Hlavní obsah

Přerušovaný půst, trend, který chutná i funguje! Jaká varianta je nejlepší právě pro vás?

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Výrazně pomáhá k postavě snů a dokáže zatočit s nejedním zdravotním problémem. Přerušovaný půst se pomalu, ale jistě stává světovým fenoménem. Které slavné ženy na něj nedají dopustit? Co si o něm myslí odbornice na výživu? A který z pětice doporučovaných je ten nejoblíbenější?

Článek

Kde jsou ty časy, kdy hollywodské star a modelky v touze po superštíhlé postavě pily jen grepové šťávy, v ústech hodinu přežvykovaly lístek salátku, nebo naopak jedly po vzoru jistého pana Atkinse jenom maso a vyhýbaly se sacharidům všeho druhu…?

Dnes je v kurzu trend, který nezakazuje ani párek v rohlíku, ani šlehačkový větrník. Klidně si můžete jednou začas dopřát obojí, ovšem pozor – pouze ve striktně stanovený čas. Přerušovaný půst neboli střídání fází půstu s fází jídla v různých časových intervalech se stal novodobým hitem, kterému podlehla nejedna známá osobnost.

Z těch tuzemských na něj nedá dopustit například zpěvačka Monika Absolonová nebo herečka Dana Morávková. Ze zahraničních celebrit mu propadla herečka a vášnivá milovnice diet Jennifer Aniston, bývalá topmodelka Gisele Bündchen či hollywoodský idol Chris Hemsworth. Na něj jeho žena, herečka Elsa Pataky, prozradila, že ji přerušovaným půstem doslova nakazil. „Chris s tím začal, já ho následovala. Nechtěla jsem zhubnout, i když je to skvělý způsob diety, ale slyšela jsem, že je tento druh půstu skvělý proti stárnutí, tak jsem si řekla, že jdu do toho,“ citoval herečku magazín Marie Claire.

Jak přerušovaný půst funguje?

Přerušovaný půst je postavený na principu několika časových režimů, přičemž časy půstu jsou flexibilní. Každý si jej tak nastaví podle vlastních pocitů a možností. Je potřeba začít s ním pozvolna a otestovat své limity. Ne každý zvládne hladovění, které trvá půl dne. Jednou z nejoblíbenějších variant je 16/8, kdy je osm hodin povoleno jíst a zbytek se postit. Příklad: Pokud jste zvyklé večeřet v šest večer, další jídlo si můžete dát až v deset dopoledne. Během této doby je povoleno pouze pít. To se dá přežít, protože většinu postní doby v rámci tohoto režimu prospíte (pokud nepatříte mezi „noční sovy“).

Kdo se řídí heslem „snídaně je základ dne“, bude muset ze své zásady ubrat. Ideální je při půstu 16/8 začít tzv. brunchem.

Oblíbený je také režim 14/10, kdy je dovoleno jíst po dobu 10 hodin, což je přece jen o něco přijatelnější.

Fáze půstu

Když se postíte, tak nejíte. Tak to prostě je a bude nutné vzít to na vědomí. Je nezbytné vydržet a neuždibovat ani za cenu toho největšího hladu. Na jeho zahnání jsou ideální tekutiny, nejlépe voda nebo neslazený čaj bez kofeinu.

Foto: vetre, Shutterstock.com

Přerušovaný půst 16/8 je nejvhodnější variantou, pokud chcete hubnout. 16 hodin se postíte, 8 hodin jíteFoto: vetre, Shutterstock.com

Fáze jídla

V této fázi si už můžete dopřát kávu, případně další kofeinové nápoje. Porce jídla mohou být v porovnání s režimem bez půstu větší. Jen pozor na přejídání, to platí i v rámci přerušovaného půstu. I když není striktně nakázáno, co přesně jíst, ideální je dodržovat přísun bílkovin, zdravých tuků, ovoce, zeleniny, minerálů a vlákniny. Kdo do sebe bude denně ládovat pouze onen párek a zákusky, moc toho pro své tělo i vysněnou postavu neudělá.

  • TIP: Pro rychlejší nastartování metabolismu a úbytek kil v době přerušovaného půstu úplně vynechejte alkohol. Ano, je těžké nedat si večer skleničku červeného, výsledný efekt ale opravdu stojí za to.

Názor odborníka na přerušovaný půst

Výživová poradkyně Romana Hanačíková (Naturhouse)

„Přerušovaný půst neboli časově omezené jedení může v určitých případech velmi dobře fungovat. Z mé zkušenosti se u klientek nejvíce osvědčuje varianta 14/10 (14 hodin půstu a 10 hodin možnosti jídla), která lépe odpovídá hormonálním potřebám žen. Omezením jídla na kratší časové okno snížíme kalorický příjem, což nám pomůže právě při hubnutí. Zlepší se metabolismus a dochází k regulaci hladiny cukru v krvi, tím pádem se snižuje i riziko cukrovky 2. typu. Spousta klientek během tohoto půstového režimu zažívá zvýšenou koncentraci a energii. Navíc tělo je naprosto geniální, již po 12. hodině dochází k tzv. autofágii - tedy schopnosti likvidovat a obnovovat nepotřebný nebo poškozený buněčný materiál. Recyklují se staré buňky, vytvářejí nové, podporuje se imunita a zpomaluje stárnutí. Z pohledu výživového poradce může být přerušovaný půst účinnou metodou pro hubnutí a zlepšení zdraví. Vždy je ale důležité naslouchat svému tělu, a pokud člověk není zcela zdravý, tak se vždy poradit s odborníkem.“

Jaké další typy půstu můžete vyzkoušet a v jakých časových intervalech se postíte?

12/1213/1114/1015/916/8
17:00 – 5:0017:00 – 6:0017:00 – 7:0017:00 – 8:0017:00 – 9:00
18:00 – 6:0018:00 – 7:0018:00 – 8:0018:00 – 9:0018:00 – 10:00
19:00 – 7:0019:00 – 8:0019:00 – 9:0019:00 – 10:0019:00 – 11:00
20:00 – 8:0020:00 – 9:0020:00 – 10:0020:00 – 11:0020:00 – 12:00

Přerušovaného půstu by se měly vyvarovat těhotné a kojící ženy a chronicky nemocní.

Související témata:

Načítám