Hlavní obsah

Bolest hlavy či noční pocení? Pomůžou bylinné čaje!

Foto: thinkstock

Nekonzumujte kvůli drobnostem kvanta prášků! Leckdy pomůže správně připravený bylinkový čajFoto: thinkstock

Bolí vás sem tam břicho nebo hlava? Kašlete, v noci se potíte či máte podrážděný žaludek? Nemusíte hned sahat po prášcích. Co takhle zkusit heřmánkový, rozmarýnový, no prostě bylinkový čaj? Různé neduhy jdou totiž léčit mnohem šetrněji, nevěříte?

Článek

Je jen na vás, jestli na léčivý čaj použijete bylinky vlastnoručně vypěstované ( Víme, jak pěstovat bylinky i v paneláku) nebo nasbírané, čerstvé či sušené, případně zda si je koupíte sypané na váhu či v nálevových sáčcích. Mějte ale na paměti dvě zásady:

  1. Budete-li čaj připravovat ze sušených bylinek, nejprve k nim přivoňte, jestli z nich nevyprchalo typické aroma. Pakliže nevoní, vyhoďte je, čaj by totiž neměl patřičný léčebný účinek.
  2. Čerstvé bylinky mají větší sílu než sušené, tudíž jich na přípravu čaje používejte asi o jednu čtvrtinu méně než bylinek v sušeném stavu.

„Bylinné čaje jsou navíc ideálním nápojem, protože doplňují do organismu vitaminy, minerály a další důležité látky v přírodní a dobře vstřebatelné formě,“ říká lidový léčitel Pavel Popov.

Jak se na bylinky tváří lékaři?

Většina lékařů bylinky nezavrhuje, ale u vážnějších chorob je nemocným nedoporučuje užívat bez konzultace s odborným lékařem. Podle praktického lékaře MUDr. Jana Jelínka „rozumný praktik pacientům bylinky nezakazuje, ale bere je jako rozšíření léčby. Opatrní by podle něj ale měli být alergici, bylinné přípravky u nich mohou vyvolat alergickou reakci.“

Nyní již umíte léčivý čaj připravit, který z následujících se hodí pro vás?

Heřmánek lékařský: Zklidňuje břicho a také duši

Lehký, relaxační čaj s jemnou chutí, obsahuje oleje, které zklidní hladké svalstvo v žaludku. Tři šálky denně usnadní trávení, problémy s dráždivým tračníkem a kolitidou. Květy heřmánku si vybírejte stoprocentně čisté a výrazně vonící.

Příprava: Použijte 1 polévkovou lžíci sušených květů na šálek vroucí vody. Čaj pijte alespoň po dobu 2 měsíců, při chronických problémech i déle.

Meduňka lékařská: Snižuje úzkost a neklid

Tato citrusová bylina pomáhá zkrotit napětí, nervozitu a lehčí deprese. Nemůžete-li usnout, vypijte šálek meduňkového čaje a pocit ospalosti by se měl do půl hodiny dostavit. Vybírejte si čerstvé nebo sušené listy se silnou citronovou vůní.

Příprava: Stačí 1 čajová lžička čerstvých listů na šálek vroucí vody. Pijte podle potřeby.

Mučenka pletní: Ručí za klidný spánek

Květy, stonky a listy obsahují látky s mírnými sedativními vlastnostmi. Bylinkáři mučenku doporučují jako top v léčbě nespavosti. Prospěšná je i těm, jejichž spánek narušují stavy úzkosti.

Příprava: Použijte 1 lžičku sušené bylinky na šálek vroucí vody a pijte po dobu jednoho měsíce. Po čtrnáctidenní pauze můžete kúru znovu opakovat.

Máta peprná: Pomocník na zažívací potíže

Potřebujete zmírnit neustupující zažívací potíže a plynatost nebo potlačit těžké stavy nevolnosti, kdy se vám přímo obrací žaludek? Jedině mentol máty peprné vám pomůže být znovu fit, ostatní druhy máty obsahují mentolu mnohem méně.

Příprava: Použijte 1 polévkovou lžíci lístků máty (možno i o něco více, podle chuti) na šálek vroucí vody. Pijte po dobu potíží i několikrát denně.

Rozmarýna lékařská: Pomáhá při bolestech hlavy

Toto kafrem vonící koření znají jistě správní gurmáni, ale víte, že bylina velmi zdatně odráží různé druhy napětí a bolesti hlavy? Umí totiž roztahovat zúžené cévy. Další možnosti léčby pomocí bylinek objevíte v článku Bolí vás hlava? Víme, co ihned pomáhá!.

Příprava: Dejte1 lžičku sušené rozmarýny na šálek vroucí vody a pijte průběžně při potížích.

Šalvěj lékařská: Zbaví vás nočního pocení

Stejná bylina, co ochutí drůbeží nádivku, může eliminovat pocení, a to i noční.

Příprava: Použijte 4 vrchovaté lžičky sušené šalvěje na 1 šálek vroucí vody. Zakryté alespoň 1/4 hodiny louhujte, potom sceďte. Pijte tak hodinu před spaním nebo 2–3 šálky v průběhu dne.

Pozor ale na předávkování! Šalvěj ve větším množství působí jako droga, to jen abyste se nedivili, že jste nějak veselejší.

Tymián obecný: Uleví od kašle, zánětu průdušek a dutin

Pikantní tymiánový čaj pomůže při nachlazení uvolnit křeče průdušek, které vyvolávají kašel.

Příprava: Použijte 2 lžičky sušeného tymiánu na šálek vroucí vody, louhujte 10 minut a pijte třikrát denně, dokud potíže neustoupí.

Tip redakce: Jestliže vás alternativní způsoby léčby začaly bavit, můžete vyzkoušet i rady z článku Čínská medicína: Víme, komu pomůže!.

Na sílu bylinek věřily už naše babičky. A jak jste na tom vy?

Reklama