Článek
Spousta žen si není jista, kdy s péčí proti vráskám vůbec začít. Jednoznačná odpověď ale neexistuje: „Někdo musí vrásky řešit už v pětadvaceti, šťastnější dámy o nich pomalu neví ani v padesáti. Vrásky ale nejsou jen otázkou genetických dispozic, ale také správné životosprávy a v neposlední řadě prevence,“ vysvětluje Jana Štěpánková z firmy Ryor. Jak totiž podotýká, vždy je lepší vráskám předcházet, než následně řešit škody.
Pozor na slunce, kouření i odličování
Krásná pleť samozřejmě netkví jen v kosmetice: „Důležité je chránit ji před UV zářením, zejména pokud se pohybujete více venku. UV má negativní dopady nejen na hydrataci, ale i změny genetického materiálu buněk, v důsledku čehož se urychluje stárnutí pleti,“ varuje dermatoložka Kliniky GHC Praha MUDr. Nina Koutná. Připomínáme, že UVA, které je nejvíce zodpovědné za stárnutí pleti, navíc proniká i skrze mraky – ochranný faktor se tudíž doporučuje používat 365 dní v roce. Obsahovat ho může váš oblíbený krém, ale i make-up.
S rychlým stárnutím pleti se potýkají také kuřačky: „Velmi se podivuji nad tím, kolik žen dnes u nás kouří a dobrovolně si tak ničí zdraví i vizáž. Negativa nemusí být vidět hned, to ale neznamená, že nepřijdou nebo neexistují,“ zdůrazňuje MUDr. Koutná.
Samozřejmostí je i pravidelné (a tím myslíme každodenní!) čištění pleti: „Správné odličování je nutnost, začínejte vždy nejprve odličovacím přípravkem a následně tonikem. Bez dokonalého čištění se aktivní látky z přípravku nemohou dostat do pleti,“ připomíná Jana Štěpánková.
Podle čeho vybírat?
Vybrat ve změti přípravků ten pravý není vždycky snadné: „Volit doporučuji podle toho, zda chcete redukovat vrásky mimické, jemné, nebo hluboké, záleží samozřejmě také na typu pleti, věkové kategorii a stejně tak i na tom, jestli očekáváte od přípravku nějakou vlastnost navíc, jako je regenerace, hydratace nebo ochrana pleti. Pokud si s výběrem nevíte rady, doporučuji se obrátit na odborníky,“ říká Jana Štěpánková. Využít můžete například naši bezplatnou internetovou kosmetickou poradnu ZDE.
Které látky opravdu zabírají?
Nedejte jen na lákavý obal, důležité je, co je uvnitř. „Mezi nejznámější protivráskové aktivní látky patří koenzym Q10, extrakty z mořských řas nebo rostlinných kmenových buněk, arganový olej nebo vitaminy A, C a E. Vždy ale záleží na koncentraci aktivní látky v přípravku. Rozhodně neplatí, že čím je přípravek dražší, tím je účinnější,“ říká Jana Štěpánková. Vitaminy C, E, ale také výtažky ze zeleného čaje se podle MUDr. Koutné navíc hodí i ke zmírnění dopadů slunečního záření, o kterých jsme mluvili v úvodu.
Jaká je vaše osvědčená zbraň v boji proti vráskám? Napište nám!