Hlavní obsah

Zdraví: Těchto 7 příznaků nepodceňujte

Foto: thinkstock

Všímejte si příznaků, které vám signalizuje vaše tělo. Řekneme vám, které jsou nejvíce důležité

11. 4. 2013

Lapáte po dechu, hubnete a nevíte proč, je vám těžko, byť jste snědli jedno sousto...? Nemávejte na těmito zdánlivě banálními příznaky rukou a běžte k lékaři. Mohou signalizovat vážné nemoci!

Článek

Je mnoho symptomů, které byste neměli podceňovat. Tyhle si rozhodně zaslouží vaši pozornost.

1. Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti

Samovolné hubnutí může sice znít jako splněný sen, ale ve skutečnosti může znamenat zdravotní problém. Pokud jste ztratili až 10 % své hmotnosti během posledního půl roku, pak byste se měli poradit se svým lékařem.

Co vám hrozí? Porucha funkce štítné žlázy (hypertyreóza), cukrovka, deprese, onemocnění jater, rakovina nebo poruchy spojené se vstřebáváním živin.

2. Dušnost

Dušnost je nepříjemný pocit ztíženého dýchání a nedostatku vzduchu. Rozlišujeme námahovou – vyvolanou fyzickou námahou – a klidovou, která je velmi varovným znamením. Nemůžete-li popadnout dech, ihned vyhledejte lékaře.

Co vám hrozí? Chronická bronchitida, astma, zápal plic, plicní embolie nebo choroby srdce. Obtížné dýchání mohou provázet záchvaty paniky a pocity úzkosti.

3. Zvýšená a vysoká horečka

Zvýšená teplota nemusí být nutně důvodem k poplachu, hraje klíčovou roli v boji s infekcemi. Nicméně praktický lékař Ivan Ploczek říká: „Pokud vás trápí zvýšená nebo vysoká teplota déle než tři dny, konzultujte ji s lékařem. Naměříte-li si nad 39 °C, pak vyhledejte lékaře co nejdříve."

Foto: thinkstock

Trvale zvýšenou teplotu nepodceňujte

Co vám hrozí? Přetrvávající zvýšená teplota může signalizovat skrytou infekci, třeba na infekci močových cest, zánět slinivky nebo zápal plic. Kromě tohoto může u teplot nad 40 °C dojít k poruchám vědomí, k selhání orgánů až ke smrti.

4. Změny spojené s vyměšováním

Stolice je u každého jiná. Obraťte se na svého lékaře, všimnete-li si jakýchkoli nevysvětlitelných změn od normálu. Například krvavá, hodně světlá nebo černá stolice, přetrvávající průjem či zácpa.

Co vám hrozí? Bakteriální infekce (salmonela) nebo virová či parazitární infekce. Může se jednat i o syndrom podrážděných střev a tlustého střeva, o infekční žloutenku nebo také o rakovinu tlustého střeva.

5. Zmatenost nebo změny osobnosti

Vyhledejte lékaře, pokud na sobě zpozorujete náhlé zmatené myšlení, problémy s koncentrací či pamětí, změny v chování (agresivitu) či dezorientaci.

Co vám hrozí? Infekce, anémie, nízká hladina cukru v krvi, dehydratace a poruchy neurologického charakteru. Někdy i nevhodné léky přispívají ke změně osobnosti.

6. Pocit plnosti po kousku jídla

Máte-li dojem, že už se do vás víc nevejde, a přitom toho sníte míň než obvykle, svěřte se lékaři. Podle výživové terapeutky Ireny Hádkové „může pocit předčasné sytosti provázet nevolnost, zvracení, nadýmání, horečku, ztrátu hmotnosti nebo tloustnutí. Pak je nutné informovat o všem lékaře."

Foto: thinkstock

Je vám i po malém soustu těžko? Problémy třeba s jícnem může lékař odhalit včas

Co vám hrozí? Onemocnění jícnu a syndrom dráždivého tračníku. V horším případě rakovina slinivky.Může jít o o poruchy příjmu potravy (anorexie), ale i nechutenství. Projevy přesycenosti mohou provázet i úzkosti a deprese.

7. Záblesky světla

Světelné tečky nebo záblesky obvykle doprovázejí migrénu. V jiných případech by mohly signalizovat odchlípení sítnice. Okamžitá lékařská pomoc je víc než nutná.

Co vám hrozí? Trvalé poškození zraku až oslepnutí.

Tak co, ještě si stále myslíte, že nemusíte jít k lékaři?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek