Hlavní obsah

Pro budoucí maminky: Tohle jste (ne)věděly o epidurálu

Foto: Thinkstock

Epidurální anestezie je jednou z mála možností, jak porod zjednodušit

Porod je psychicky i fyzicky náročný! A jednou z mála možností, jak mamince ulehčit, je epidurální anestezie. Pro jedny zázrak, pro druhé zbytečný zásah do přirozeného porodu, navíc s mnoha vedlejšími účinky. Zjišťovali jsme, zda je důvod mít z epidurálu strach, či nikoli!

Článek

Některé maminky si vyloženě epidurální anestezii vyžádají, jiné ji radikálně odmítají a mnohé tento názor změní ve chvíli, kdy jsou porodní bolesti nesnesitelné. Každopádně kolem epidurálu panuje mezi maminkami i odborníky velká diskuse. Pro jedny je to skvělý prostředek, který uleví od bolesti a má pozitivní vliv na průběh celého porodu. Pro druhé je to zbytečný zásah, který narušuje přirozenost porodu. Proto jsme se zeptali odborníků, jak to tedy s epidurální anestezií je…

Epidurál není pro každého

Nejdříve je nutné říci, že epidurální anestezii nelze podat každé mamince. Existuje celá řada medicínských důvodů, které to znemožňují. Mezi nejčastější důvody patří následující:

  • Poruchy krvetvorby (nejčastěji poruchy srážlivosti krve)
  • Zánětlivé změny
  • Úraz či výrazná deformita bederní páteře

Zároveň je samozřejmě důležité i to, jak je na tom plod. To se zjišťuje pomocí monitorovacího pásu, který zaznamenává jeho ozvy, a to nejen před podáním epidurální anestezie, ale i potom.

Ideální doba pro podání je pak v první době porodní. „Musí to být při takové děložní aktivitě, která jasně vede k porodu. V praxi to znamená, že ideální je podat epidurál, když jsou porodní cesty otevřené od tří do sedmi centimetrů z deseti možných,“ říká porodník Michal Koucký.

Foto: Thinkstock

Cvičení a masáže během těhotenství porod ulehčí

Tip redakce:O tom, jak moc prospěšná je u porodu přítomnost otce, už nikdo nepochybuje. Proč za to muži musí platit, je ale hodně sporné.

Proč ano?

Laická veřejnost vnímá epidurál jen jako prostředek k utišení bolesti. Ovšem lékaři tvrdí, že epidurál toho umí mnohem víc. „Tlumí bolest, což umožní relaxaci pánevního dna. Ta ale v důsledkuzásadně ulehčí dítěti cestu rodidly,takže ve výsledku můžeme mluvit o urychlení celého porodu,“ vysvětluje Michal Koucký.

Tím ale nemyslí to, že by se u porodu někam spěchalo a bylo nutné maminky pomocí medikamentů jakkoli popohánět, ale jsou situace, kdy je to potřeba. „Jde o jakýsi začarovaný kruh, kdy maminku tíží tak silné bolesti, že vznikne takzvaný spasmus porodní branky, která ztuhne, dále se neotevírá a porod se v podstatě zastaví. Epidurál způsobí to, že branka povolí a porod může pokračovat,“ upřesňuje gynekoložka Kateřina Svojanovská. I proto je velmi vhodný u rizikových rodiček. „Jde například o porod koncem pánevním, porod dvojčat, porod velkého plodu či o předčasné porody,“ vyjmenovává možnosti Michal Koucký.

Pokud to tedy shrneme, mezi nejvýznamnější pozitiva epidurálu patří následující tři body:

  • Úleva od bolesti
  • Možnost odpočinku – maminky jsou leckdy bolestmi, které trvají několik hodin, natolik vyčerpané, že by neměly sílu dítě vytlačit. Anestezie jim uleví, ony si odpočinou a naberou sílu na druhou dobu porodní, tedy na vytlačení dítěte.
  • Urychlení porodu – uvolnění ztuhnutí porodní branky

A proč ne?

Bylo by ale neobjektivní tvrdit, že epidurální anestezie má jen samé výhody. Přece jen jde o vpich účinné látky bederní páteří do mozkomíšního moku. „Velmi vzácně dochází k jeho malému úniku, což způsobuje po porodu u matky bolesthlavy. Ale to je asi jediné reálné riziko,“ tvrdí Michal Koucký. Jsou tu i možné nežádoucí vedlejší účinky. Ale pozor, všechny se týkají jen a jen matky, nikoli dítěte, které přichází na svět. Protože na něj nemá epidurál žádný negativní vliv, jemu žádné riziko nehrozí!

A tohle jsou vzácné, ovšem možné vedlejší účinky epidurální anestezie:

  • Zpomalení porodu – matka neprožívá kontrakce tak silně, a tak je možné, že se celý proces zpomalí. „To ale nebývá časté. A když už k tomu dojde a je nutné to nějak řešit, lékař může matce podat infuzi oxytocinu, který vše zase nastartuje,“ říká Kateřina Svojanovská.
  • Zvracení a nevolnost – je to stejné jako u jakékoli jiné anestezie. Někdo ji jednoduše může snášet hůř, ovšem jde vždy jen o krátkodobou nevolnost.
  • Infekce v místě vpichu – šance, že se vám tohle stane, je sice téměř nulová, ale zcela vyloučit nelze
  • Znecitlivění a problémy s pohybem – opět se to nestává příliš často, ale některé ženy mohou mít po podání epidurálu problémy s chůzí a podobně. Může se objevit například brnění nohou.

Tip redakce:Podobné diskuse se odvíjejí i kolem porodů císařským řezem. O tom, kdy je vhodný a kdy naopak ne, se dočtete zde.

Co si o epidurálu myslíte vy? Rodily jste s ním, či bez něj?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek