Hlavní obsah

Býváte na rande nesmělí a nervózní? Známe triky, které to změní

Foto: Profimedia

Jaro láká k seznamování a lásceFoto: Profimedia

Vzduch je cítit jarem, flirtem a novými láskami. Že vás nesmělost, tréma a nejistota stejně zase převálcují? Tak to ještě neznáte tři záležitosti, které zklidní vaše tělo i mysl. S nimi letos zabodujete!

Článek

Pro každého, kdo přežil zimu, je jaro nádherným obdobím. Ptáci zpívají, tráva se zelená, kavárničky připravují venkovní posezení. Tohle každoroční „klišé“ má vliv na každého. Nevěříte?

Záměr přírody versus osobní nekomfort

„Za všechno může dopamin,“ tvrdí antropoložka a neuroložka Helen Fischer z univerzity Rutgers, která říká, právě díky němu se cítíme tak dobře, motivovaně a náchylně – k lásce. Dopamin zkrátka nabádá mozek k novým zkušenostem.

„Nové barvy, vůně, lidé si začínají odkládat oblečení. Spousta podnětů spouští zvýšenou produkci dopaminu,“ nechává se slyšet odbornice na stránkách univerzity s tím, že přelom března a dubna (a duben celý) má člověk k flirtu, seznamování a lásce tak nějak blíž. Jenže co je to platné, když někde tam uvnitř sídlí strach z neznáma a navazování vztahů?

Nezávislá organizace Relate Institute z města Provo v Utahu uveřejnila, jak se uklidnit a udělat ten nejlepší první dojem na někoho cizího.

Foto: Profimedia

Úsměv odbourává ostych a působí mileFoto: Profimedia

1. Nádech, výdech a úsměv

Vědci stále znovu a znovu opakují, že úsměv je nejlepší způsob, jak zlepšit vlastní nominální hodnotu. Podle četných studií smějící se osoby jsou vnímány jako pozitivní, upřímné, družné a důvěryhodné. Navíc, i když si to možná ještě neuvědomujete, samotné usmívání pomáhá v uvolňování a odstraňování nervozity, rozpaků, stresu a nejistoty.

Takže až příště budete stát před mužem svých snů a ucítíte srdce až v žaludku, spojte sílu úsměvu s hlubokým nádechem. Ten zase zajistí rychlý přísun kyslíku. Pořádné nasátí vzduchu, ještě před tím, než se s někým dáte do řeči, z vás „vypustí“ stres, sníží tón vašeho hlasu a dodá mu autoritu. Takže, nejdřív nádech, pak úsměv.

2. Prostě jen upřímnost

Potí se vám ruce, srdce bije na poplach, žaludek máte stažený? Ale no tak. Po pravidle nádechu a úsměvu následuje mírný náhled do vašeho osobního života. „Ahoj, taky se ti líbí tenhle obraz/auto/hudba jako mně? Já ho/jí nemám nikdy dost.“

Podle výše zmíněného institutu podobně jednoduchá věta vede k hlubším pocitům blízkosti. Ještě před chvílí nedostupný protějšek je příjemně překvapen, že dostal nějakou konkrétnější a podrobnější informaci, a je více než pravděpodobné, že uveřejní něco „na oplátku“. A vám se okamžitě uleví, nervozita odkráčí směrem k nejbližší autobusové zastávce.

Foto: Profimedia

Sebevědomé vystupování přináší pocit důvěryFoto: Profimedia

Pokud přesto cítíte nejistotu, zkuste fígl britské sexuoložky Tracey Cox, která radí všem nesmělým zaujmout sebevědomý postoj, který s malým egem dělá zázraky. Zatáhněte břicho, napřimte se a srovnejte ramena tak, že je zvednete až k uším a poté zatlačíte dozadu a dolů. Dejte si ruce nenuceně v bok a otočte se směrem k „zaměřené osobě“. Pokud si tohle dopředu nacvičíte před zrcadlem, získáte „venku“ ještě větší jistotu.

3. Střídání. Jak a v čem?

Zbavení se strachu ze seznamování? Střídejte se, tvrdí vědci. Podívejte se na něj, odvraťte zrak. A nechte ho, aby zase on „mrknul“ na vás. Trochu tím ošálíte mozek, který to začne brát jako dětskou hru. Ostatně, vždyť to hra je, akorát v dospělosti se na to často zapomíná.

Pozor, střídání platí i při rozhovoru. Jeden by měl mluvit, druhý naslouchat. A výměna. Prý je to mnohem účinnější pro zvýšení blízkosti a sympatičnosti, o čem vás přesvědčí pozitivní zpětná odezva. Taky máte čas k přemýšlení. Hledání odpovědí nebo otázek bude mnohem snazší, což vám zajistí vnitřní klid. Že to není věda?

A co při flirtu a seznamování pomáhá vám?

Reklama