Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pryč jsou doby, kdy byly ženy pasivními účastnicemi vlastního porodu. V 21. století mají přístup k informacím a pokrokoví porodníci s nimi vedou přátelský dialog. Jeho cílem je zajistit rodičkám a miminkům pocit bezpečí, komfortu a ochránit jejich zdraví pokud možno co nejméně invazivními metodami.
Seriál o inovacích v českém porodnictví
V tomto projektu jsme se zaměřili na modernizaci českého porodnictví a nové přístupy. Co se v něm můžete dočíst?
Kontakt kůže na kůži je zásadní
Martina Kučerová z Galen Clinic, laktační poradkyně a zakladatelka Unie laktačních poradkyň, zdůrazňuje, že bonding je nedílnou součástí moderní poporodní péče, která vychází z vědeckých poznatků o raném vývoji dítěte a přirozených potřebách rodičů.
„Dochází při něm ke zklidnění novorozence, stabilizaci dýchání, srdeční činnosti i tělesné teploty. Dítě se orientuje podle známého tlukotu srdce, vůně a hlasu matky,“ vysvětluje s tím, že tento přímý kontakt dítěti dává pocit bezpečí a pomáhá mu plynule přejít z děložního prostředí do vnějšího světa.
U matky potom bonding podporuje vyplavování oxytocinu, který napomáhá navazování přirozené citové vazby s dítětem a zároveň podporuje zahájení laktace. „Je prokázáno, že jakékoliv zpoždění nebo narušení kontaktu matky s dítětem může negativně ovlivnit nejen kojení, ale i psychickou pohodu ženy,“ upozorňuje.
Bonding je zásadní i po císaři
Pokud to zdravotní stav rodičky po císařském řezu (sekci) dovolí, je velmi žádoucí bonding provádět i v tomto případě. Miminko může být položeno na hruď maminky ještě na operačním sále, případně je možné bonding přenést na otce. „Vhodně nastavená péče po císařském řezu umožňuje matce i dítěti zažít stejně intenzivní začátek jejich vztahu jako po přirozeném porodu,“ informuje Kučerová.
„Bonding není jen jednorázový proces ihned po porodu, ale je dlouhodobý a je možné si ho vynahradit během kojení, nošení, společného spánku, dotyků a očním kontaktem ideálně takzvaně skin to skin (kůže na kůži),“ říká Miluška Jurečková Kosková, porodní asistentka a laktační poradkyně.

Bonding neboli kontakt kůže na kůži je po porodu zásadní a neměli by vám ho v porodnici odepřítFoto: Natalia Deriabina, Shutterstock.com
Individuální porodní plán
Důležitým trendem je možnost přípravy individuálního porodního plánu, který si rodičky sestavují předem. Se sepsáním většinou pomáhá zvolená porodní asistentka nebo dula, která má dostatečné informace.
Porodní plán obsahuje preference ohledně polohy při porodu, úlevových metod, přítomnosti doprovodu či odmítnutí některých zákroků. V minulosti nebylo běžné, aby zdravotnický personál takové plány akceptoval, dnes jsou však součástí běžné praxe v mnoha porodnicích.
„Vždy by měl být sepsán individuálně a žena by měla vědět, proč tam konkrétní body má. Někdy dochází k tomu, že si ho ženy stáhnou z internetu a potom ani nevědí, co tam mají napsáno, ale tento způsob opravdu nepovažuji za vhodný,“ zmiňuje Jurečková Kosková. „Některé porodnice nabízejí vzor porodního plánu na svých webových stránkách, ale vždy je dobré ho projít a individuálně upravit. Měl by odrážet, jak si žena svůj porod ideálně představuje,“ dodává.
„Většina porodnic nabízí také předporodní kurzy, během kterých se lze na porod připravit a zvážit, co je třeba zahrnovat do porodního plánu. Porodní plán je pak možné konzultovat během návštěv/kontrol v porodnici před porodem,“ informuje Martina Řeháčková, gynekoložka z Galen Clinic.
Lepší psychická příprava na porod
Kurzy přípravy k porodu jsou stále populárnější a pomáhají ženám cítit se jistější. „Mnoho porodnic nabízí vlastní předporodní kurzy, které bývají zaměřené především na průběh porodu v daném zařízení,“ popisuje Martina Kučerová. Vedle toho existují i kurzy pořádané soukromými porodními asistentkami, dulami či lektorkami předporodní přípravy, které se často více věnují ženě jako osobnosti – psychickým změnám v těhotenství, partnerské komunikaci, úlevovým technikám při porodu, přirozeným přístupům i šestinedělí a péči o dítě. „Taková příprava bývá často komplexnější a individualizovaná,“ dodává Kučerová s tím, že ceny se pohybují zhruba od 1500 Kč do 5000 Kč a liší se dle rozsahu a poskytovatele.
Péče o duševní zdraví rodiček
Stoupá i povědomí o duševním zdraví matek a prevenci poporodní deprese či posttraumatických stavů po porodu. Rodičky mají také možnost využít přímo při porodu přítomnost duly nebo porodní asistentky pro emoční podporu. „Doporučuji informovat se předem, zda porodnice nemá omezení na počet osob u porodu nebo požaduje registraci či doložení kvalifikace doprovázející osoby,“ radí Kučerová.
A kde kontakt na někoho takového sehnat? „Většinou fungují na doporučení, mají své webové stránky a sociální sítě. Duly mohou spadat pod Českou asociaci dul, České duly, Ammadula Akademie nebo jsou i takzvané divoké duly, které nespadají pod žádnou organizaci. Soukromé porodní asistentky by měly být registrované na příslušném kraji, kde působí, a jejich největší seznam asi najdete na Unipa.cz,“ uzavírá Jurečková Kosková.
Odborná spolupráce s odborníky z Cord Blood Center a s dalšími v textu citovanými