Hlavní obsah
EXELON 4,6/9,5/13,3 mg/24h transdermální náplast
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité informace.
- Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
- Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestry.
- Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.
- Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.
Co naleznete v této příbalové informaci
- Co je přípravek Exelon a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Exelon užívat
- Jak se přípravek Exelon užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak přípravek Exelon uchovávat
- Obsah balení a další informace
1. CO JE PŘÍPRAVEK EXELON A K ČEMU SE POUŽÍVÁ
Léčivou látkou přípravku Exelon je rivastigmin.
Rivastigmin patří do skupiny látek, které se nazývají inhibitory cholinesterázy. U pacientů s Alzheimerovou demencí některé nervové buňky v mozku odumírají, což vede k nízkým hladinám neurotransmiteru acetylcholinu (látka, která umožňuje nervovým buňkám komunikovat mezi sebou). Rivastigmin působí tak, že blokuje enzymy, které odbourávají acetylcholin: acetylcholinesterázu a butyrylcholinesterázu. Blokováním těchto enzymů Exelon umožňuje zvýšení hladiny acetylcholinu v mozku a tím pomáhá snížit příznaky Alzheimerovy choroby.
Exelon je užíván k léčbě dospělých pacientů s mírnou až středně závažnou Alzheimerovou demencí, což je progresivní mozkové onemocnění, které postupně postihuje paměť, intelektuální schopnosti a chování.
2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK EXELON UŽÍVAT
Nepoužívejte přípravek Exelon
- jestliže jste alergický(á) na rivastigmin (léčivou látku v náplastech přípravku Exelon) nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).
- jestliže máte nebo jste někdy měl(a) alergickou reakci na podobný druh léčiva (deriváty karbamátu).
- jestliže se u Vás vyskytla kožní reakce rozšířená i za hranici náplasti, jestliže se jedná o intenzivnější místní reakci (jako jsou puchýřky, zvětšující se kožní zánět, otok) a pokud se to nezlepší do 48 hodin po odstranění náplasti.
Pokud se Vás něco z toho týká, řekněte to svému lékaři a přípravek Exelon, transdermální náplasti si neaplikujte.
Upozornění a opatření
Před použitím přípravku Exelon se poraďte se svým lékařem:
- jestliže máte nebo jste někdy měl(a) srdeční onemocnění, jako je např. nepravidelná nebo pomalá srdeční akce, prodloužení QTc intervalu, prodloužení QTc intervalu u členů rodiny, torsade de pointes nebo máte nízkou hladinu draslíku nebo hořčíku v krvi.
- jestliže máte nebo jste někdy měl(a) aktivní vřed žaludku.
- jestliže máte nebo jste někdy měl(a) obtíže při močení.
- jestliže máte nebo jste někdy měl(a) epileptické záchvaty.
- jestliže máte nebo jste někdy měl(a) astma nebo těžké onemocnění dýchacích cest.
- jestliže trpíte třesem.
- jestliže máte nízkou tělesnou hmotnost.
- jestliže pociťujete zažívací potíže, jako je nevolnost (pocit na zvracení) nebo zvracíte a máte průjem. Pokud zvracení nebo průjem trvají dlouho, může dojít k dehydrataci (ztratíte příliš mnoho tekutin).
- jestliže máte poruchu funkce ledvin.
Pokud se Vás cokoli z toho týká, Váš lékař Vás musí v průběhu Vaší léčby pozorně kontrolovat.
Pokud si více jak tři dny nenalepíte náplast, neaplikujte další náplast dříve, než se poradíte s Vaším lékařem.
Děti a dospívající
Neexistuje žádné relevantní použití přípravku Exelon u pediatrické populace při léčbě Alzheimerovy demence.
Další léčivé přípravky a přípravek Exelon
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
Může dojít k vzájemnému působení přípravku Exelon a anticholinergních léků, z nichž některé jsou léky, které se užívají na zmírnění žaludečních křečí nebo spasmů (např. dicyklomin), k léčbě Parkinsonovy choroby (např. amantidin) nebo k prevenci nevolnosti při cestování (např. difenylhydramin, skopolamin nebo meklizin).
Exelon transdermální náplast by neměla být podávána ve stejné době jako metoklopramid (lék používaný ke zmírnění nebo prevenci pocitu na zvracení a zvracení). Vezmeme-li dva léky dohromady, mohou způsobit problémy jako tuhé končetiny a třes rukou.
Pokud během používání přípravku Exelon, transdermální náplasti musíte podstoupit chirurgický výkon, informujte lékaře o tom, že je používáte, protože mohou během anestezie prohloubit účinky některých léků snižujících napětí svalů.
Dejte si pozor, pokud užíváte Exelon transdermální náplast společně s betablokátory (léky, jako jsou atenolol, používané k léčbě vysokého krevního tlaku, anginy pectoris a dalších srdečních onemocnění). Vezmete-li tyto dva léky dohromady, můžete si způsobit problémy, jako je např. zpomalení srdečního tepu (bradykardie), což vede k omdlévání nebo ztrátě vědomí.
Dejte si pozor, pokud užíváte Exelon společně s jinými léky, které mohou ovlivnit Váš srdeční rytmus nebo elektrický systém Vašeho srdce (prodloužení QT intervalu).
Těhotenství, kojení a fertilita
Pokud jste těhotná nebo nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Jestliže jste těhotná, je třeba posoudit prospěch léčby přípravkem Exelon oproti možným účinkům na Vaše nenarozené dítě. Přípravek Exelon by neměl být používán během těhotenství, pokud to není nezbytně nutné.
Během léčby přípravkem Exelon, transdermální náplasti byste neměla kojit.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Váš lékař Vám řekne, zdali s Vaším onemocněním můžete bezpečně řídit nebo obsluhovat stroje. Přípravek Exelon, transdermální náplasti může způsobit mdloby nebo těžkou zmatenost. Pokud se cítíte na omdlení nebo jste dezorientovaný(á), neřiďte dopravní prostředek, ani neobsluhujte stroje nebo nevykonávejte jiné činnosti vyžadující Vaši pozornost.
3. JAK SE PŘÍPRAVEK EXELON UŽÍVÁ
Vždy používejte přípravek Exelon, transdermální náplasti přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ
Odstraňte předchozí náplast před nanesením JEDNÉ nové náplasti.
Naneste pouze jednu náplast denně.
Náplast nestříhejte na kusy.
Náplast silně přitlačte na kůži po dobu nejméně 30 sekund pomocí dlaně ruky.
Jak se zahajuje léčba
Váš lékař Vám řekne, která Exelon transdermální náplast je pro Vás nejvhodnější.
- Léčba se obvykle zahajuje náplastí Exelon 4,6 mg/24h.
- Obvyklá doporučená denní dávka je Exelon 9,5 mg/24h. Pokud je dobře snášena, může Váš ošetřující lékař dávku zvýšit na Exelon 13,3 mg/24h.
- Nalepte si vždy jen jednu náplast Exelon, kterou po 24 hodinách nahraďte novou náplastí.
V průběhu léčby Vám Váš lékař může upravit dávkování tak, aby vyhovovalo Vašim individuálním potřebám.
Pokud si více jak 3 dny náplast nenalepíte, neaplikujte další náplast předtím, než to oznámíte svému lékaři. Pokud léčba není přerušena na více než tři dny, může být léčba transdermálními náplastmi obnovena ve stejné dávce. V opačném případě Váš lékař začne léčbu znovu přípravkem Exelon 4,6 mg/24h.
Přípravek Exelon může být užíván spolu s jídlem, pitím i alkoholem.
Na jaké místo Váš přípravek Exelon, transdermální náplasti aplikovat
Před nalepením náplasti se ujistěte, že kůže je čistá, suchá a bez chlupů, není zapudrovaná, je zbavená oleje, pleťového mléka nebo krému, což by mohlo bránit tomu, aby se náplast správně přilepila na kůži, není poraněná, je bez vyrážky a/nebo podráždění.
Před nalepením nové náplasti opatrně sejměte jakoukoli stávající náplast. Více náplastí na těle by Vás mohlo vystavit nadměrnému množství léku, což by případně mohlo být nebezpečné.
Aplikujte JEDNU náplast denně POUZE na JEDNO z následujících míst
- horní část levé paže nebo horní část pravé paže
- horní část hrudníku vlevo nebo horní část hrudníku vpravo (nelepte na prsa)
- horní část zad vlevo nebo horní část zad vpravo
- spodní část zad vlevo nebo spodní část zad vpravo
Každých 24 hodin vyměňte předchozí náplast za JEDNU novou náplast POUZE na JEDNO z následujících míst
- horní část levé paže nebo horní část pravé paže
- horní část hrudníku vlevo nebo horní část hrudníku vpravo (nelepte na prsa)
- horní část zad vlevo nebo horní část zad vpravo
- spodní část zad vlevo nebo spodní část zad vpravo
Při výměně náplasti musíte nejprve odstranit náplast z předchozího dne a poté aplikujte novou náplast pokaždé na jiné místo na kůži (např. jeden den na pravou stranu těla, pak druhý den na levou stranu, nebo jeden den na horní část těla, a potom druhý den na spodní část). Nelepte novou náplast podruhé na stejné místo na kůži v průběhu 14 dnů.
Jak přípravek Exelon, transdermální náplasti aplikovat
Náplasti přípravku Exelon jsou tenké, neprůhledné náplasti z umělé hmoty, které se lepí na kůži. Každá náplast je zatavená v sáčku, který ji chrání do té doby, než jste připraven/a ji nalepit. Neotvírejte sáček ani nevyjímejte náplast dříve než těsně před nalepením.
Opatrně odstraňte stávající náplast než nanesete jednu novou náplast.
Pro pacienty začínající léčbu poprvé nebo pro pacienty začínající znovu léčbu náplastmi Exelon po léčebné pauze:
- Každá náplast je zatavená v ochranném sáčku. Měl(a) byste otevřít sáček pouze tehdy, pokud jste připraven(a) náplast nalepit. Nůžkami ustřihněte sáček v naznačeném místě podél tečkované linie a náplast vyjměte ze sáčku.
- Ochranná vrstva kryje lepicí stranu náplasti. Odstraňte jednu stranu ochranné vrstvy, ale prsty se lepicí strany náplasti nedotýkejte.
- Přiložte lepicí stranu náplasti na horní nebo spodní část zad, horní část paže nebo hrudník, a pak odstraňte druhou část ochranné vrstvy.
- Potom rukou silně přitlačte náplast na kůži po dobu nejméně 30 sekund pomocí dlaně ruky, aby přilnula pevně i na okrajích.
Pokud Vám to pomůže, zapište si na náplast den její aplikace (například tenkým kuličkovým perem).
Náplast má být nalepena nepřetržitě až do doby, kdy ji nahradíte novou náplastí. Když si aplikujete novou náplast, můžete vyzkoušet různá místa na těle, která jsou Vám nejpohodlnější a kde se nebude oblečení otírat o náplast.
Jak Váš přípravek Exelon, transdermální náplasti odstranit
Jemně zatáhněte za okraj náplasti a pomalu ji odstraňte z kůže. V případě, že Vám na kůži zbude zbytek lepidla, opatrně namočte místo teplou vodou a jemným mýdlem nebo dětským olejem lepidlo odstraňte. Alkohol nebo jiná rozpouštědla (odlakovač na nehty nebo další rozpouštědla) nepoužívejte.
Po odstranění náplasti byste si měl(a) umýt ruce mýdlem a vodou. V případě kontaktu s očima nebo pokud jsou oči zarudlé po manipulaci s náplastí, okamžitě důkladně vypláchněte oči vodou a v případě, že příznaky nezmizí, vyhledejte lékařskou pomoc.
Můžete mít nalepený přípravek Exelon, transdermální náplasti při koupání, plavání nebo opalování?
- Koupání, plavání nebo sprchování nemá vliv na nalepenou náplast. Nicméně se ujistěte, že se náplast během těchto činností neuvolnila.
- Nevystavujte náplast žádným vnějším zdrojům tepla (např. nadměrnému slunečnímu záření, v sauně, solariu) po delší dobu.
Co dělat, když se náplast odlepí
Jestliže se náplast odlepí, nalepte si novou náplast na zbytek dne, a potom ji odstraňte ve stejné době jako obvykle.
Kdy a jak dlouho aplikovat Váš přípravek Exelon, transdermální náplasti
- Aby byla léčba prospěšná, musíte si lepit náplasti každý den, pokud možno ve stejnou dobu.
- Nalepte si vždy jen jednu náplast Exelon, kterou po 24 hodinách nahraďte novou náplastí.
Jestliže jste použil(a) více přípravku Exelon, než jste měl(a)
Jestliže si omylem nalepíte víc než jednu náplast, odstraňte všechny náplasti z kůže a svého lékaře informujte o tom, co se stalo. Můžete potřebovat lékařskou pomoc. U některých lidí, kteří si nalepili více náplastí přípravku Exelon, se vyskytl pocit nevolnosti (nauzea), bylo jim špatně (zvracení), měli průjem, vysoký krevní tlak a halucinace. Také se může objevit pomalý tlukot srdce a mdloby.
Jestliže jste zapomněl(a) použít přípravek Exelon
Jakmile zjistíte, že jste si zapomněl(a) náplast nalepit, ihned to udělejte. Další náplast si aplikujte v obvyklém čase dalšího dne. Nenalepujte si dvě náplasti, abyste nahradil(a) tu, na kterou jste zapomněl(a).
Jestliže jste přestal(a) používat přípravek Exelon
Jestliže jste přestal(a) používat náplast, oznamte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky může mít i přípravek Exelon, transdermální náplasti, nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Při zahájení používání Vašeho přípravku nebo při zvýšení dávky se mohou nežádoucí účinky vyskytnout ve větší míře. Nežádoucí účinky většinou vymizí, až si Vaše tělo na přípravek zvykne.
Odstraňte náplast a ihned informujte svého lékaře, pokud se u Vás objeví kterýkoli z následujících nežádoucích účinků, které mohou být vážnější:
Časté (mohou postihnout až 1 z 10 lidí)
- Ztráta chuti k jídlu
- Závrať
- Pocity rozrušení nebo ospalosti
- Inkontinence moči (neschopnost udržet moč)
Méně časté (mohou postihnout až 1 ze 100 lidí)
- Potíže se srdečním rytmem, jako pomalý tlukot srdce
- Vidění věcí, které nejsou (halucinace)
- Žaludeční vředy
- Dehydratace (ztratíte příliš mnoho tekutin)
- Hyperaktivita (zvýšená úroveň činnosti, neklid)
- Agresivita
Vzácné (mohou postihnout až 1 z 1000 lidí)
- Pády
Velmi vzácné (mohou postihnout až 1 z 10000 lidí)
- Ztuhlé ruce nebo nohy
- Třes rukou
Není známo (četnost z dostupných údajů nelze určit)
- Místní alergické reakce v místě aplikace náplasti, jako puchýře nebo zanícená kůže
- Zhoršení Parkinsonovy choroby - jako třes, ztuhlost, šourání se
- Zánět slinivky břišní - příznaky zahrnují prudkou bolest v horní části břicha často s nevolností (pocit na zvracení) a zvracením
- Zrychlený nebo nepravidelný tep
- Vysoký krevní tlak
- Epileptické záchvaty (křeče nebo záchvaty křečí)
- Poruchy jater (žlutá kůže, zežloutnutí bělma očí, neobvyklé ztmavnutí moči nebo nevolnost bez příčiny, zvracení, únava a ztráta chuti k jídlu)
- Změny jaterních funkcí
- Pocity neklidu
- Noční můry
Odstraňte náplast a ihned informujte svého lékaře, pokud se u Vás objeví kterýkoli ze jmenovaných nežádoucích účinků.
Další nežádoucí účinky, které se vyskytly při užívání přípravku Exelon tobolky nebo perorální roztok, a které by se mohly taktéž vyskytnout při užívání náplasti:
Časté (mohou postihnout až 1 z 10 lidí)
- Nadměrné slinění
- Nechutenství
- Pocity neklidu
- Celkový pocit indispozice
- Třes nebo pocity zmatenosti
- Zvýšené pocení
Méně časté (mohou postihnout až 1 ze 100 lidí)
- Nepravidelná srdeční činnost (např. zrychlený tep)
- Poruchy spánku
- Náhodné pády
Vzácné (mohou postihnout až 1 z 1000 lidí)
- Epileptické záchvaty (křeče nebo záchvaty křečí)
- Dvanáctníkové vředy
- Bolest na hrudi - může být způsobená sevřením srdce
Velmi vzácné (mohou postihnout až 1 z 10000 lidí)
- Vysoký krevní tlak
- Zánět slinivky břišní - příznaky zahrnují prudkou bolest v horní části břicha často s nevolností (pocit na zvracení) a zvracením
- Krvácení do trávicí soustavy - projevuje se krví ve stolici nebo při zvracení
- Vidění věcí, které nejsou (halucinace)
- U některých pacientů trpících prudkým zvracením došlo k protržení trubice, která spojuje dutinu ústní a žaludek (jícen)
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, webová stránka: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. JAK PŘÍPRAVEK EXELON UCHOVÁVAT
- Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
- Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na krabičce a sáčku za "EXP". Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
- Uchovávejte při teplotě do 25 °C.
- Až do použití ponechte transdermální náplast v sáčku.
- Nepoužívejte náplast, pokud si všimnete poškození nebo známek manipulace.
- Po odstranění náplasti ji přeložte napůl lepivými stranami k sobě a stiskněte. Vraťte použitou náplast zpět do původního obalu a zlikvidujte tak, aby nepřišla do ruky dětem. Nedotýkejte se prsty očí, umyjte si ruce mýdlem a vodou poté, co náplast odstraníte. Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. OBSAH BALENÍ A DALŠÍ INFORMACE
Co přípravek Exelon obsahuje
Léčivou látkou je rivastigminum.
Exelon 4,6 mg/24h, transdermální náplasti: Z jedné náplasti se během 24 hodin uvolňuje 4,6 mg rivastigminu. Jedna náplast o velikosti 5 cm 2 obsahuje rivastigminum 9 mg.
Exelon 9,5 mg/24h, transdermální náplasti: Z jedné náplasti se během 24 hodin uvolňuje 9,5 mg rivastigminu. Jedna náplast o velikosti 10 cm 2 obsahuje rivastigminum 18 mg.
Exelon 13,3 mg/24h, transdermální náplasti: Z jedné náplasti se během 24 hodin uvolňuje 13,3 mg rivastigminu. Jedna náplast o velikosti 15 cm 2 obsahuje rivastigminum 27 mg.
Pomocnými látkami jsou vápenatý lak pegoterátu, tokoferol alfa, kopolymer methyl- a butylmethakrylátu, akrylátový kopolymer, silikonový olej, dimetikon, fluorpolymerovaná pegoterátová fólie.
Jak přípravek Exelon vypadá a co obsahuje toto balení
Transdermální náplast je tenká náplast, skládající se ze tří vrstev. Vnější strana náplasti je béžová a označená následovně:
"Exelon", "4.6 mg/24h" a "AMCX",
"Exelon", "9.5 mg/24h" a "BHDI",
"Exelon", "13.3 mg/24h" a "CNFU".
Jedna transdermální náplast je jednotlivě zatavená v sáčku.
Exelon 4,6 mg/24h transdermální náplasti a Exelon 9,5 mg/24h transdermální náplasti jsou dostupné v balení, které obsahuje 7, 30 nebo 42 sáčků, a ve vícečetném balení, které obsahuje 60, 84 nebo 90 sáčků.
Exelon 13,3 mg/24h transdermální náplasti jsou dostupné v balení, které obsahuje 7 nebo 30 sáčků, a ve vícečetném balení, které obsahuje 60 nebo 90 sáčků.
Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.
Držitel rozhodnutí o registraci
Novartis Europharm Limited
Vista Building
Elm Park, Merrion Road
Dublin 4
Irsko
Výrobce
Novartis Farmacéutica, S.A.
Gran Via de les Corts Catalanes, 764
08013 Barcelona
Španělsko
Novartis Pharma GmbH
Roonstrabetae 25
D-90429 Norimberk
Německo
Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci:
Česká republika
Novartis s.r.o. Tel: +420 225775111
Tato příbalová informace byla naposledy revidována 14.4.2023.
Další zdroje informací
Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http:// www.ema.europa.eu.
Léky se stejnou příbalovou informací
- EXELON 4,6MG/24H TDR EMP 30X9MG I
- EXELON 4,6MG/24H TDR EMP 30X9MG II
- EXELON 9,5MG/24H TDR EMP 30X18MG II
- EXELON 13,3MG/24H TDR EMP 30X27MG II
Případně si projděte další články týkající se Zdraví
Postranní panel
Reklama
Reklama