Hlavní obsah

Dokonalý úklid s vodou a bez chemie? Zkuste parní čističe!

Foto: kärcher

Dvoukomorový parní čistič nové generace SC 5800 C řady Premium pomůže s čištěním podlahy, armatur, umyvadel, obkladů i dlažby, stejně jako s okny a zrcadly nebo varnou deskou či digestoří, doporučená cena 8990 Kč

Chcete mít domov jako ze škatulky? A vadí vám používání chemických přípravků? Vyzkoušejte šikovného pomocníka – parní čistič, který čistí a dezinfikuje pomocí páry.

Článek

Určitě to znáte. Přestože poctivě myjete podlahu, dlaždičky, sanitu nebo třeba okna, můžete mít dojem, že stále není dobře uklizeno. Zkuste to trochu jinak – s parním čističem, který slibuje odstranit i zašlou špínu, mastné skvrny, moč domácích mazlíčků a mikroorganismy. A to ekologicky.

Místo chemie horká pára

Pro běžný úklid většinou používáte hadr, koště, houbičky nebo kartáčky, a hlavně nejrůznější chemické přípravky. Parní čistič na to jde jinak – pracuje výhradně s vodou. Je to rychlé a levné: do zásobníku v přístroji natočíte vodu a čistič zapnete do zásuvky. Do několika minut se připraví pára a můžete začít uklízet.

Foto: ELKO Valenta

Malý, ale šikovný - ruční parní čistič Concept CP 1001 je vybavený několika nástavci, díky nimž umyje například skleněné plochy stejně dobře jako třeba sporák nebo varnou desku, doporučená cena 999 Kč

Jak to funguje

„Síla parních čističů spočívá ve vhodné kombinaci tlaku, rychlosti výstupu páry a teploty páry. Jednokomorový přístroj funguje podobně jako tlakový hrnec. Kolem tlakové nádrže je umístěna topná spirála, která ohřívá vodu na teplotu vyšší, než je bod varu. Tak vzniká pára a protože se rozpíná, dojde k přetlaku – výstupu páry. Na výstupní trysce se teplota pohybuje kolem 100 °C,“ vysvětluje Vlastimil Firman ze společnosti Kärcher.

Nemusíte se však bát, že by vám horká pára ublížila; přístroj čistí a dezinfikuje, když trysku (nástavec na ní) přiložíte k povrchu. Samotná pára rychle chladne, například zhruba 50 centimetů od hubice je její teplota přibližně 40 °C.

Foto: Kärcher

Parní čistič SC 2550 pracuje s tlakem 3,2 bar a díky odnímatelné nádrži na čistou vodu dodává páru nepřetržitě, aniž byste museli přerušit práci, doporučená cena 5190 Kč

Malé nebo větší? Vyberte si!

Kromě ručních parních čističů existují výkonnější a větší přístroje, s nimiž umyjete třeba podlahu, nebo i spotřebiče, jež fungují jako parní čistič a vysavač v jednom. Rovněž se na ně prodává řada nástavců.

„Původně jsem si ruční čistič koupila kvůli úklidu interiéru auta. Nastříkala jsem páru a hned to setřela utěrkou z mikrovlákna. Až potom jsem ho na radu kamarádky začala používat i na okna, ale také na zašlou špínu na hranách na dveřích nebo spáry mezi dlaždičkami,“ nabízí svou zkušenost čtenářka Markéta Kováčková. Obecně lze parní čistič použít na úklid oken, podlah, dlažby a obkladů, sanity, dřezů a vodovodních baterií, na čalounění, matrace či koberce, ale i hračky a další.

Foto: Philips

Zametací parní mop Steam Plus FC7020 nabízí dvě funkce: parní čištění, které se spustí automaticky, jakmile přístroj z takzvané parkovací vertikální polohy nakloníte k použití, a elektrický smeták, který si můžete a nemusíte zapnout

Kam odchází špína?

K parním čističům se dodávají speciální absorpční utěrky. U jednoduchých ručních přístrojů s nimi můžete pracovat jako naše čtenářka, nebo se utěrky navléknou na hubici, a pak v jednom tahu pojmou vše, co párou rozpustíte. U parních vysavačů je to ještě snazší, protože najednou špínu rozpustí a vysají – špína se zachytává v nádobě s vodou, kterou pak vylijete do odpadu.

Foto: Kärcher

Parní čistič a vysavač v jednom SV 1902 má vodní filtr, v němž se zachytávají nečistoty. Znečištěnou vodu pak stačí vylít. Přístroj slibuje několikanásobnou filtraci včetně HEPA filtru, doporučená cena 14 990 Kč

A co za to?

Kvalitní malé ruční (stolní) parní čističe lze pořídit zhruba od 1000 korun, podlahové od 2500 korun, ovšem za špičkový parní čistič a vysavač v jednom můžete dát i 15 000 korun.

Co vám kromě parního čističe také pomůže? Jak si maximálně usnadnit úklid? Máme tipy architektů! Péče o domácnost vám půjde ještě lépe od ruky i tehdy, když prozradíme: Spočítáno! Úklidem spálíte až 1000 kalorií!.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.