Hlavní obsah

Zhubněte do léta. Samy a doma!

Foto: Thinkstock

Pět minut na cvičení nestačí

Zázračné domácí přístroje na hubnutí! Opravdu fungují? Často píšete, jak to, že váha nejde dolů, když se každý den doma potíte na tom či onom stroji. A tak jsem se obrátila na trenéra, aby nám vysvětlil, jak které stroje fungují a jak byste na nich měly cvičit, aby se efekt opravdu dostavil. Zjistěte, zda cvičíte správně!

Článek

Osobně mám doma dva stroje. Rotoped a Leg Magic. Oba využívám podle instrukcí trenéra. Tedy na rotopedu jezdím vždy minimálně 40 minut, dříve to bylo méně, a při vypočítané tepové frekvenci, kterou mi přístroj ukazuje. Leg Magic vypadá jednoduše, a když cvičím každý den, tak je kondička znát. Pět minut, které slibuje reklama, ale nestačí. Jako pomocník pro tvarování zadečku je ovšem dobrý. A co si myslí o známých přístrojích trenér Michal Šubr?

1. Rotoped

Info: Než ho koupíte, zajímejte se zejména o jeho funkce. Důležitý je display. Měl by umět měřit vzdálenost, tepovou frekvenci a vždy byste si ho měly předem vyzkoušet. „Rozdíl mezi tím domácím a rotopedem pro centra je v tom, že v posilovně více vydrží, má větší zátěž a je stabilnější. Pokud jste rozhodnuté, investujte raději více, vyplatí se to!" říká Michal.

Jak funguje: Je spíše zaměřen na spodní část těla, moc se nezapojuje vršek. Jak cvičit, záleží na vašem cíli. Rozdíl je, když chcete dosáhnout hubnoucího efektu a zlepšit si fyzickou kondici, anebo posílit kardiovaskulární systém. „Doporučuji kombinovaný trénink. 20 minut jet, 10 minut posilovat břicho a potom 20 minut rotoped a 15 minut posilovat horní část těla a zase jízda na rotopedu," radí trenér. Stroje jsou většinou určeny pro všechny kategorie cvičenců, ale vždy záleží na zdravotním stavu. Celkově je vhodnější ovšem pohyb venku.

2. Stepper

Info:V současné době už z fitcenter mizí. Nepoužívají se kvůli nedostatečné stabilitě. Více zatěžují klouby a pozor si musíte dát i na kolena. Při výběru dbejte na to, aby měl stroj madla.

Jak funguje: Zatěžuje spíše spodní část těla, ale trenér ho pro domácí cvičení nedoporučuje.

Foto: Thinkstock

Veslovací stroj je domů ideální

3. Elliptical Stepper

Info: Je velmi výhodný, ale musíte být přesvědčené, že se investice vyplatí, tedy že na něm budete cvičit. Je šetrný ke kloubům na rozdíl od klasického stepperu.

Jak funguje: Procvičí celé tělo. „Ale nevěřte vždy televizi, nemusí být nejlepší, nedejte na známou tvář!" varuje Michal Šubr. Je navíc těžší na koordinaci, počítejte s větší hlučností a vždy si ho předem vyzkoušejte. Pro hubnutí se doporučuje minimálně 30 minut a 5 až 10 minut na dojezd bez zátěže. Lze použít i jako přístroj pro zahřátí před tréninkem. Postačí 10 minut.

4. Veslovací stroj

I nfo: „Pro mě a pro většinu trenérů jde o nejlepší stroj na domácí cvičení!" říká Michal. Počítejte ovšem s vyšší pořizovací cenou, ale vyplatí se to.

Jak funuje: Procvičí celé tělo, nahradí spolehlivě ostatní stroje a je velmi efektivní. Dobře se na něm spalují kalorie, zlepšíte si fyzičku i kardiovaskulární systém. Cvičit je potřeba minimálně 30, lépe 40 minut. Pokud nemáte jiný druh cvičení, je třeba opakovat při hubnoucím režimu alespoň třikrát týdně.

5. Elliptical Bike

Info: Kombinuje dva sporty jízdu na kole a běh. Nohy jsou jako na kole, ruce jako když běháme.

Jak funguje: Procvičíte celé tělo, a to najednou. Při cvičení lze využít i činky.  Pohyb musí být plynulý. Klouby nejsou zatěžovány, ale pozor při špatném cvičení může dojít i k jejich nežádoucímu zatížení. Opět platí jako při rotopedu alespoň 40 minut souvislého tréninku, aby došlo ke spalování kalorií.

Foto: Thinkstock

Běžecký pás se na domácí cvičení nehodí

6. Běžecký pás

Info: Je finančně náročný a není skladný. Proto se podle trenéra na domácí cvičení moc nehodí. Při nákupu je třeba se zaměřit na sílu motoru.

Jak funguje: Pokud chcete docílit hubnoucího efektu, radí Šubr minimálně 40 minut běhu a nešetřit se. „Ale pamatujte, pořád je to jen stroj. Důraz je potřeba klást na techniku. Při dodržení výše uvedených podmínek je na spalování kalorií výborný," dodává.

7. Ab Trainer, Ab Rocket

Info: „Tyto přístroje a pomůcky nemám rád," říká přesvědčeně trenér. „Asi opravdu šetří krk, ale nemyslím si, že výrazně pomohou, a určitě nestačí, jak radí v televizi, cvičit 5 minut denně.“

Jak funguje: Podle Michala pokud nekombinujeme cvičení i na další partie těla, tak to nestačí. Na břišní partie je nejlepší cvičit bez přidané zátěže jen pomocí vlastní hmotnosti. Důraz je ovšem kladen na správné provádění cviků. „Určitě to můžete vyzkoušet, ale jde o vyhazování peněz. Pokud by tento stroj opravdu udělal hezké břicho, všechny by ho používaly a nezkoušely už nic jiného," usmívá se Michal Šubr.

8. Leg Magic

Info: Pro výběr rada neexistuje, vyrábí se pouze v jednom provedení. Můžete ho vyzkoušet u někoho, kdo ho vlastní, jestli vám vyhovuje. Trenér ho však příliš nedoporučuje.

Jak funguje: Je výborný na spodní část těla, na nohy, stehna a k vytvarování hýždí. Ale podle Šubra jde o dosti stereotypní činnost, po čase se můžete nudit, což vede k tomu, že ho odložíte do kouta. Určitě se vyplatí ho kombinovat s dalším cvičením. Je dobrý na zahřátí prvních deset minut, nebo použít místo cviků na zadeček. Pět minut je málo, i když na začátku asi více nevydržíte. Postupně zvyšujte počet opakování a sérií. Základem jsou tři série při zhruba 30 opakováních.

Co se dá ještě použít?

Podle Michala Šubra je nejúčinější provádět cviky, při kterých využijete vlastní hmotnosti.Chcete-li si obtížnost cvičení zvýšit, použijte činky. Nemáte-li činky, postačí vám naplněné PET lahve vodou. Ideální pro domácí cvičení je také velký míč. „Já osobně doporučuji bosu (cvičební pomůcka vypadající jako polonafouklý půlmíč, spodní strana je plochá, používá se k balančnímu cvičení) a v posilovně power plate!" uzavírá celé téma Michal Šubr.

A který domácí přístroj na cvičení vyhovuje vám?

Další inspiraci, jak cvičit doma, najdete v mém pravidelném seriálu. Jídelníček a rady nejen z oblasti zdravého stravování naleznete v mém osobním deníčku. Jestli jste se ještě nepřidaly k nám, udělejte to! Společně se hubne mnohem snáz a do léta to ještě můžeme stihnout!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek