Hlavní obsah

Cestování po Česku: Vydejte se do pravěku!

Foto: archiv Archeoparku Pavlov

Foto: archiv Archeoparku Pavlov

Troufáme si říct, že skoro každé dítě projde dobou, kdy je jeho největším miláčkem dinosaurus nebo jiné prehistorické zvíře. Jestli právě zažíváte tohle období nebo máte prostě jen rádi něčím výjimečná místa, nechejte se od nás pozvat do pravěku!

Článek

Nemusíte mít stroj času, abyste se mohli podívat do pravěku – a může to být cesta nad očekávání zajímavá a poučná. Vybrali jsme pro vás několik míst, kde nebude problém se nejen podívat na to, co bylo před pár miliony let na této planetě, ale mnoho z toho i prožít.

Foto: Mapy.cz

Foto: Mapy.cz

Podívejte se zkamenělinám na zoubky

Za pravěkem se dá vždy vyrazit do Národního muzea Praha, kde mají unikátní exponáty, například i nejstarší rostlinnou makrofosílii světa. Na své si zde přijdou i ti, kdo se zajímají o nejnovější poznatky vědy z oblasti evoluce.

Aktuálně je zde sbírka zkamenělin z jihozápadního okolí Prahy. Vědci tu totiž objevili zuby dávno zkamenělých čelistnatých obratlovců starých 409 milionů let! Doposud se u těchto živočichů zuby nikdy nenašly a tak se předpokládalo, že je vůbec neměli. Objev týmu vědců z Národního muzea, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Univerzity v Uppsale je natolik významný, že se jej rozhodl uveřejnit dokonce i prestižní vědecký časopis Science.

Základní vstupné do Národního muzea stojí 200 Kč, snížené (děti, studenti atd.) 130 Kč.

Podívejte se do mapy nejbližších zajímavých turistických cílů, kterou najdete zde.

Foto: Národní muzeum

V Národním muzeu Praha uvidíte 409 milionů let staré živočichy. Jednoho z nich oživil na obraze malíř Jan SovákFoto: Národní muzeum

Pravěk na vlastní kůži

Chtěli byste si vyzkoušet vyrobit oštěp s pazourkem nebo se ozdobit náhrdelníkem z mušliček, podobně jako to dělali naši dávní předci? Není problém, pokud si najdete čas o víkendu 15.–16. srpna. V Archeoparku Všestary se totiž koná akce Dny živé archeologie – Doba kamenná, nejen o kameni. V sobotu od 10 do 18 a v neděli od 10 do 17 hodin nabídne pestrou ukázku řemesel, vyzkoušíte si třeba, jak se vyráběl pazourek, a vůbec se dozvíte, jak se v době neolitu pracovalo s kamenem.

V neděli je program zaměřený hlavně na děti, které si budou moci vyrobit lovecké zbraně nebo se podívat na to, jak se pekl chleba.  Nemusíte se ale soustředit jen na tento víkend, Archeopark Všestary je dobrým cílem i jindy. Za vstupné zaplatí dospělý 120 Kč, snížené vyjde na 80 Kč.

V okolí Všestar je i spousta dalších zajímavých míst – mapu s tipy najdete zde.

Foto: archiv Archeopark Všestary

V Archeoparku Všestary se naučíte to, co zvládali pravěcí lidé skvěle – opracovat pazourky Foto: archiv Archeopark Všestary

Zažijte pravěk v osadě Křivolík

Nedaleko České Třebové najdete muzeum v přírodě – pravěkou Osadu Křivolík. Mapuje příchod homo sapiens do Evropy a provází jeho vývoj až do raného středověku, tedy zhruba dobu 36 000 př. n. l. – 900 n. l. Během akcí zde pro návštěvníky ožívají řemesla, ale i běžný život z dávných dob, a vy si můžete vychutnat atmosféru zašlých časů. Na místě se konají každoroční festivaly, letní tábory a programy pro školy nebo zážitkové víkendové akce. Vstupné je dobrovolné.

V okolí Křivolíku najdete i další turistické cíle, ke kterým se můžete vypravit.

Foto: archiv Osada Křivolík

Osada Křivolík zve návštěvníky nejen na prohlídku, ale lze tu i tábořit nebo si vyzkoušet dávná řemeslaFoto: archiv Osada Křivolík

Lovci sobů v Pekárně

Kousek od Brna, u soutoku Říčky a Ochozského potoka, najdete jeskyni Pekárna, ve které se našly pravěké kamenné i kostěné nástroje a rytiny. Jeskyně je součástí Moravského krasu. Je hluboká 64 metrů a skoro do celé dopadá denní světlo, takže ji můžete směle prozkoumat. Prokazatelně v ní žili lovci sobů – a to před 12–15 tisíci lety. V letech 1927 a 1963 zde byly nalezeny rytinami zdobené kosti, ale vědci zde objevili také harpuny k lovu ryb nebo figurku venuše z mamutoviny. Vstupné se neplatí.

Jeskyní a dalších zajímavých míst je v tomto kraji víc, tak si naplánujte nějaký pěkný výlet.

Foto: Just-Relaxing Photography, Shutterstock.com

V jeskyni Pekárna narazíte na stopy lovců sobů, kteří zde žili asi před 15 tisíci letyFoto: Just-Relaxing Photography, Shutterstock.com

Tváří v tvář dinosaurům

Jaké by to bylo, potkat dinosaura a postavit se mu tváří v tvář? Alespoň základní představu o jejich skutečné velikosti získáte v některém z dinoparků. Najdete je na pěti místech republiky a kromě modelů v životní velikosti se mohou vaše děti pobavit na mnoha atrakcích, při sledování 3D a 4D filmů nebo při hře na archeologa, který musí vykopat kostru z písku.

Dinopark má Praha, Liberec, Ostrava, Vyškov a Plzeň. Otevřeny bývají denně a třeba v Plzni a Vyškově je najdete hned u zoo. Ceny jsou různé, ale v průměru vyjde rodinná celodenní vstupenka (2 dospělí + 2 děti) na 500 Kč.

Foto: Dragana Djorovic, Shutterstock.com

Malí milovníci pravěkých obrů se konečně mohou vyřádit – v Dinoparcích se nemusí totiž jen dívatFoto: Dragana Djorovic, Shutterstock.com

Vycházka mezi bublající sopky

Nedaleko Františkových lázní najdete jednu z nejvýznamnějších přírodních rezervací v Česku – Soos. Na 221 hektarech můžete obdivovat rašeliniště a minerální slatiny, ale také bublající bahenní sopky. Rezervací vede naučná stezka, která vás seznámí s geologickou činností, která tu probíhala a stále probíhá. Procházku po dně vyschlého jezera můžete doplnit jízdou po úzkokolejné dráze Kateřina, ale také setkáním s dinosaury v životní velikosti. Ty najdete v pavilonu s expozicí Dějiny Země, kde se dozvíte mnoho zajímavého z oblasti paleontologie. Atmosféru skvěle doplňují reprodukce obrazů Zdeňka Buriana.

Dospělý zaplatí 200 Kč a za rodinné vstupné (2 dospělí + 3 děti) dáte 460 Kč.

Procházka v rezervaci většinou jako vyžití na den stačí, ale kdybyste hledali cíle na další dny, pak se můžete inspirovat v této mapě.

Foto: archiv NPR SOOS

V rámci expozice Dějiny Země se setkáte i s dinosaury v životní velikostiFoto: archiv NPR SOOS

Na návštěvě u Věstonické venuše

Moderní budova Archeoparku Pavlov skrývá v podzemí expozice, které vás zavedou na pravěké paleolitické sídliště. Exponáty dokládají každodenní život pravěkých lidí – můžete se dozvědět nejen to, jak lovili, ale seznámíte se i s jejich uměleckou tvorbou a magickými rituály.

Právě tady najdete i kopii sošky Věstonické venuše. Velkým tahákem výstavy je i skládka mamutích kostí. Oblast Pavlova a nedalekých Dolních Věstonic je světově unikátním nalezištěm, které si můžete připomenout i naučnou stezkou, je dlouhá asi 3,5 kilometru.

Základní vstupné je 100 Kč, za rodinné vstupné (2 dospělí + 1–4 děti) dáte 250 Kč.

Foto: archiv Archeoparku Pavlov

Moderní betonové budovy vypadají jako skály, pod kterými je v pomyslné jeskyni ukryto naleziště paleolitického sídlištěFoto: archiv Archeoparku Pavlov

Chtěli byste se parádně vykoupat? Protože to s létem vypadá všelijak, doporučujeme aquaparky, ty nejsou tak závislé na počasí. Tohle jsou nejlepší aquaparky v Česku. A nenechte si ujít ani další zajímavé tipy na výlet

Reklama

Související témata:
Archeopark
Věstonická venuše