Hlavní obsah

Hýčkejte si svá intimní místa!

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Ani intimní péči nesmíte přehánět

20. 5. 2009

Jaký je hlavní rozdíl mezi holčičkou a chlapečkem jsme se dozvěděli už v dětských letech. Nelišíme se jen vizuálně, ženská intimní místa jsou daleko náchylnější k infekcím a nesprávnou péčí můžeme vyfasovat vaginální mykózu, střevní bakterie, nebo kvasinkový zánět. Pečujme proto o sebe!

Článek

Pochva není a nemá být sterilní. Obsahuje spoustu prospěšných mikroorganismů, jejichž rovnováhu zajišťují především mléčné bakterie, udržující mírnou kyselost prostředí. Pokud jich je dostatek, škodlivé bakterie nemají šanci k přemnožení a vyvolání zánětu. Výhodu mají také monogamní páry, poševní prostředí je už totiž zvyklé na partnerovy mikroby a udržuje optimální rovnováhu. Při sexuálním styku je také důležitá dostatečná lubrikace, ta chrání tkáně před poškozením. Před a po aktu se doporučuje vymočení, kvasinky vašeho protějšku se totiž mohou dostat i do močové trubice.

A co říká gynekolog? „Za záněty a výtoky můžou především nesprávné hygienické návyky a špatný výběr přípravku k omytí intimních míst. Mnoho žen také používá nevhodné syntetické prádlo."

Foto: mooncup.co.ukMenstruační kalíšek se vyrábí v několika velikostechČistota půl zdraví, ale s mírou!

Základem intimní péče je především správná hygiena. Zde dělá mnoho z nás chybu, myslí si, že čím intenzivněji budou „naše" místa mýt, tím lépe. Pokud ale péči přeháníte, můžete odstranit i prospěšné bakterie. To samé platí i o používané intimní kosmetice, obyčejné mýdlo nebo sprchový gel jsou příliš agresivní. Oplachujte se pouze speciálními gely, které mají ideální pH. Některé obsahují i kyselinu mléčnou, která chrání před bakteriemi a plísněmi, nebo australský čajovník, který funguje jako prevence proti kvasinkám. Umývejte se rukou, na houbách a žínkách se usazují nežádoucí mikroby. Pamatujte také na pravidlo správného utírání, vždy jen zepředu dozadu!

Náchylnější období - menstruace

Ostražitá buďte především v době menstruace, kdy dochází k úbytku zmiňované kyseliny mléčné. Vsaďte proto na přípravky s jejím obsahem, jako je například Lactacyd Femina. Během vašich dnů neležte ve vaně, mnohem lepší je sprcha dvakrát denně, pokud jste mimo dosah vody, nezapomeňte na intimní ubrousky.

Ohrožena ale nejste jen během menstruace, obranyschopnost dámských partií narušuje i menopauza, těhotenství, častá návštěva bazénu nebo sauny, ale také užívání antikoncepce a antibiotik. Pomohou i tenoučké slipové vložky, které zvýší čistotu pohlavního orgánu. Smysl mají ovšem jen tehdy, když je měníte častěji než běžné prádlo, nejlépe tak 2 - 3x denně. Intimky se nabízí v různých verzích, seženete i vykrojené do tang.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

V době menstruace je nejlepší se sprchovat

Zkuste novou alternativu

Dříve zatracované tampony jsou nyní vyzdvihovány, protože zachycují krev ještě v pochvě a nedochází tak k šíření bakterií. Kromě vložek a tamponu se v poslední době diskutuje také o menstruačním kalíšku, který má být údajně ještě hygieničtější. Jeho materiál - silikon - je pro bakterie téměř nepřilnavý a navíc vám postačí jen jeden. Vloží se do pochvy, kde se přichytí k poševní stěně a krev stéká do něj. Nemusí se měnit tak často, vystačíte s ním na 6-10 hodin, poté ho vylijete, vypláchnete a můžete ho použít znovu. Na začátku cyklu se vždy vyvaří a je tak použitelný léta.

U nás tato metoda není příliš rozšířená, mnoha dámám se příčí kontakt s krví. Jeho nadšené uživatelky však tvrdí, že výměna je jednoduchá a krev nevyteče nikam mimo. Plusem je i finanční stránka, jeden kalíšek vyjde zhruba na 600 korun, pravidelné kupování vložek či tamponů je daleko nákladnější.

Milé čtenářky, jak se o vaše intimní místa staráte vy? Zkusila jste někdy menstruační kalíšek? Nebo se vám jeho použití příčí? Podělte se s námi o své názory na info@prozeny.cz

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek