Hlavní obsah

Co dělat, když nás uštkne had?

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Co nejrychleji se dostaňte k lékaři

2. 6. 2009

Hadi! Většina z nás se jich bojí a máme důvod. Ono kousnutí či uštknutí není nic příjemného. Důsledkem jsou bolestivé bodné rány s tendencí ke krvácení a vzniku zánětu. Ale víte, jak se správně při uštknutí hadem zachovat? Ne? Pak je náš článek právě pro vás!

Článek

Časopis Uzlíček

Kousnutí není uštknutí! Pojďme si rozdíl vysvětlit na v Česku jediném v přírodě volně žijícím jedovatém hadu - zmiji. Při kousnutí zmijí nemusí vždy dojít k uštknutí, protože had svým jedem šetří a může se během útoku rozhodnout ho nepoužít. Statisticky připadá na 1000 kousnutí zmijí na našem území 500 uštknutí a pouze jeden mrtvý.

Co jed způsobuje ?

Vniknutí jedu do rány může způsobit bolest, otok, krevní výron či puchýře. V případě působení jedu (hemotoxinu a neurotoxinu) způsobuje poškození nervů a projevuje se změnou citlivosti, mravenčením, otoky a případně i křečemi. Smyslem ošetření je zpomalit vstřebávání jedu.

Chyby, které mohou ohrozit život:

1. Nikdy nepoužívejte škrtidlo!

Riziko úmrtí z uštknutí je nízké, zatímco dlouhodobé zaškrcení končetiny poškozuje tkáň a ohrožuje končetinu. Pokud je zaškrcená déle než hodinu, může to vést až k její amputaci.

2. Jed z rány neodsávejte!

Jed z rány zásadně neodsávejte. V důsledku sání se rána zvýšeně prokrvuje a vstup jedu do oběhu tak může být významně urychlen.

3. Poraněnou tkáň nevyřezávejte!

Poraněnou tkáň nikdy nevyřezávejte, může tak být ještě významněji poškozena.

Foto: uszsmsk.cz

Vyhýbejte se místům, které mají hadi rádi

4. Neaplikujte sérum!

Zásadně neaplikujte sérum proti hadímu uštknutí. Aplikace laikem může vést k vyvolání těžké alergické reakce organismu na sérum, která je daleko nebezpečnější než vlastní uštknutí či účinek jedu. Pro použití séra je nutné odborné zázemí lékařské pomoci v nemocnici.

5. Hada nechytejte!

Hada se nikdy nesnažte chytit pro případnou identifikaci, předejdete tak dalšímu uštknutí. V případě uštknutí jiným druhem hada (v přírodě na území České republiky toto nehrozí), je nezbytné ihned kontaktovat specializované toxikologické pracoviště.

První pomoc při uštknutí

  • Ránu po dezinfekci nechte volně krvácet, spontánně se tak čistí.
  • Poraněnému zajistěte maximální klid s vyloučením veškerého pohybu a odstraňte všechnystahující předměty (šperky, hodinky, těsné oblečení).
  • Postižené místo se snažte umístit pod úroveň srdce, např. poraněnou končetinu nechte volně viset z nosítek, vždy ji ale znehybněte dlahou.
  • Co nejrychleji zajistěte transport zraněného k odbornému ošetření s minimem vlastního pohybu postižené osoby. Nejvhodnější je transport vleže na nosítkách.

Přejeme vám, ať výše zmiňovanou první pomoc při vašich toulkách přírodou nemusíte použít! Krásné léto!

Časopis Uzlíček

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek