Hlavní obsah

Cvičíte doma podle DVD? Víme, kdy si tím škodíte!

Foto: Thinkstock

Cvičení doma není vhodné pro začátečníky

Rozhodli jste se začít cvičit, ale nemáte čas, a hlavně ani chuť potit se spolu s ostatními v tělocvičně? Chcete to tedy zkusit sami doma a podle dévédéček. Bude mít ale takové cvičení účinky? Pro koho je vhodné? Nebo jde jen o zbytečně vyhozené peníze? Ptali jsme se za vás!

Článek

Stačí jen sáhnout, zaplatit, a pak už se sami zavřít do pokoje. Že vás přesně tahle představa domácího cvičení láká? Proč ne?! Výběr DVD (v případě milovníků videopřehrávačů stále ještě i videokazet) s nejrůznějšími styly od pilates, zumby, břišního tance, taj-či, 15 minut ke štíhlému pasu až po speciální cviky pro pevné břicho a podobně je obrovská. A cena? Průměrně 300 korun. Nás zajímalo, zda cvičit doma může být zdravé a přínosné, či může naopak ublížit.

Pomohou zkušeným, ne nováčkům

„DVD nebo videokazety mohou být motivací pro domácí cvičení těch lidí, kteří mají dostatečné zkušenosti se cvičením,“ míní kondiční trenérka a instruktorka Radka Vandasová z wellness centra Fittop. Podle ní takové cvičení může obohatit stávající trénink o nové cviky nebo pomůcky. „V případě instruktážních DVD ke cvičení s novou pomůckou, například fitness berry, což je zploštělý velký míč, vás může také navést, jak s novinkou manipulovat, jaké cviky jsou účinné i vhodné a jak pomůckou okořenit váš trénink a dát mu nový impulz,“ doplňuje Radka Vandasová.

Víte, co chcete?

S ní souhlasí i instruktor a ředitel Powerjóga akademie Václav Krejčík: „Pokud někdo nemá možnost cvičit pravidelně v centru, je DVD dobrým řešením. Podmínkou ale je, že už cvičit alespoň trochu umí,“ říká a dodává, že sám DVD pravidelně používá. „Ne vždy najdu v časovém programu lekci, o kterou mám já sám zájem. A tak využívám cvičení podle DVD, proto mohu pravdivě říci, že to jde, když člověk chce a ví, co tím sleduje,“ dodává známý lektor.

Foto: Thinkstock

DVD je dobrým pomocníkem pro ty, kteří už nějakou zkušenost mají

Kdy nebýt sami?

Pokud tedy se cvičením teprve začínáte, měli byste nákup DVD či kazet zvážit. Proč? „DVD totiž nenaučí začátečníka cvičit, i kdyby bylo tou nejlepší instruktáží,“ upozorňuje Radka Vandasová, kterou znáte z článku 7 klíčových cviků pro krásnou postavu. „Nezkontroluje technické provedení, nedá vám osobní přístup a stupňování intenzity podle vašich individuálních pokroků, nebo naopak omezení,“ vyjmenovává zápory lektorka.

Nekupujte naslepo

Nikola Hanyšová, která působí ve sdružení STOB, ji doplňuje: „U osob bez jakékoli fyzické zdatnosti bych doporučila poradit se před započetím cvičení třeba s trenérem či fyzioterapeutem. Velmi totiž záleží na vašem aktuálním zdravotním stavu, věku, váze, somatotypu a tak dále."

Nevhodně vybrané cvičení či jeho nesprávné provádění vám totiž můžou způsobit potíže. Navíc se nedočkáte výsledků, kterých chcete dosáhnout. „Pro zvýšení úspěchu a prevenci případné bolesti či úrazu ze špatné techniky cvičení je zkrátka rada odborníka na místě. V případě nadváhy, nemluvě o obezitě nebo osobě se zdravotními problémy, dokonce raději i lékaře," doplňuje Nikola Hanyšová. Vy sami si totiž neodhalíte různé svalové dysbalance, nesouměrnost či špatné držení těla.

Podtrženo sečteno

Shrnutí přináší Radka Vandasová:

  • ANO jako inspirace pro instruktory a zkušené cvičence, kteří si sami vyberou, co je pro ně dobré, dokážou si z instruktáže přenést do svého tréninku vhodné cviky nebo zařadit novou pomůcku.
  • NE pro začátečníky, kteří nemají dostatečně zvládnuté základní motorické schopnosti, neovládají své tělo a neznají základní techniku cvičení.

A co vy? Zkusili jste někdy cvičit podle DVD či kazet? Jaké jsou vaše zkušenosti? Dejte nám vědět v diskusi pod článkem.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek