Hlavní obsah

A jo, dyť já mám holku… Kultovní Samotáři a jejich hlášky slaví 23 let od premiéry

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Co se stane, když vzniká film o skupině lidí s marnými milostnými životy na přelomu nového tisíciletí? Stane se z toho kultovní snímek, který svými hláškami rezonuje dodnes. Filmová klasika Samotáři slaví 23 let od premiéry a my si připomeneme, jak se proměnili hlavní hrdinové.

Článek

Dramatické rozchody, diskuze o životě i UFO, rodinný oběd v obležení fotících Japonců, a hlavně spousta marihuany. Režiséru Davidu Ondříčkovi a scenáristovi Petru Zelenkovi se povedlo vytvořit tragikomické dílo o partě samotářů uprostřed davu, prodírajících se milostnými vztahy i životem samotným. Kultovní snímek si dokonce vysloužil v červenci 2020 obnovenou premiéru v digitálně restaurované verzi. Co dělají filmoví bardi české kinematografie (Macháček, Schneiderová, Trojan nebo Rašilov) 23 let po premiéře?

Jiří Macháček (Jakub)

„To je skvělá muzika, ty jo, co to je?“ „To je státní hymna, ty vole.“ Ikonická hláška třicetiletého věčně marihuanou zkouřeného Jakuba, který zapomněl na státní hymnu nebo na to, že má holku. Herce a hudebníka Jiřího Macháčka (56) role odměřeného stěhováka katapultovala na vrchol. Také přiznal, že srolovaná marihuana nebyla pouhou rekvizitou, skutečně se s režisérem dohodli na tom, že během natáčení bude pod vlivem pro větší věrohodnost postavy. Jeden fanoušek filmu spočítal, že si potáhl z marihuany celkem 37krát. Jiří Macháček má za sebou role velkých milovníků Pohádkář nebo Muži v naději a současně se věnuje své kapele MIG 21.

Foto: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia, Profimedia.cz

Za roli okouzlujícího zkouřence si Jiří Macháček vysloužil Českého lva Foto: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia, Profimedia.cz

Jitka Schneiderová (Hanka)

Návrh hodit si korunou pro rozřešení vztahové krize není dobrý nápad, zvlášť když s tím přijdete vy a váš partner souhlasí. Své by o tom mohla vyprávět studentka Hanka (Jitka Schneiderová), která se marně snaží obstát u své rýpavé matky (Hana Maciuchová). Jitka Schneiderová nedávno oslavila jubilejní 50. narozeniny a právem patří mezi nejpřitažlivější herečky v Česku. Kromě šarmu oslňuje i elegancí a vkusem při výběru outfitů na nejrůznější společenské akce. Diváci ji současně mohou sledovat v roli životní koučky Lucie Papežové v seriálu Ulice.

Foto: Profimedia.cz

Rodačka ze Znojma se kromě hereckého umu může pyšnit i skvělým vkusem. Na jakékoliv akci se mihne, ihned je se svým outfitem v hledáčku fotografů Foto: Profimedia.cz

Saša Rašilov (Petr)

Bizarní soutěž Nahraj svou matku a moderátor soukromého rádia, který se během vysílání stylizuje do samuraje. Saša Rašilov (50) se ve filmu neohrabaně snaží vypořádat s rozchodem s Hankou a při jakékoliv příležitosti vypráví o svých poznatcích z návštěvy Thajska (zejména pokud jde o ceny za sexuální služby). Věděli jste ale, že s Jitkou Schneiderovou tvořili filmový pár i po Samotářích? Stalo se tak v seriálu Rudyho má každý rád (2015). Rašilov je hlavně matadorem dabingu. Svůj hlas po léta propůjčuje hlavně Johny Deppovi a v poslední řadě Tvoje tvář má známý hlas také prokázal, že je zdatný tanečník a zpěvák.

Foto: Profimedia.cz

Sašu Rašilova můžeme vidět v novém dramatu Arvéd (2022) Foto: Profimedia.cz

Ivan Trojan (Ondřej)

Stalker se skalpelem. Tak by se dal popsat charakter úspěšného neurochirurga Ondřeje, který možná považuje svoji rodinu za posvátnou, ale jen do doby, než se dozví o rozchodu své bývalé lásky Hanky. Ivan Trojan (58) si každopádně rolí lékařského pošuka vysloužil renomé jednoho z nejvíc respektovaných herců. Exceluje v Dejvickém divadle i v divácky úspěšných snímcích. Poradí si s rolí prostořekého anděla Petronela, ale i se složitou osobností léčitele Jana Mikoláška. V soukromí se mu ale v poslední době nedaří.

Foto: Profimedia.cz

Podle webu ČSFD si má Ivan Trojan zahrát v připravovaném filmu Dlouhý, široký a bystrozraký v režii Jiřího Stracha Foto: Profimedia.cz

Labina Mitevska (Vesna)

Makedonská barmanka, která do Česka přijela hledat UFO a svého otce. Modrooká černovláska se ve filmu pere nejenom se správným skloňováním češtiny, ale i s českými muži. Rolí nesmělé barmanky si v roce 2000 dokonce vysloužila nominaci na Českého lva za nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli. Labina Mitevska (47) prozradila, že Vesnu měla původně hrát Američanka. Tvůrci ale nakonec vsadili na její makedonské kořeny. Sedmačtyřicetiletá herečka se stále věnuje filmu i produkci.

Foto: Profimedia.cz

Herečka Labina Mitevska začala s herectvím v roce 1993. Zahrála si ve filmu Před deštěm, který byl nominovaný na Oscara Foto: Profimedia.cz

Reklama