Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Každé čtvrté dítě váží víc, než by mělo. Na vině jsou špatné stravovací návyky, které rodiče svým dětem předávají, nadměrný kalorický příjem, minimální fyzická aktivita a špatná volba potravin. Dětská obezita je problém, nad kterým by se neměly přivírat oči. Jak ho v rodině řešit? Konkrétní kroky poradí odbornice ze společnosti STOB Hana Málková.
1. Rodiče jsou vzor
Pokud sami trpíte nadváhou, váš jídelníček není zrovna ukázkový a pohybu ve svém životě také příliš nemáte, těžko můžete čekat, že vaše dítě to bude mít nastavené jinak. Rodiče jsou vzorem pro svoje ratolesti a v řešení dětské obezity hrají klíčovou roli.„Pokud se sami potýkáte s kily navíc, berte to jako příležitost a začněte se změnami i u sebe,“ říká Hana Málková.
Vaše děti si také všímají všeho, co říkáte. Vyhněte se proto komentářům ve stylu „nejsem králík, abych jedl zeleninu“. Snažte se v rodině komunikovat, svoje dítě (i sebe) motivovat k pohybu a zdravému životnímu stylu. „Nevytvářejte na něj však nadměrný tlak, dítě by se mohlo cítit nepřijímané a hrozí rozvoj poruch příjmu potravy,“ varuje odbornice.
2. Méně obrazovek, více pohybu
Každý den zařaďte nějakou formu pohybu – začněte třeba u toho, že místo sezení u televize vyrazíte ven na krátkou procházku. Ideální by bylo dostat se na 60 minut pohybové aktivity během dne (což doporučuje WHO pro děti od 5 do 17 let). Nemusíte jít ale z nuly na sto – zkuste propašovat do dne alespoň 15, 20 minut. Počítá se všechno, od prolézaček přes pomoc s úklidem až po chůzi na zastávku. Pohyb postupně navyšujte a hledejte způsoby, aby to dítě bavilo. Můžete vyrazit do zoo, hledat kešky, zkoušet nová hřiště, navštívit trampolínové centrum…
3. Dbejte na pestrost jídelníčku
Pohodlnost, nebo neznalost? Opakování zajetého jídelníčku je častou chybou, snažte se proto váš sortiment potravin, ze kterých jídla připravujete, postupně rozšiřovat. Zkoušejte různé druhy příloh, luštěnin a zeleninu propašujte, kam se dá (například nastrouhejte mrkev do karbanátků, přidejte více zeleniny do rizota nebo si upečte méně sladkou cuketovou buchtu). „Buďte kreativní a u menších dětí si pohrajte i se servírováním, vytvořte dětem k obloženému chlebu i zeleninu vykrájenou do zábavných tvarů. Inspirovat se můžete recepty na internetu, dejte ale pozor, aby byly nutričně vyvážené,“ radí Hana Málková (takové najdete například na stránkách Hravě žij zdravě). Omezte naopak přísun slazených limonád, jídel z fast foodu a sladkostí.
Důležité jsou také adekvátní porce, přizpůsobte je věku dítěte a jeho aktivitě – je rozdíl, jestli dítě celý den sedí nebo je v pohybu. Ideální je pro menší děti také to, aby jedly vícekrát denně menší porce: „Kalorický příjem rozdělte rovnoměrně do celého dne. Snídaně by měla představovat přibližně 20 procent denního příjmu, svačiny 10 až 15 procent, oběd 35 procent a večeře 20 procent,“ dodává Hanka Málková.
Podle doporučení by dětský jídelníček měl zahrnovat:
- 6 porcí příloh (střídejte různé druhy pečiva, těstoviny, rýži, brambory, jáhly, pohanku)
- 5 porcí zeleniny a ovoce (syrové, vařené, mražené nebo zavařené)
- 4 porce bílkovin (mléčné výrobky, maso, ryby, vejce, luštěniny)
- Dostatečný pitný režim (neslazené tekutiny)

Buďte kreativní - jídlo pro děti nesmí být nudaFoto: OlgaBombologna, Shutterstock.com
4. Jezte společně jako rodina
V každém dni si udělejte alespoň jednou čas na společné jídlo, u kterého strávíte čas jako rodina. Jídlo by zároveň nemělo sloužit jako odměna, nebo naopak trest. „Neřešte u jídla špatné známky, nenadávejte dítěti za to, když si dá nějakou méně vhodnou potravinu, a nepoužívejte jídlo jako výchovný prostředek,“ apeluje Hana Málková. Vytvářejte doma u stolu klidné a pohodové prostředí, které bude posilovat rodinné vztahy.
5. Buďte realisté
Laskavý přístup je jediný správný. „Zařazujte změny postupně, protože právě u malých změn může vaše dítě zažívat pocity úspěchu,“ doporučuje Hana Málková. V praxi to znamená třeba místo sušenky zvolit ke svačině ovoce. Neočekávejte také, že kila budou klesat rychle – jedním z prvních cílů je jednoduše přestat přibírat.
Obézní dítě? Nebojte se říct si o pomoc
Máte-li pocit, že už jste vyzkoušeli všechno možné, a vaše dítě zdárně odolává všem pokusům o zdravější životosprávu, svěřte se do rukou odborníka. „Pomoci mohou i skupinové kurzy zdravého životního stylu pro děti, probíhají naživo v několika městech, ale i online. Děti jsou vedeny zábavnou formou k postupné změně životního stylu, navíc ve skupince vrstevníků, kde se mohou navzájem podpořit a motivovat,“ doporučuje Hana Málková.
BMI dětí a dospívajících
Index tělesné hmotnosti BMI (Body Mass Index) se měří hlavně u dospělých. U dětí nelze výsledky interpretovat stejně, proto hodnotíme poměr hmotnosti k výšce v závislosti na věku a pohlaví. Chlapci i dívky se vyvíjejí jiným tempem a množství jejich tělesného tuku se liší. Výsledek se tudíž udává v rozmezí na grafu a ne v číslech. Hodnota pak ukazuje, jak BMI vašeho dítěte odpovídá průměru v populaci.