen výchovné, ale i zábavné, protože potomci mohou sledovat, jak jim kytky rostou a kvetou.Ovšem chceme-li, aby naše dítko péče o rostlinku nepřestala po týdnu bavit, je třeba vybrat nějakou odolnou a hlavně zajímavou!
Jaké květiny volit?
Gerbery– jsou dětem velmi blízké, protože zpočátku kreslí všechny květiny jako gerbery. K pěstování doma je nejvhodnější varianta s krátkým květním stvolem. Gerberu umístíme na světlé stanoviště a děti by ji měly zalévat tak, aby zemina nikdy zcela nevyschla a zároveň nebyla přemokřená.
Masožravky - fascinují nejen děti, neboť je mohou krmit drobným hmyzem, o který sice rostlina většinou nejeví zájem, ale to nevadí. Také je děti potřeba naučit, že všeho moc škodí a neustálým krmením mohou masožravku zahubit. Podstatné a zábavné při jejich pěstování je, že květina s nimi určitým způsobem komunikuje. Lasturovité listy mucholapek se skládají ze dvou polovin, na jejichž vnitřní straně se nachází citlivé chloupky. Pokud se jich něco dotkne dvakrát v průběhu dvaceti sekund, rostlina se domnívá, že je uvnitř moucha, sklapne list a stráví kořist.
Láčkovka produkuje sladký nektar a jen čeká, až večeře sama přiletí. Hmyz přilákaný sladkou šťávou vleze dovnitř a hledá další. Těsně pod okrajem láčky ji skutečně najde, ale následuje vosková skluzavka do hlubin. Na dně oběť zahyne a poslouží láčkovce jako potrava. Rostlina vyžaduje teplé, stinné a dostatečně vlhké prostředí. Zavěste ji do výšky a postřikujte alespoň dvakrát denně.
Kaktus – díky svým bodlinám je pro děti zajímavý a zároveň z něj mají určitý respekt, protože se bojí trnů. Pro začínající pěstitele je vhodný ale například kaktus Gymnocalycium, který nemá příliš husté trny a navíc nádherně kvete. Přežije i nepravidelnou dětskou péči, protože mu nevadí ani suchá zem.
Hrnková růže - růže patří mezi květiny, které děti poznají velmi brzo a brzo si je zapamatují. Na domácí pěstování je vhodná hrnková růže, která kvete několikrát do roka, což bude děti bavit. Stačí ji po odkvětu zastřihnout asi na pěticentimetrovou výšku a ona zhruba po dvou měsících opět vykvete.
Begonie - je vhodná spíš pro větší děti, protože ji sice musíme často zalévat, ale na druhé straně nesnáší přemokření. Kvete i v zimě, ale vyžaduje dobré světlo.
Už víte, jakého zeleného „miláčka" pořídíte vašemu dítěti?