Článek
Dnešek, 6. květen, připadá na Mezinárodní den proti dietám. Cílem je upozornit na to, proč krátkodobé a mnohdy drastické dietní přístupy selhávají. „95 procent diet nefunguje a 80 procent váhy, které ženy díky nim shodí, zase do pěti let naberou,“ uvádí na úvod Kristiana Černá, certifikovaná koučka holistického zdraví. Někde v koutku duše možná tušíte, že takové hubnutí není to pravé ořechové, ale touha po rychlých výsledcích někdy prostě zvítězí.
Proč jednorázové diety nefungují a jaký přístup doporučují odbornice na zdravé a především udržitelné hubnutí?
Proč diety nefungují
Rychlé diety nevedou ke kýženým výsledkům. „Nebudují totiž dlouhodobé návyky, takže jakmile jednou skončí, člověk se vrací ke svým běžným zvyklostem a následuje jojo efekt,“ vysvětluje ve zkratce Kristiana Černá. Vaši snahu na zhubnutí vlastně podkopávají, protože často dojde k nabrání ještě více kil, než jste měli začátku. Dietní směry můžou ale negativně ovlivnit i vaše zdraví a celkový vztah k jídlu i sobě samým.
Zakázané versus povolené
Dlouhodobý velký kalorický deficit může totiž vaše tělo vyčerpávat. Kvůli dietě začnete rozdělovat potraviny na zakázané a povolené a vztah k jídlu může být narušen. Nevhodnou volbou potravin (především těch ultrazpracovaných, které mnohé diety využívají) si můžete rozhodit jak zažívání, tak i hormonální systém. „Napravit to pak trvá dlouho,“ dodává Kristiana Černá.
Jak tedy hubnout zdravě? „Krok za krokem měňte vaše návyky tak, abyste u nich byli schopni vydržet a bylo vám v novém životním stylu příjemně, jedině tak mohou být výsledky opravdu dlouhodobé. Radikální diety většinou zásadně mění vaše návyky, ale spíše u nich trpíte a těšíte se na konec,“ vysvětluje Hana Málková, nutriční specialistka ze společnosti STOB (Stop obezitě), která pořádá kurzy hubnutí na základě zmíněné metodiky.
Předepsaný jídelníček na míru?
Vaším cílem také nemá být získání přesně předepsaného jídelníčku od odborníka (nebo ještě hůře na internetu), který budete do puntíku dodržovat. „Našim klientům se snažíme předat kompletní návod na to, jak si sami sestavit jídelníček tak, aby jim nechyběla energie a stále docházelo k úbytku kil. Díky tomu ho uzpůsobí vlastním chutím a potřebám a i při redukčním jídelníčku můžou být spokojeni,“ vysvětluje Hana Málková.
Vylepšení stravy je ale vždy jen jedním článkem skládačky. „Aby bylo hubnutí úspěšné, věnujeme se vždy komplexně jak výživě a pohybu, tak psychice. Právě ta je při hubnutí zásadní – na začátku probíráme vždy motivaci klienta a správné stanovení cílů. Učíme klienty sledovat i různé spouštěče přejídání, jako jsou stres, únava nebo umocnění pohody, a pracovat s nevhodnými myšlenkami, které hubnutí znesnadňují,“ vysvětluje expertka ze společnosti STOB.
Hubněte chytře
O dietách se také může říct, že jde o hubnutí na dluh. „Vy ale chcete hubnout na investici,“ říká Kristiana Černá. Proč hubnete takzvaně na dluh? Vidíte rychlé výsledky, nějaké kilo shodíte, jenže většinou nejde o tukové úbytky, ale o zadrženou vodu. „Rychle jsem nakoupila vysněnou postavu, ale dřív nebo později budu muset svůj dluh splatit. Oproti tomu hubnutí na investici nejde tak rychle, ale investuji do toho, abych i za pár let byla fit a měla zdravou váhu.“
Proč diety nefungují
- Nemění dlouhodobé návyky
- Následuje po nich často jojo efekt
- Nabourávají zdravé zažívání
- Přílišný kalorický deficit = unavené tělo, rozhozené hormony
- Narušují vztah k jídlu i sobě samé
Nadváha jako informace
Místo vyhledávání té nejúčinnější a nejrychlejší diety se zaměřte na to, jaký vztah k jídlu i ke svému tělu máte. „Často jsou to emoce, jak negativní, tak i pozitivní, které spouští přejídání. Jejich rozpoznávání a pojmenování je prvním krokem na cestě ke změně,“ dodává Hana Málková. A také můžete začít u toho, že budete svoje jídla jíst v klidu a vědomě a díky tomu lépe naslouchat signálům sytosti.