Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Dnes již běžnou metodou tlumení bolesti během porodu je epidurální anestezie (EDA). Ta s sebou nese i významná negativa (zpomalení porodu a následné znovu-rozběhnutí s podáním oxytocinu; sníženou schopnost pohybu a schopnost tlačení, což může vést k instrumentálnímu ukončení porodu, třeba kleštěmi) a rizika (pokles tlaku, zvýšené riziko dalších zásahů do porodu, infekce nebo zánět v místě vpichu, vzácně neurologické potíže, poškození nervu).
Kromě EDA jsou dostupné další alternativní metody úlevy od bolesti, které do fyziologického procesu porodu nezasahují, a jsou tak daleko šetrnější. Asi nejpřirozenější z nich je prostý pohyb, dále jde o hypnoporod, aromaterapii, akupunkturu, nebo dokonce i elektrickou stimulaci nervů či virtuální realitu (VR).
Pohyb jako lék na bolest?
Svoboda pohybu během porodu pomáhá rodičkám lépe zvládat bolest a přirozeně řídit proces porodu. „Aktivní pohyb ženy zvyšuje vyplavování endorfinů, tedy hormonů, které bolest přirozeně tlumí,“ vysvětluje Miluška Jurečková Kosková, porodní asistentka a laktační poradkyně, s tím, že na celém procesu porodu se pohyb podílí velmi zásadně, protože pomáhá správné rotaci a sestupu dítěte do pánve.
„Při pohybu dochází i k lepšímu prokrvení dělohy a účinnosti kontrakcí a snižuje se tím i nutnost potřeby dalších intervencí, jako je třeba podání oxytocinu,“ říká odbornice s tím, že vůbec nejdůležitější je psychická pohoda ženy, které pohyb dává kontrolu nad vlastním tělem, a ona tak instinktivně zaujímá potřebné polohy. „Pohyb posiluje sebedůvěru rodičky a zvyšuje šanci na pozitivní porodní zážitek,“ uzavírá.
Hypnoporod není porod v hypnóze
Navzdory poměrně zavádějícímu názvu jde v případě hypnoporodu o metodu naučené hluboké relaxace, vizualizace a pozitivního myšlení.
Jurečková Kosková hypnoporod přirovnává k autogennímu tréninku v průběhu těhotenství, a to s pomocí dechu a mentální přípravy: „Důraz je kladen na pomalejší, hlubší dech; vizualizace otevírání, například jako květu; pozitivní afirmace, třeba ‚moje tělo ví, jak porodit‘, ‚každá vlna mě přibližuje k miminku‘, ‚miminko ví, jak se má narodit‘ a jiné.“
K tomu patří podpora bezpečného prostředí, jako je tlumené světlo nebo téměř tma, klid, soukromí evokující u ženy pocit bezpečí.

Pohoda a klid jsou součástí cesty k úspěšnému porodu vašeho děťátkaFoto: Lopolo, Shutterstock.com
Aromaterapie jako forma relaxace
Aromaterapie je jemná podpůrná metoda využívající éterické oleje k inhalaci nebo masáži. „Jde o formu psychické relaxace a pohody, může ulevovat od bolesti nebo podpořit kontrakce,“ popisuje Jurečková Kosková s tím, že ke každému konkrétnímu důvodu se používá určitý éterický olej.
„Například kadidlo prohlubuje dech a podporuje soustředění nebo jasmín uvolňuje pánevní dno a stimuluje dělohu. Levandule zase uklidňuje, snižuje bolest, ale také tlak, takže ji nemohu dát ženě s nízkým tlakem. U citlivých osob může vyvolat bolest hlavy nebo alergii a ne každé ženě může být vůně příjemná.“
Akupunktura
Lze ji využít k přípravě k porodu, vyvolání porodu, během porodu ke zmírnění bolesti. „Využívají se konkrétní akupunkturní body, kam se aplikují jehličky,“ popisuje Jurečková Kosková.
Elektrická stimulace nervů (TENS)
Jde o neinvazivní metodu využívající elektrické impulzy k tlumení bolesti v bederní oblasti. „Na kůži kolem páteře se připevní samolepicí elektrody, které vedou impulzy z přístroje. Žena si sama reguluje intenzitu impulzů pomocí ovladače,“ informuje Jurečková Kosková a zdůrazňuje nutnost včasného nasazení, ideálně na začátku porodu, nesmí se využívat ve vodě a ne vždy účinkuje u všech žen.
Virtuální realita
Některé porodnice dokonce testují využití virtuální reality ke zklidnění rodiček během porodu. „Naše nemocnice nabízí využití VR brýlí v průběhu císařského řezu. Pokud je pro ženu operace stresová nebo se na operačním sále necítí dobře, může se ve VR brýlích rozhlížet kolem sebe a mít pocit, že se ocitla třeba na rozkvetlé louce. Častěji se však ženy chtějí věnovat svému partnerovi a svému miminku, takže tato možnost je využívána velmi okrajově,“ přidává zkušenost Hana Anežka Havlíčková, porodní asistentka z porodnice Rakovník.
Hydroterapie je dostupná ve většině porodnic
Rostoucí popularitu mají také hydroterapie – porody do vody, které poskytují úlevu od bolesti a podporují přirozený způsob úlevy od bolesti během porodu. Voda pomáhá zmírnit bolest, snižuje potřebu epidurální anestezie a může urychlit fázi rozšiřování. Porody do vody vyžadují speciální vybavení a odbornou přípravu personálu. V dnešní době je tato možnost poskytována ve většině porodnic.
Odborná konzultace s odborníky z Cord Blood Center a s dalšími v textu citovanými