Hlavní obsah

Zelená v bytě: Kde všude ji můžete mít a podle jakých pravidel?

Foto: kika

Zelená barva se dobře doplňuje se žlutou a oranžovou (například kusový koberec Damru o rozměrech 140 x 200 cm za 7990 Kč)

Přestože každý z nás má v oblibě jiné barvy, zelenou mají rádi mnozí. Připomíná přírodu a současně uklidňuje. Kde všude ji doma můžete mít?

Článek

V moderně zařízených domácnostech se více sází na jasné, živé odstíny zelené barvy, v klasicky pojatých a rustikálních interiérech přichází ke slovu spíše olivová a tmavě zelené tóny. Co je zajímavé? Zelenou snese mnoho lidí, i ti, kteří se jinak bojí používat výrazné barvy, jako je například červená.

Více, nebo méně?

„Trvanlivější a na pořízení finančně náročnější věci by měly být v neutrálních odstínech, kdežto výrazné barvy se používají hlavně na doplňky. To znamená, že byste měli mít například pohovku nebo kuchyňskou linku raději v neutrální hnědé, šedé nebo bílé a poutavější barvu uplatnili třeba na polštářích nebo na vzorech. Zelený ovšem může být i koberec, čalounění židlí nebo menší doplňky, například vázy či květináře,“ nabízí řešení interiérová designérka Věra Tomíčková z Toto studia.

Foto: Blanche Porte

Rychlá proměna interiéru? Na gauč si pořiďte pestrobarevný přehoz (bavlna, různé velikosti, například 220 x 250 cm za 1210 Kč)

Foto: Apropos-shop

Na foto (zleva): Dřevěný rámeček Beach značky LifeStyle poslouží na fotografie o velikosti 10 x 10 cm (za 424 Kč), zrcadlo s jedlovým rámem Antique Mint značky Lisbeth Dahl je velké 45 x 30 x 2,5 cm (za 969 Kč)

Foto: ikea+tchibo

Na foto (zleva): Kovové křeslo IKEA PS 2012 se hodí do interiéru i ven, třeba na balkon (za 2990 Kč), kukačkové hodiny v moderním provedení s dřevěným krytem vám více parády udělají doma (v prodeji od června, doporučená cena 1300 Kč)

Další možnosti

Viděli jste v obchodě zelenou linku nebo zelenou sedačku, a byli jste nadšení? Zabrzděte se v rozletu. Velké interiérové kusy si pořizujete na mnoho let. Co když vás tahle varianta zanedlouho omrzí? Proto se zelená častěji volí jako barva doplňková na část nábytku nebo na vyměnitelné díly, včetně obkladu u kuchyňské linky.

Foto: j.a.p.

Svěží listy bambusu mohou zdobit jak celoskleněný obklad Grafosklo za kuchyňskou linkou, tak celoskleněné dveře v posuvném systému Trix Zero (například obklad od 7865 Kč za 1 m^2)

„Trendem je například fólie zelená máta v kombinaci s dřevodekorem švestka, použité na kuchyňských dvířkách,“ uvádí Martin Dusík ze společnosti Trachea. Aktuální jsou také přírodní motivy, mezi nimiž se to zelenou jen hemží. Kdyby se vám design dvířek omrzel, vyměníte je a korpus zůstane zachovaný.

Foto: Blanche Porte

Pokud zvolíte výraznou barvu na část stěny nebo příčku, doplňte ji jemnějšími tóny (bavlněné povlečení Harlekýn za 649 Kč)

A abychom byli ve výčtu úplní, zelenou lze použít i při malování, na tapetě ve formě vzoru, případně na samolepkách.

Foto: trachea

Až se vám omrzí kuchyňská linka, vyměňte u ní dvířka. Třeba za provedení fólie zelená oliva, doplněné grafickým motivem pampelišky (asi od 4000 Kč za 1 m^2, případně jen zelená bez květinového dekoru od 1940 Kč za 1 m^2)

Kam s ní?

Přestože se zelená více používá v odpočinkových prostorách, prakticky ji můžete mít všude. V kuchyni, pracovně, ložnici, dětském pokoji… A protože ji vnímáme jako barvu čistoty, dává se i do koupelen, zde však převážně ve světlých jarních tónech. Pak se netřeba bát ani větších ploch, protože platí, že množství zelené se volí podle intenzity.

Světlou můžete vymalovat celou stěnu nebo i více stěn, a pokud jde o výrazný odstín, podtrhněte jím některou část stěny (například za televizorem), nebo ho použijte na koberec a podobně. A v nabídce interiérových doplňků? Častěji jsou k vidění jasné až jedovaté odstíny, někdy lehce „šmrncnuté“ do žluté nebo kari. Naopak v segmentu domácích spotřebičů se setkáte s jasnými i temnějšími tóny zelené.

Foto: eta

Zelená je barvou energie, pak vám i práce se žehličkou Lime s nerezovou deskou půjde lépe od ruky (za 899 Kč)

Foto: sencor

I tak obyčejný spotřebič, jako je tyčový mixér, může vypadat skvěle

Foto: siko koupelny

Zelená je barvou čistoty, proto se hodí i do koupelen. Obklady a dlažba série Salix značky Pilch se inspirovaly přírodními motivy (například obklad s dekorem listí o velikosti 30 x 45 cm za 299 Kč/kus)

Barevné kombinace: tradičně i moderně

Zelená je téměř univerzální barva. „Obecně se k ní nejvíce hodí buď zmiňované univerzální barvy, nebo žlutá a oranžová. Pokud byste třeba chtěli červenou zeď a zelený nábytek, už by to byl úlet, ale proč ne; extravaganci se meze nekladou,“ říká Věra Tomíčková. Další tipy pro odvážné prozrazuje článek Červená: kdy bytu sluší, a kdy se jí vyhnout?.

A spojení s modrou? Na pohled vypadá modro-zelený interiér zajímavě, ale i tady platí, že se kombinace těchto barev použitá na větších plochách může brzy omrzet. Naopak menší bytové textilie, interiérové doplňky nebo pár kousků nádobí tolik nebijí do očí, a přesto dokážou osvěžit interiér. A kdo ví, třeba pak u vás doma zůstanou napořád...

Foto: kika

Zelená barva v tlumenějších tónech se hodí do místností, kde chcete relaxovat

Foto: kika

Líbí se vám modro-zelený interiér? Zjemnit ho můžete bílou barvou

Foto: banquet

Tip pro méně odvážné: zeleno-modrá kombinace použitá na drobném nádobí

Jak máte zelenou barvu rádi vy? Pořídili byste si ji domů? Nebo už ji doma máte? Dejte nám vědět!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.