Hlavní obsah

Chcete se zbavit chloupků bezbolestně? Pak budiž světlo!

Foto: profimedia

Zbavit se chloupků bezbolestně a na dlouhou dobu? Tuhle radost si můžete dopřát!Foto: profimedia

Za chvíli shodíte zimní vrstvení a začnete ukazovat holou kůži. Zřejmě ale nechcete ukazovat, že je porostlá třeba i nápadnými chloupky. Jak je co nejpohodlněji odstranit? Vyzkoušejte světlo!

Článek

Jestli se vám chce při pohledu na pinzetu, voskové pásky nebo epilační strojek dopředu plakat, bude pro vás myšlenka na bezbolestné řešení asi spásou. Nežádoucího porostu vás totiž může pohodlně zbavit i světlo.

Jak to funguje?

IPL (Intensive Pulse Light) ničí buňky vlasového váčku tak, že zahřeje chloupek i kořínek na teplotu kolem 70 °C. Nemusíte se bát, že by přitom spálil okolní pokožku, protože na impuls reaguje jen melanin, barvivo obsažené v chloupku. Právě proto je tato metoda nejvhodnější pro majitele světlé kůže a tmavších chloupků. Příliš tmavá kůže nebo tetování jeho efekt omezují, stejně jako příliš světlé chloupky.

Při nedávných testech dTestu se techničtí experti zabývali bezpečností této metody a prokázali, že bezprostřední nebezpečí nehrozilo při použití žádného z testovaných přístrojů. Je však třeba zásadně respektovat pokyny výrobce.

„Existuje také řada kontraindikací jako těhotenství, velké pihy a bradavice, hodně tmavá pleť, epilepsie, nedávné očkování a podobně. Pokud si nejste jisti, zda se pro vás tento typ přístroje hodí, raději jeho použití zkonzultujte s odborníkem,“ doporučuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Výrobci se samozřejmě snaží, aby eliminovali všechna případná rizika – takže mnoho přístrojů už má mechanismus, který blokuje světelný impulz ve chvíli, kdy přístroj stoprocentně nepřiléhá ke kůži. Nebo systém, který rozezná odstín pokožky a kalibruje přitom intenzitu záblesku.

Tipy z obchodů

A jaké přístroje najdete aktuálně na trhu? Tady jsou:

Foto: archiv firmy

Rowenta Instant Soft EP9603, vyměnitelná lampa, výdrž: 300 000 záblesků, patentovaný systém posouvání po pokožce, viditelné výsledky už po 1. použití, cena 10 999 KčFoto: archiv firmy

Foto: archiv firmy

Philips Lumea Advanced SC2009/00, výdrž: 250 000 záblesků, bezdrátový, 5 stupňů světla, účinný od tmavé blond, nástavec speciálně na obličej, cena: 13 990 KčFoto: archiv firmy

Foto: archiv firmy

Braun Silk expert BD 5001 IPL, výdrž: 300 000 záblesků, síťový, snímač odstínu pokožky, klouzavý režim, cena: 10 990 KčFoto: archiv firmy

Foto: archiv firmy

BaByliss G973PE, výdrž: 200 000 záblesků, síťový, pro 5 fototypů – nastavíte svůj, nástavec pro obličej, v sadě s holicím strojkem cena 8490 KčFoto: archiv firmy

Foto: archiv firmy

Beurer IPL 7000, výdrž: 150 000 záblesků, integrovaný senzor kůže, výměnná lampa, cena: 5990 KčFoto: archiv firmy

Snadné, bezbolestné, ale jak rychlé?

Rychlost IPL epilace závisí i na tom, jak je přístroj schopen rychle „blikat“ a zda nepřejíždíte stejné místo několikrát, což není ani efektivní, ani ideální pro kůži. „Zbytečně plýtváte záblesky a kůži to také neprospívá. Takže se hodí pořídit si přístroj, který má rotační ,krokovací´ válečky. Zvyšují účinnost a rychlost epilace zhruba o třetinu,“ říká Pavlína Vacková, zástupkyně značky Rowenta. Jedna epilace tak může trvat něco mezi 10–20 minutami.

Přístroje jsou schopny bliknout jednou za vteřinu a kousek, ale klidně i jednou za tři vteřiny. Závisí to nejen na schopnosti přístroje, ale třeba i na tom, jestli máte aktivovaný systém rozpoznání kůže, čili se impulz pokaždé kalibruje. A nemyslete si, že to přechytračíte obzvlášť velkým otvorem, kterým impulz proniká. Obliny a nerovnosti na těle mohou pak způsobit, že přístroj ke kůži dostatečně nepřilne a zvýší se počet „zablokovaných“ impulzů. Odborníci doporučují otvor s velikostí kolem 3 cm2.

Jen praktická poznámka: V případě IPL přístrojů nebývá vždy výhodou, pokud si pořídíte bezšňůrovou variantu. Vždy se ptejte, kolik impulzů zvládnou na jedno nabití. Představte si, že baterie dojde zrovna během epilace – těžko si zapamatujete, které partie jste již ošetřili. To se vám se síťovým přístrojem nestane.

Zlevněte si provoz

IPL přístroje jsou zatím stále dražší. „Cena již klesla, ale stále začíná někde u pěti tisíc a může jít asi ke čtrnácti,“ upřesňuje Pavel Janů z Euronics. „Přístroj můžete ale v pohodě sdílet s kamarádkami – což je výhodně zvláště u modelů s výměnnou lampou,“ radí Pavlína Vacková za značku Rowenta.

Právě výměnná lampa je zásadní z hlediska životnosti přístroje. Vydrží zhruba 50–250 tisíc záblesků, což je zásadní rozdíl. Poté buď musíte koupit nový přístroj – v lepším případě jen novou lampu. Cena lampy se pohybuje již kolem 800 Kč.

Jak se zbavujete chloupků vy? Napište nám!

Reklama