Hlavní obsah

Byt plný nápadů: Architekti ho nafoukli na maximum!

Foto: Archiv studia edit!, Mark Prethero (13X)

Rekonstrukce nejen zvětšila byt, ale vyladila jej k dokonalosti i řadou moderních řešení

24. 2. 2014

Podívejte se, jak netradičně se dá vyřešit a zařídit byt v činžáku z 20. let v Praze 6. Rekonstrukce změnila 2 + 1 na 3 + kk a vytvořila příjemné, a hlavně originální bydlení pro mladý pár.

Článek

K přednostem bytu patří jeho poloha – není přímo v centru metropole, ale je výborně dostupný a má pěkný výhled na Hradčany. Kromě toho je i prostorný, má 80 m2. Původní byt měl oddělenou kuchyni, dva pokoje a velkou předsíň. Majitel bytu si přál kuchyni s ostrůvkem otevřenou do obývacího pokoje. Architektka Lenka Míková ze studia edit! navrhla úpravu, která mu přání splnila a zároveň v bytě zachovala dva oddělené pokoje.

Záchod s výhledem na nebe

Obývací pokoj se rozšířil o kuchyňský kout s varným ostrůvkem a vysokými skříněmi, které jsou vestavěné do boční stěny koupelny. Do prostorné ložnice přibyla průchozí šatna a do předsíně šatní stěna vymezující komoru a průchod na WC. „Byt měl vedle terasy ještě malý, v podstatě nevyužívaný balkon. Připojili jsme ho k bytu, a tak vznikla toaleta,“ popisuje Lenka Míková. Z bývalé kuchyně s oknem na sever je dnes klidná místnost sloužící jako pracovna či příležitostný pokoj pro hosty.

Foto: Archiv firmy

Z půdorysu po rekonstrukci se dá vyčíst i původní dispozice bytu. Toleta umístěná na tehdejším balkoně rozhodně prostoru pomohla

Foto: Archiv firmy

Předsíň se vstupem na toaletu. Zajímavě je vyřešena zejména předsíňová stěna, posuvné dveře šetří místo a jsou i hezké

Otevřená kuchyně

V bytě je minimum nábytku. Majitel pracuje v reklamní agentuře, tomu odpovídá i poněkud netradiční vybavení interiéru. Napadlo by vás udělat si psací stůl ze starého truhlářského ponku? Před kuchyňským ostrůvkem je jídelní stůl a původní kachlová kamna, do jejichž opravy se majitel i přes omezený rozpočet rozhodl investovat. Nejblíže k oknu je pak sedací kout a proti němu televizní stolek. Další nábytek byste tu stěží hledali, přesto je místnost útulná.

Foto: Archiv firmy

Spotřebiče v kuchyni (převážně od značky Baumatic) jsou zabudované ve vestavné stěně. Kvůli úsporám byla část kuchyně pořízená z Ikea a doplněna atypickými částmi od truhlářů. Včetně spotřebičů vyšla na asi 160 tisíc Kč

Šikmé police upoutají

Vestavěná šatna v ložnici eliminovala nutnost skříní. Je tak prostorná, že schová i sportovní vybavení jako kolo či snowboard. Stěny šatny jsou vyrobené na míru a směrem k posteli tvoří zároveň knihovnu. Šikmé police opakují skladbu podlahy z dubových parket, takzvanou skladbu do stromečku. Podlaha, opravené staré kazetové dveře i dekorace stěn starou technikou malby válečkem připomínají dřívější atmosféru bytu.

Foto: Archiv firmy

Truhlářské stěny šatny v sobě skrývají nepřímé osvětlení z LED pásků

Nový s vůní starého

Rekonstrukce zahrnující stavební úpravy, opravu a doplnění původních podlah, repasi dveří a oken a výměnu topení přišla zhruba na 800 tisíc korun. Další náklady představovala kuchyň a ostatní truhlářské prvky vyrobené na míru firmou Lemberk, osvětlení a stylový nábytek. Majitel ale získal byt podle svých představ. Jeho přání „udělat ze starého bytu nový s atmosférou původního“ bylo splněno beze zbytku.

Foto: Archiv firmy

Psací stůl si majitel vytvořil ze starého ponku, který si sám našel přes internet

Tak co? Líbí se vám toto řešení?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.