Hlavní obsah

Kvůli čemu se nejvíc hádáme? Známe 5 nejčastějších důvodů

Foto: Andriy Solovyov, Shutterstock.com

Foto: Andriy Solovyov, Shutterstock.com

Ve vztahu to někdy pořádně jiskří. Ovšem ne eroticky, ale spíš emočně. Hádky, neshody a nepříjemné výměny názorů, i to k lásce bohužel patří. Prozradíme vám pětici věcí, které nejvíc nabourávají domácí pohodu.

Článek

Bylo by krásné, kdyby se lidé, kteří se milují, nikdy nehádali, vždy se na všem shodli a vládla u nich doma klidná, přátelská atmosféra. Jenže realita bývá úplně jiná. Existují věci, které vztahovou pohodu nabourávají víc než cokoli jiného. Tohle jsou ty nejčastější.

1. Peníze

Láska samozřejmě nezávisí na penězích, ale buďme realisté. Bez peněz se žít nedá, takže finanční starosti rodinnou pohodu hodně narušují. Právě kvůli penězům se lidé hádají asi nejčastěji. Kdo kolik vydělává, kdo co platí, co by se mělo a nemělo koupit, do čeho je dobré investovat, do čeho naopak vůbec ne...

Jakmile se vy a váš partner neshodnete, je hádka na světě. Peníze jsou prostě citlivé téma, které příjemnou atmosféru dokážou rozmetat na cucky. A pozor, v létě, s blížícími se dovolenými, se riziko těchto neshod zvyšuje. Není vůbec ojedinělé, že se partneři rozhádají kvůli tomu, kam (a zda vůbec) se pojede, kolik to bude stát, z čeho se to zaplatí a podobně.

Foto: Pressmaster, Shutterstock.com

Hádky kvůli penězům jsou běžnější, než si možná myslíteFoto: Pressmaster, Shutterstock.com

2. Péče o domácnost

Tohle je v podstatě vztahový evergreen. Jen málokterá žena má totiž pocit, že se s ní muž dělí rovným dílem o péči o domácnost (a děti). Pokud v sobě ustavičně dusíte negativní emoce jako lítost či vztek, protože si připadáte jako služka a pokládáte rozdělení povinností za nespravedlivé, stačí jeden nevysypaný odpadkový koš a oheň je na střeše.

Předejít se tomuhle dá v podstatě jedině tím, že si jasně stanovíte, kdo co bude dělat, co má kdo na starosti. Takové rozdělení povinností by mělo vzejít z vaší vzájemné diskuze, měl by to být výsledek dohody.

3. Čas

Tak schválně, dámy, kdy naposledy jste partnerovi řekly větu v tomto duchu: Skoro nejsi doma! Vůbec se dětem nevěnuješ. Jsi snad radši v práci, než s námi. Mohl by sis taky někdy udělat čas na rodinu!

Čas je prostě hodně vzácná komodita a v mnoha rodinách je to důvod ke sporům. Paradoxní ale je, že jakmile nastane dovolená, kdy spolu strávíte třeba týden v kuse, 24 hodin denně, hádky kulminují. Najednou jste spolu zase až moc a přichází ponorková nemoc.

Opět je potřeba tohle umět vybalancovat, dohodnout se na nějakém kompromisu. Společné chvíle jsou důležité, je to jeden ze základních pilířů, na kterém fungující vztah stojí.

4. Příbuzní

Může to být nesnesitelná tchyně, otravná sestra, protivná babička. Příbuzné si člověk nevybírá, a tak s nimi ne vždy bohužel dobře vycházíte. Ve vyhrocených situacích je velmi snadné manželovi vyčítat, že je jeho sestra pitomá mrcha, případně vám partner vmete do tváře, že vaše matka je povrchní potvora. Každá rodinná sešlost v podstatě představuje tanec na doutnající sopce.

Jedinou možností, jak tyhle spory utlumit, je vzájemný respekt a pochopení. Váš muž nemůže za to, jaká je jeho sestra a vy nemůžete za svou matku. Pokud máte pocit, že by se za vás měl partner v určitých chvílích postavit, řekněte mu to. Jednoduše ho požádejte o podporu.

5. Děti

Je to snad největší vztahový paradox. Děti jste si přáli, jsou plodem vaší lásky, vyvrcholením vašeho vztahu. Jenže jsou také dost často zdrojem hádek. Někdy je to s nimi dost náročné a bývají spouštěčem stresu, spolehlivě vás dokážou vytočit a vyčerpat. Vy jste pak podráždění, unavení, vznětliví. A tohle všechno si vybíjíte jeden na druhém.

Jak tohle zvládnout? Především před dětmi držte s partnerem za jeden provaz, mějte společné výchovné postupy, na nichž se předem dohodnete. Rozhodně děti nepoužívejte jako zbraň proti partnerovi, se kterým jste se zrovna nepohodli.

Kvůli čemu se doma nejčastěji hádáte vy?

Reklama